eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy 2014: plusy i minusy

Rynek pracy 2014: plusy i minusy

2014-01-05 00:30

Przeczytaj także: Polski rynek pracy: wyzwania 2014


- Kształcenie, elastyczność i rozwój to jedyne stałe rynku pracy w przyszłości. Wszyscy uczestnicy rynku pracy muszą być otwarci na ciągłe zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności, adekwatnych do aktualnych wymagań rynku - mówi Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service S.A.

MINUSY
BEZROBOCIE

Na koniec listopada 2013 r. było 2 mln 116 tys. bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w całej Polsce. Stopa bezrobocia przez cały 2013 r. utrzymywała się na stabilnym poziomie 13-13,5%. Podobnie sytuacja na rynku pracy przedstawia się w pozostałych krajach Unii Europejskiej, gdzie odnotowano ponad 26 mln osób bez pracy. Wsparciem do walki z bezrobociem mają być zapowiadane na 2014 r. zmiany w zakresie funkcjonowania urzędów pracy. Jedną z nich ma być wprowadzenie nowych instytucji wsparcia bezrobotnych (np. pożyczka na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej, grant na telepracę, świadczenie akwizycyjne). Osoby bezrobotne będą sprofilowane wedle trzech kategorii: aktywne, wymagające wsparcia, oddalone od rynku pracy. Proponowane zmiany zakładają także zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pracodawców, którzy zatrudniają bezrobotnych w wieku do 30 roku życia i skierowanych do pracy przez urząd. Dodatkowo pracodawcy mogą liczyć na refundację kosztów poniesionych z tytułu ubezpieczenia społecznego, czy dofinansowanie do wynagrodzenia zatrudnionego. Motorem wzrostu nowych miejsc pracy mają być również unijne „Gwarancje zatrudnienia dla młodych”, dofinansowujące tworzenie miejsc pracy dla osób do 25 roku życia. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało przeznaczenie większego niż w latach ubiegłych budżetu na walkę z bezrobociem młodych. Nowe inwestycje i zmiany w prawie pracy przełożą się na dodatkowe miejsca pracy. W 2014 roku bezrobocie powinno spaść do 13,25%.

- Niekorzystny wpływ na rynek krajowy i potencjalnym zagrożeniem dla rynku pracy będzie odziaływanie dużej emigracji zagranicznej i stosunkowe wyludnianie kraju, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników wykwalifikowanych („złote rączki”, pielęgniarki, lekarze itp.) – dodaje Tomasz Misiak.

EMIGRACJA

Z danych GUS wynika, że liczba decydujących się na emigrację zarobkową rośnie z roku na rok. Obecnie ponad 2 mln Polaków pracuje i mieszka za granicą, a najwięcej z nich w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. Jak wynika z raportu Banku Światowego "Growing with Jobs in Europe and Central Asia", chętniej wyjedziemy za granicę w poszukiwaniu pracy, niż przeprowadzimy się do innego miasta w Polsce w tym celu. Tymczasem rosnące bezrobocie w Europie będzie powodowało zaostrzanie polityki imigracyjnej wśród krajów Unii. Na taki ruch zdecydowała się już Wielka Brytania, zapowiadając, że swobodny dostęp do brytyjskiego rynku pracy nie może być nieograniczony. Zadeklarowane przez premiera Davida Camerona zmiany w dostępie do świadczeń mają utrudnić imigrantom osiedlanie się, a także ułatwić deportację. (Polacy należą do najliczniejszej grupy imigrantów w Wielkiej Brytanii) Nasilanie się postaw nacjonalistycznych i nieufność wobec imigrantów spowodowane są wciąż trudną sytuacją na rynkach europejskich.
Przeczytaj także: Rynek pracy w 2013 roku Rynek pracy w 2013 roku
Upadłości firm 2013

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: