Przeczytaj także: ESET: zagrożenia internetowe XI 2013
6. Win32/Conficker
Pozycja w poprzednim rankingu: 7
Odsetek wykrytych infekcji: 1.52%
Robak internetowy, który rozprzestrzenia się wykorzystując załataną już lukę w usłudze RPC systemów operacyjnych Windows. Po zagnieżdżeniu się w systemie Conficker łączy się z ustalonymi domenami, z których otrzymuje instrukcje dalszego działania, m.in. pobrania kolejnych zagrożeń. W zależności od wariantu Conficker może rozprzestrzeniać się za pośrednictwem załączników do poczty elektronicznej lub przenośnych dysków USB, wykorzystując do infekowania pliki automatycznego startu.
7. Win32/Dorkbot
Pozycja w poprzednim rankingu: 6
Odsetek wykrytych infekcji: 1.46%
Win32/Dorkbot to robak rozprzestrzeniający się za pomocą wymiennych nośników danych. Zawiera backdoor i może być kontrolowany zdalnie. Podczas gdy użytkownik przegląda różne witryny, robak zbiera podawane przez niego dane – m.in. nazwy użytkownika i hasła, a następnie wysyła zgromadzone informacje do zdalnej maszyny.
8. Win32/Ramnit
Pozycja w poprzednim rankingu: 9
Odsetek wykrytych infekcji: 1.45%
Wirus, który uruchamia się przy każdym starcie systemu. Infekuje pliki dll, exe, htm oraz html. Zagrożenie wykorzystuje lukę CVE-2010-2568, dzięki której może uruchamiać dowolny kod wykonywalny. Może być kontrolowany zdalnie. Potrafi, m.in. wykonać zrzut ekranu, wysłać informację do zdalnego komputera czy pobrać z sieci kolejne zagrożeni.
9. Win32/TrojanDownloader.Wauchos
Pozycja w poprzednim rankingu: poza TOP10
Odsetek wykrytych infekcji: 1.11%
Koń trojański, który po zainfekowaniu komputera pobiera z sieci inne zagrożenia i zbiera informacje o użytkowniku, m.in. ustawienia komputera, jego adres IP, wersję systemu operacyjnego itp. Wszystkie przechwycone informacje zagrożenie przesyła do zdalnego komputera.
10. Win32/Virut
Pozycja w poprzednim rankingu: poza TOP 10
Odsetek wykrytych infekcji: 1.08%
Zagrożenie polimorficzne, które atakuje pliki z rozszerzeniami EXE oraz SCR. Dodatkowo wyszukuje pliki PHP, HTM oraz ASP i dodaje do nich złośliwą ramkę. Zagrożeni łączy się z siecią IRC, dzięki czemu może być kontrolowane zdalnie.
Przeczytaj także:
ESET: zagrożenia internetowe II 2015
![ESET: zagrożenia internetowe II 2015 [© sp4764 - Fotolia.com] ESET: zagrożenia internetowe II 2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ESET/ESET-zagrozenia-internetowe-II-2015-153263-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
ESET, zagrożenia internetowe, wirusy, ataki internetowe, złośliwe oprogramowanie, szkodliwe oprogramowanie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)