Wskaźnik optymizmu XII 2013
2014-01-03 11:27
Wskaźnik optymizmu XII 2013 © ra2 studio - Fotolia.com
W grudniu nastroje konsumentów uległy obniżeniu. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos zanotował spadek o 3 pkt. osiągając poziom 81.80 pkt. – mimo tego nadal jest to jeden z najwyższych poziomów notowanych w tym roku.
Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu XI 2013
Grudniowe spadki nastrojów konsumenckich (w stosunku do pomiarów listopadowych) powtarzają się z dużą regularnością. Od 2009 roku za każdym razem pomiar grudniowy był niższy niż ten notowany w listopadzie danego roku.Pomimo spadku, poziom wskaźnika WOK jest na zdecydowanie wyższym poziomie (o 9.85 pkt.) niż w grudniu 2012 roku.
W ostatnim pomiarze obniżeniu uległy wszystkie składowe Wskaźnika Optymizmu Konsumentów.
W stosunku do poprzedniego miesiąca największy spadek zanotował Wskaźnik Skłonności do Zakupów (o -3.93 pkt.) a także wskaźnik oczekiwań wzglądem przyszłości (zmiana o 3,89 pkt.).
Zmalał nieco odsetek Polaków uważających, że obecnie jest dobry moment na kupowanie dóbr trwałego użytku (z 14 proc. w listopadzie do 11 proc. w grudniu). O jeden punkt procentowy wzrósł natomiast odsetek Polaków twierdzących, że w obecnej sytuacji nie warto odkładać pieniędzy (z 31 proc. w listopadzie do 32 proc. w grudniu). Więcej z nas niż przed miesiącem jest też zdania, że w najbliższych 12 miesiącach nie uda się odłożyć jakiś pieniędzy. W listopadzie takie obawy sygnalizowało 70 proc. Polaków, podczas gdy w grudniu 72 proc.
Blisko co czwarty z nas (24 proc.) jest zdania, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy obserwować będziemy wolniejsze tempo wzrostu cen lub ich spadek - w pomiarze z listopada takiego zdania było 25 proc. Polaków.
fot. ra2 studio - Fotolia.com
Wskaźnik optymizmu XII 2013
Mniej z nas uważa, że sytuacja gospodarcza w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy uległa poprawie. W grudniu takie opinie wyrażało 7 proc. badanych, podczas gdy w listopadzie odsetek wyniósł 9 proc. Podobnie mniej optymistycznie oceniamy to, jak będzie się zmieniać sytuacja gospodarcza w Polsce w nadchodzącym roku – w listopadzie nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej widziało 12 proc. Polaków, podczas gdy w grudniu 10 proc.
Myśląc o przyszłości, mniej Polaków przewiduje polepszenie sytuacji materialnej domu w ciągu najbliż-szych 12 miesięcy – w grudniu takiej poprawy spodziewało się 15 proc. Polaków, podczas gdy w listopa-dzie 20 proc.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik optymizmu XII 2013
Informacje o badaniu
Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 6 – 12 grudnia 2013 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1013 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.
Przeczytaj także:
Wskaźnik optymizmu X 2013
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)