Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2013
2013-12-27 11:31
Przeczytaj także: Polskie firmy nie boją się recesji
Zatrudnienie
Pod koniec III kw. br. ponad połowa przedsiębiorstw zmniejszyła zatrudnienie, w 41,7% firmach zatrudnienie wzrosło w relacji rocznej (39,7% w poprzednim kwartale, 40,9% rok wcześniej). Znaczący, co najmniej 10%, wzrost zatrudnienia zaobserwowany był w 14,9% przedsiębiorstw (wzrost o 0,8 pp. r/r), redukcja o podobnej skali - w 19,8% firm (spadek o 1,7 pp. r/r).
W efekcie, zatrudnienie w populacji spadło o 0,3% r/r (co oznacza kwartalny wzrost dynamiki rocznej o 1,2 pp.). Drugi kwartał z rzędu zatrudnienie zwiększyło się względem poprzedniego kwartału (o 1,1%). Zdecydowanie największy udział w redukcji zatrudnienia nadal miało budownictwo (choć dynamika lekko wzrosła). Spadek zatrudnienia w tej sekcji wywołany był m. in. zmniejszeniem liczebności przed-siębiorstw budowlanych, objętych sprawozdawczością F-01/I-01. W przetwórstwie przemysłowym spadek wyhamował i stan zatrudnienia pozostał bez zmian (przemysł przetwórczy skupia blisko 40% pracowników w całym sektorze przedsiębiorstw).
W usługach odnotowany został wzrost zatrudnienia (poza transportem i handlem, w których zatrudnienie nadal spadało), głównie w sektorze usług dla biznesu (z sekcji Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca oraz Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna), a także w sekcji Opieka zdrowotna i pomoc społeczna. W sekcji Dostawa wody, odpady zatrudnienie wzrosło, natomiast w energetyce i w górnictwie spadło.
Poziom zatrudnienia ograniczono w sektorze MSP (spadek o 1,9%), przedsiębiorstwa duże odnotowały wzrost zatrudnienia (o 0,7%, tj. o 1,4 pp. Więcej niż w poprzednim kwartale).
Przedsiębiorstwa działające wyłącznie na rynku krajowym ponownie zmniejszyły stan zatrudnienia (w przetwórstwie przemysłowym o 8,5%, przy lekko rosnącej dynamice), podobnie eksporterzy, których działalność skierowana jest głównie na rynek krajowy (spadek o 3,5%). Zatrudnienie wzrosło natomiast wyraźnie w klasie eksporterów wyspecjalizowanych (wzrost o 2,1 pp. do 6,6%).
Płynność
W III kw. 2013 r. zdolność płatnicza przedsiębiorstw pozostała na bezpiecznym poziomie. W relacji do poprzedniego kwartału odnotowano tylko bardzo niewielki spadek wskaźnika informującego o płyn-ności gotówkowej (wskaźnik surowy spadł z poziomu 0,34 do 0,33 pomiędzy II i III kw. br.).
O zmianach wskaźnika I st. w ujęciu kwartalnym zdecydował silniejszy spadek inwestycji krótkoterminowych niż zobowiązań krótkoterminowych. Brak zmian w poziomach wskaźnika II st. i wskaźnika III st. miał swoje źródło w obserwowanych niewielkich i zbliżonych pod względem kierunku i wielkości zmianach ich składowych. Aktywa obrotowe wzrosły o 0,9% kw/kw na co złożył się spadek inwestycji (o 2,6% kw/kw) i niewielki wzrost należności (o 0,2% kw/kw). Zobowiązania krótkoterminowe spadły o 0,2% kw/kw.
Udziały głównych składowych inwestycji krótkoterminowych zmieniły się w niewielkim stopniu, za-sadniczym składnikiem inwestycji pozostały środki pieniężne, z udziałem sięgającym 80%. Środki pieniężne sektora przedsiębiorstw wzrosły o 7% r/r (ale spadły o 3% w ujęciu kwartalnym), jednocześnie odnotowano wzrost wartości papierów wartościowych w portfelu badanych przedsiębiorstw o 2% r/r (i ok. 2,2% kw/kw).
Przeczytaj także:
Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2016
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)