Przeczytaj także: Prognozy na 2013 według Saxo Bank
Antyunijny sojusz stanie się największą grupą w Parlamencie
Na okres od 22 do 25 maja przyszłego roku zaplanowano wybory do Parlamentu Europejskiego. Od wejścia traktatu lizbońskiego w życie w 2009 r. Parlament Europejski stał się nie tylko silnym współ-ustawodawcą, lecz także ważnym graczem w procesie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji - organu wykonawczego Unii Europejskiej. Partie krajowe będą kontestować wybory, lecz większość posłów - dostawszy się już do Parlamentu - zdecyduje się dołączyć do ponadnarodowych ugrupowań politycznych. Powstanie ogólnoeuropejski, antyunijny sojusz, w którego skład wejdą członkowie brytyjskiej Partii Niepodległości, Alternatywy dla Niemiec (sceptycznie nastawionej do wspólnej waluty), francuskiego Frontu Narodowego i holenderskiej Partii Wolności.
Staną się największą siłą w parlamencie, na którą przypadnie ponad 275 miejsc, odsuwając od władzy tradycyjne ugrupowania polityczne. Parlament Europejski wybierze nowego, antyunijnego przewodniczącego, a głowom europejskich państw i rządów nie uda się wybrać przewodniczącego Komisji. W rezultacie w Europie znów zapanuje polityczny i gospodarczy chaos. Jedną z możliwości zabezpieczenia się przed takim rozwojem sytuacji byłoby kupno niemieckich obligacji Bund i jednoczesna sprzedaż hiszpańskich Bonos, z nadzieją, że spread między nimi znów dojdzie do 300 punktów bazowych.
Steen Jakobsen, Saxo Bank
Indeks CAC 40 traci 40%
Nadmuchana luzowaniem ilościowym bańka na rynku akcji przeciągnie się na 2014 r. Wówczas jednak notowania dojdą do ściany i gdy wszyscy uświadomią sobie, że jedynym czynnikiem napędzającym rynek jest zasada większego głupca, nastąpi gwałtowne tąpnięcie. Tymczasem zapaść we Francji jeszcze bardziej pogłębi się w wyniku niegospodarności rządu François Hollande'a, gdyż prezydent i jego ekipa nie będą potrafili zareagować na brak konkurencyjności, jakim odznacza się ten kraj, ani też znaleźć sposobu na pobudzenie wzrostu. Ceny nieruchomości, które po kryzysie nie odnotowały większej korekty, w końcu zachowają się tak, jak ich holenderskie odpowiedniki w 2012 r. i gwałtownie polecą w dół, pociągając za sobą konsumpcję i zaufanie. Na fali ucieczki inwestorów indeks CAC 40 do końca roku straci ponad 40% w stosunku do szczytu z 2013 r.
John J Hardy, Saxo Bank
„Krucha piątka” straci 25% w relacji do USD
Normalizacja stóp procentowych na całym świecie, której pierwszym przejawem będzie najprawdopodobniej ograniczenie luzowania ilościowego w USA, doprowadzi do wzrostu krańcowych kosztów kapitału. Kraje o rosnącym deficycie na rachunku bieżącym będą przez to bardziej narażone na skutki osłabienia apetytu globalnych inwestorów na ryzyko, co w ostatecznym rozrachunku może wymusić spadki kursów walut tych państw, zwłaszcza w relacji do dolara amerykańskiego. Do tej kategorii zaliczyć można pięć krajów: Brazylię, Indie, RPA, Indonezję i Turcję. Wszystkie te państwa w ciągu ostatnich dziesięciu lat odnotowały gwałtowny wzrost, który przyciągnął miliardy dolarów w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ).
Jednak w miarę, jak strumyczek z tanim, łatwo dostępnym pieniądzem będzie wysychał, kraje te znajdą się w szczególnie niekorzystnej sytuacji, gdyż deficyty na ich rachunkach bieżących ciągle rosną. Ze względu na dodatnie przepływy BIZ omawiane państwa przestały się skupiać na kształtowaniu solidnego wzrostu poprzez długoterminowe plany wydatków z pozytywnym zwrotem. Jednak, ponieważ ze względu na wyższe koszty pracy i ogólny wzrost świadczeń z nią związanych wydatki będą rosnąć, powstanie presja spadkowa wobec walut „kruchej piątki”. Wybory, które przypadają w Indiach w maju, a w Indonezji w połowie lipca, mogą opóźnić wprowadzenie reform mających powstrzymać pogarszanie się sytuacji, przez co państwa te będą jeszcze bardziej podatne na ryzyko. Czas im się skończył i pozostaje już tylko jedno narzędzie – dewaluować pieniądz. W takiej sytuacji sugerowałbym więc sprzedaż równo ważonego koszyka walut „kruchej piątki” i oczekiwanie na +10% zyski.
John J Hardy, Saxo Bank
Przeczytaj także:
Prognozy gospodarcze dla Europy 2012 według Saxo Bank

oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
sytuacja gospodarcza, perspektywy gospodarki, prognozy gospodarcze, gospodarki światowe, rynki finansowe, rynek bankowy, rok 2014
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)