eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2013

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2013

2013-12-27 11:31

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2013

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2013 © vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W III kw. 2013 r. wzmocniły się sygnały ożywienia koniunktury w sektorze przedsiębiorstw. Zanotowano wzrost dynamiki przychodów, w tym przede wszystkim eksportu, poprawę wyniku finansowego ze sprzedaży, zwiększenie odsetka firm rentownych oraz z wyższym niż referencyjny poziom płynności, a także wyższe wydatki na zakup środków trwałych. Jednocześnie, mniejsze wpływy z tytułu otrzymanych dywidend (które zwyczajowo wypłacane są w II kw.) spowodowały obniżenie się rentowności w ujęciu kwartalnym - wynika z raportu NBP "Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w III kw. 2012 r".

Przeczytaj także: Polskie firmy nie boją się recesji

Przychody ze sprzedaży rosły w III kw. szybciej niż kwartał wcześniej, na co złożył się znaczny wzrost dynamiki przychodów z eksportu oraz niewielkie przyspieszenie tempa sprzedaży na kraj. Szybciej rosnąca sprzedaż widoczna była w wielu analizowanych branżach i klasach. Spadek wpływów z tego tytułu nadal raportowało budownictwo. Większe przychody i dyscyplina kosztowa umożliwiły wzrost rentowności w większości analizowanych klas. Jednym z czynników umożliwiających zachowanie wyższej dynamiki przychodów niż tempa kosztów był dalszy spadek importu zaopatrzeniowego.

Sytuacja płatnicza w sektorze przedsiębiorstw pozostała dobra. Wskaźnik płynności I stopnia nieco się obniżył względem poprzedniego kwartału, ale jednocześnie zwiększyła się grupa firm z płynnością przekraczającą „bezpieczny” poziom referencyjny.

Utrzymała się niska skłonność do zadłużania się sektora przedsiębiorstw i bezpieczny poziom zobowiązań. Można również mówić o zmniejszeniu ryzyka bankructwa, na co wskazuje spadek odsetka firm z długami przekraczającymi wartość bilansową aktywów.

Zwiększyła się dynamika nakładów inwestycyjnych. Skala inwestycji oraz ich zasięg pozostają jednak niskie, m.in. ze względu na wzrost koncentracji wydatków na środki trwałe. Niemniej, dodatnią dynamikę nakładów inwestycyjnych obserwujemy w coraz większej liczbie branż i klas. Rosną przy tym nakłady nie tylko na nabycie środków transportu (co było jedynym źródłem wzrostu inwestycji w II kw.), ale również na budowę budynków i obiektów inżynierii oraz, w nieznacznym stopniu, również na zakup maszyn i urządzeń.

fot. mat. prasowe

Nominalna dynamika przychodów (r/r)

W III kw. 2013 r. przychody ogółem (dane nominalne, odnarastowione) wzrosły o 2,3% r/r.


Zanotowano niewielki wzrost zatrudnienia względem poprzedniego kwartału, przy dalszym nieznacznym spadku przeciętnej liczby zatrudnionych osób w relacji rocznej. Szybciej niż w poprzednim kwartale rosły przy tym koszty pracy. Dodatnią dynamikę kosztów wynagrodzeń zanotowano w większości branż z wyłączeniem budownictwa. Kolejny kwartał dynamika kosztów pracy rosła szybciej niż wydajność.

W dalszym ciągu niższa była liczba sprawozdających się firm, co było spójne z nadal obniżającym się zatrudnieniem. Szczególnie duży odpływ przedsiębiorstw widoczny był w dalszym ciągu w branży budowlanej, a ponadto w handlu i obsłudze nieruchomości. Jednocześnie wzrosła liczebność sprawozdających się podmiotów z branż usługowych poza handlem i transportem, w tym zwłaszcza w grupie firm oferujących usługi nierynkowe (edukacja i ochrona zdrowia). Są to równocześnie branże, w których najszybciej zwiększało się zatrudnienie.

fot. mat. prasowe

Dynamika przychodów i kosztów ogółem (r/r, dane kwartalne)

Drugi kwartał z rzędu przedsiębiorstwom udało się utrzymać wyższą dynamikę przychodów niż kosztów – różnica wyniosła 0,6 pp.


1. Rentowność i jej determinanty

W III kw. 2013 r. przychody ogółem (dane nominalne, odnarastowione) wzrosły o 2,3% r/r. Za dodatni wynik odpowiadały w głównej mierze przychody ze sprzedaży zagranicznej (12,6%) oraz wzrost dynamiki sprzedaży krajowej, która pierwszy raz od trzech kwartałów była dodatnia (0,2%). Pozytywny wkład do wzrostu przychodów ogółem wniosła również dynamika pozostałych przychodów operacyjnych (7,7%); negatywny zaś – ujemna dynamika przychodów finansowych (-44,6%).

 

1 2 ... 4

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: