Informatyka dla serca
2003-02-22 00:23
Firmy Autodesk oraz jej dystrybutor Man and Machine przekazały Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu najnowszą wersję oprogramowania Autodesk Inventor Series. Planuje się wykorzystanie pakietu do kontynuacji prac projektowych związanych z budową polskiego robota kardiochirurgicznego oraz do projektowania stanowisk badawczych testujących nowe narzędzia chirurgiczne.
Przeczytaj także: Adax z AutoCAD-em
"Cieszymy się, że możemy wesprzeć tak istotny projekt, zarówno z punktu widzenia rozwoju polskiej inżynierii, jak i kardiochirurgii" – powiedział Marcin Jan Czajkowski, dyrektor polskiego oddziału Autodesk.Projekt polskiego robota kardiochirurgicznego (Rob in Heart) rozpoczęty został w 2000 r. Jego celem jest wykonanie uniwersalnego, wielozadaniowego, sterowanego przez chirurga robota do wykonywania i wspomagania operacji na sercu, modyfikacji układu sercowo-naczyniowego oraz zabiegów i innych dziedzinach chirurgii. Zastosowanie robota znacznie usprawni pracę lekarza w trakcie wykonywania tzw. operacji małoinwazyjnych, pozwoli zmniejszyć ryzyko infekcji i innych komplikacji.
"Jesteśmy bardzo zadowoleni z nawiązania współpracy z firmą Autodesk” – powiedział dr Zbigniew Nawrat, kierownik Pracowni Biocybernetyki – „Spodziewamy się, że przekazany nam pakiet Autodesk Inventor Series wypełni szereg ważnych zadań w trakcie projektowania planowanych urządzeń".
Gotowe jest już pierwsze ramię robota. Program Autodesk Inventor Series umożliwi kontynuację prac projektowych oraz stworzenie pełnej dokumentacji. Dzięki oprogramowaniu możliwe będzie również prowadzenie prac badawczych, związanych m.in. z symulacją procesów kardiochirurgicznych.
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) w Zabrzu ustanowiona została w 1991 roku z inicjatywy i pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi. Jej misją jest wprowadzenie do praktyki klinicznej najnowszych metod ratowania ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce. Zadanie to Fundacja realizuje w istniejącym od 1993 roku, własnym Instytucie Protez Serca, na który składają się pracownie: Biologicznej Zastawki Serca, Sztucznego Serca i Biocybernetyki.
Istotą prowadzonych w Instytucie, dalece zaawansowanych programów naukowo – badawczych jest praktyczne wdrożenie kliniczne oryginalnej biologicznej zastawki serca, polskiego sztucznego serca oraz robota kardiochirurgicznego.
Przeczytaj także:
Autodesk nabył firmę Robobat
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fundacja rozwoju kardiochirurgii, robot kardiochirurgiczny, autodesk, autodesk inventor series