eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetEwolucja złośliwego oprogramowania 2013

Ewolucja złośliwego oprogramowania 2013

2014-01-08 11:38

Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania 2012


W 2013 r. nastąpiło niewiele zmian w rankingu Top 10 czołowych źródeł szkodliwego oprogramowania w porównaniu do 2012 r. Chiny, które tradycyjnie były liderem, wypadły z pierwszej dziesiątki, a Wietnam pojawił się na 8 miejscu. W 2010 roku władzom chińskim udało się zamknąć wiele zainfekowanych zasobów hostingowych w chińskiej cyberprzestrzeni. W tym samym czasie przepisy dotyczące nazw domen w domenie .cn stały się bardziej restrykcyjne, co łącznie przyczyniło się do spadku ilości szkodliwych hostów w Chinach. W 2010 roku Chiny były na 3 miejscu, w 2011 r. na 6, w 2012 r. na 8, a w 2013 roku spadły na 21 miejsce w rankingu.

Kraje, w których użytkownicy spotykają się z największym ryzykiem infekcji online

W celu dokonania oceny, w których krajach użytkownicy spotykali się z cyberzagrożeniami najczęściej obliczyliśmy, jak często użytkownicy produktów Kaspersky Lab napotykali na wyniki wykrywania (szkodliwego oprogramowania) na swoich maszynach w każdym kraju. Uzyskane dane charakteryzuje ukazanie ryzyka zakażenia, na które komputery są wystawione w różnych krajach na całym świecie, wskazując wskaźnik agresywności środowiska, w których komputery pracują w różnych krajach.

fot. mat. prasowe

Top 20 krajów z największym ryzykiem zarażenia komputera

W 2013 r. wyłonił się nowy lider - Azerbejdżan, który uplasował się na pierwszym miejscu z 56,3% zaatakowanych użytkowników


W 2013 r. wyłonił się nowy lider - Azerbejdżan, który uplasował się na pierwszym miejscu z 56,3% zaatakowanych użytkowników. Rosja, która była na szczycie listy przez dwa ostatnie lata, spadła na czwarte miejsce z 54,4% (4,1 proc. mniej niż w zeszłym roku).

USA, Hiszpania, Oman, Sudan, Bangladesz, Malediwy i Turkmenistan wypadły z pierwszej dwudziestki krajów. Wśród nowo przybyłych są: Austria, Niemcy, Grecja, Gruzja, Kirgistan, Wietnam i Algieria.

Stany Zjednoczone spadły z 19 miejsca na 25. Udział tego kraju zmniejszył się o 7 punktów procentowych i spadł do 38,1%. Przypominamy, że zaledwie dwa lata temu Stany Zjednoczone znajdowały się na 3 miejscu tego rankingu. Spadek ilości ataków internetowych w USA może być spowodowany rosnącą popularnością urządzeń mobilnych i przeglądania treści internetowych przy ich użyciu. Hiszpania, która znalazła się w Top 20 w zeszłym roku, w tym roku znalazła się na 31 miejscu (36,7% - 8 proc. mniej w stosunku do roku 2012).

Austria (+8 proc.) kończy rok na 12 miejscu, Niemcy na 13 (+9,3%), a Grecja (-1,6%) jest na 19 miejscu. Ranking zamykają Włochy.

poprzednia  

1 ... 4 5 6 7

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: