Rynek pracy 2014: plusy i minusy
2014-01-05 00:30
Przeczytaj także: Polski rynek pracy: wyzwania 2014
ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Rośnie społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw. Międzynarodowa organizacja Global Reporting Initiative podała, że w latach 2007-2012 niemal czterokrotnie wzrosła w Polsce liczba raportów dotyczących społecznej odpowiedzialności firm publikowanych zgodnie z wytycznymi GRI. Większa jest także świadomość dotycząca społecznej odpowiedzialności wśród pracowników i kandydatów do pracy. Coraz większego znaczenia nabierają kwestie pozafinansowe. Kandydaci do pracy zastanawiają się nad tym, jakie wartości są ważne w firmie, czy firma dba o środowisko, czy jest fair wobec klientów, pracowników, partnerów biznesowych, czy dba o rozwój pracowników itd. W badaniu przeprowadzonym przez Work Service 80% ankietowanych mieszkańców metropolii zadeklarowało, że w codziennej pracy postępują zgodnie z kodeksem wartości i normami etycznymi przyjętymi w firmie. To spojrzenie zmienia postrzeganie dotychczasowej roli pracodawcy przez podwładnych. Pracodawcy będą coraz częściej przeprowadzać selekcję kandydatów do pracy, rekrutując osoby nie tylko posiadające wysokie kompetencje, ale także wyznające podobne jak organizacja wartości. Ten trend będzie się umacniał wraz ze wzrostem świadomości pracowników i pracodawców w zakresie odpowiedzialności społecznej.
NOWE MIEJSA PRACY
Pomimo rosnących kosztów pracy w Polsce nasza gospodarka wciąż jest konkurencyjna dla inwestorów z zagranicy. Na liście Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych znajdują się obecnie 164 prowadzone projekty inwestycyjne, które mogą stworzyć 30 922 miejsca pracy. Najbardziej popularne branże to: BPO, motoryzacyjna, spożywcza, sektor badawczo – rozwojowy, a także maszynowy. Dodatkowe miejsca pracy stworzą pracodawcy z branży usługowej, usługowo-logistycznej, a także ADG/RTV. Trudności ze znalezieniem pracy mogą oczekiwać szukający zatrudnienia w branży finansowej i budowlanej.
- Problemem dla naszego kraju jest przyciągnięcie dużych inwestycji szczególnej w sektorze motoryzacyjnym, które często trafiają do naszych południowych sąsiadów –
ocenia Tomasz Misiak.
PRACA DLA WYKLUCZONYCH
Od kilku lat odnotowujemy w Polsce wzrost zatrudnienia wśród niepełnosprawnych. Pomimo niejasnych i nieustannie zmieniających się przepisów prawa, coraz więcej pracodawców dostrzega obustronne korzyści w zatrudnianiu niepełnosprawnych. Kolejne zmiany w prawie pracy w tym zakresie wejdą w życie w kwietniu 2014 r. Wyrównane zostaną dopłaty do wynagrodzeń niepełnosprawnych. Dofinansowania będą równe dla firm funkcjonujących na tzw. otwartym, jak i chronionym rynku pracy. Stracą zakłady pracy chronionej, które będę otrzymywały mniejsze dopłaty niż dotychczas. Obniżka dopłat najbardziej dotknie pracowników z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy po zmianach będą otrzymywać o kilkaset złotych mniej dopłat niż do tej pory.
- Tak znaczna redukcja dopłat może przełożyć się na wzrost kosztów pracy dla pracodawców, a w konsekwencji doprowadzić do zwolnienia tych osób. Przeciwdziałać możemy, zwiększając dofinansowania dla osób najciężej chorych poprzez obniżenie kwoty dofinansowań dla ZPChR - radzi Tomasz Misiak.
ZMIANA JEDYNĄ STAŁĄ
Szybkie tempo zmian na rynku wymusza na pracodawcach i pracownikach nabycie umiejętności radzenia sobie z nieustanną reorganizacją. Skracające się cykle produkcyjne powodują, że osoby zarządzające produkcją wymagają od HR pełnej elastyczności. Dostęp do informacji 24/h oznacza bycie w gotowości do pracy bez limitu. Z jednej strony możliwość pracy mobilnej jest przywilejem, z którego korzysta coraz więcej pracowników, z drugiej zaś rośnie liczba mobilnych narzekających na brak możliwości odłączenia się od wykonywania obowiązków służbowych. Praca w warunkach ciągłej zmiany wymaga dużej elastyczności ze strony organizacji, a także pracowników. Na coraz większej popularności zyskają rozwiązania takie jak outsourcing, który umożliwia skorzystanie z zewnętrznych źródeł kompetencji w sytuacjach nagłych przy zachowaniu optymalnych kosztów prowadzenia biznesu.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)