Biotechnologia w Polsce w 2012 r.
2014-01-08 11:02
Biotechnologia w Polsce w 2012 r. © lily - Fotolia.com
Przeczytaj także: Czerwona biotechnologia w 2009r.
1. Biotechnologia w przedsiębiorstwachPrzedsiębiorstwa prowadzące działalność w dziedzinie biotechnologii
Liczba przedsiębiorstw biotechnologicznych jest powszechnie stosowanym wskaźnikiem zaangażowania danego kraju w stosowaniu biotechnologii, głównie z uwagi na łatwość jego uzyskania. Wadą tego wskaźnika jest ograniczona porównywalność wynikająca z dużej różnorodności firm zaangażowanych w biotechnologię – przede wszystkim co do skali i rodzaju zaangażowania w działalność biotechnologiczną, ale także według innych kryteriów (m.in. wielkości firmy, rodzaju działalności, itd.). Dlatego w analizach działalności przedsiębiorstw w dziedzinie biotechnologii rozpatruje się przedsiębiorstwa w przekrojach opracowanych przez OECD do analiz nowych technologii oraz według przyjętych klasyfikacji przedsiębiorstw w analizach statystycznych.
fot. mat. prasowe
Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w dziedzinie biotechnologii
W 2012 r. działalnością w dziedzinie biotechnologii wykazało się 90 przedsiębiorstw nazywanych przedsiębiorstwami biotechnologicznymi (BF – Biotechnology Firms). Wśród nich:
- 52 przedsiębiorstwa (57,8 % ogólnej liczby) to przedsiębiorstwa, w których dominowała działalność oparta na wykorzystywaniu technik biotechnologicznych. Jest to kategoria przedsiębiorstw biotechnologicznych wyróżniona w analizach OECD – jako przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w działalności biotechnologicznej (DBF – Dedicated Biotechnology Firms).
- 54 przedsiębiorstwa (60,0 % ogólnej liczby) prowadziły badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie biotechnologii. Jest to kategoria przedsiębiorstw wyróżniona w analizach OECD jako przedsiębiorstwa prowadzące działalność B+R w dziedzinie biotechnologii (BRDF – Biotechnology Research & Development Firms). Wśród nich 22 przedsiębiorstwa zajmowały się tylko działalnością B+R w dziedzinie biotechnologii, a 32 – łączyły działalność badawczą i rozwojową z produkcją biotechnologiczną.
- 36 przedsiębiorstw zajmowało się tylko produkcją biotechnologiczną (40,0 % ogólnej liczby), a wszystkich przedsiębiorstw, które realizowały produkcję wyrobów i usług biotechnologicznych było 68 (75,6 % ogólnej liczby).
- 54 przedsiębiorstwa (60,0 % ogólnej liczby) to przedsiębiorstwa małe (zatrudniające 49 i mniej osób), 23 – przedsiębiorstwa średnie (zatrudniające od 50 do 249 osób), a 13 – duże (zatrudniające 250 i więcej osób).
- Przedsiębiorstwa biotechnologiczne (w tym prowadzące B+R) skoncentrowane były w pięciu województwach – około dwie trzecie ogólnej liczby przedsiębiorstw i przedsiębiorstw prowadzących B+R pochodziło z województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, mazowieckiego i pomorskiego, w tym najwięcej z województwa wielkopolskiego (odpowiednio 15,6 % i 15,4 % ogólnej liczby).
- Powyższe wyniki były podobne do uzyskanych za 2011 r., z wyjątkiem wzrostu (o 21, tj. o 67,7 %) liczby przedsiębiorstw wyspecjalizowanych biotechnologicznie (DBF), a więc tych, których dominującą działalnością jest działalność w dziedzinie biotechnologii.
fot. mat. prasowe
Struktura przedsiębiorstw wg głównego obszaru zastosowania produkcji i dzialności B+R
Główny obszar zastosowania działalności w dziedzinie biotechnologii przedsiębiorstwa
W działalności badawczej i rozwojowej przedsiębiorstwa koncentrowały się na technikach biotechnologicznych znajdujących zastosowanie przede wszystkim w ochronie zdrowia (ludzi i zwierząt), następnie w przetwarzaniu przemysłowym i w biotechnologii rolniczej. Te trzy główne obszary zastosowania biotechnologii wskazało odpowiednio 46,3 %, 14,8 % i 13,0 % przedsiębiorstw prowadzących B+R.
fot. mat. prasowe
Nakłady wewnętrzne przedsiębiorstw biotechnologicznych w 2012 r.
W produkcji wyrobów i usług biotechnologicznych badane przedsiębiorstwa wykorzystywały techniki biotechnologiczne służące przede wszystkim środowisku, następnie ochronie zdrowia i przetwarzaniu przemysłowemu – odpowiednio 32,4 %, 19,1 % i 16,2 % przedsiębiorstw zajmujących się produkcją biotechnologiczną.
fot. mat. prasowe
Nakłady wewnętrzne przedsiębiorstw na działalność w dziedzinie biotechnologii w 2012 r.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)