Pieniądze na start i rozwój firmy. Dotacje
2014-01-17 13:08
Gdzie po pieniądze na start i rozwój firmy? © Jozsef Szocs - Fotolia.com
Przeczytaj także: Umowa o pracę czy własna działalność?
Dotacje z Funduszu PracyPamiętasz rozdział o składkach ZUS? Niewielka część comiesięcznej składki, jaką wnoszą wszyscy pracujący, trafi a do Funduszu Pracy. Właśnie z niego finansuje się m.in. dotacje na założenie działalności gospodarczej. Pieniądze z FP trafi ają do poszczególnych powiatów. Tam zarządzają nimi powiatowe urzędy pracy. Rządowe ustawy regulują tylko część procedur związanych z dotacjami z funduszy (m.in. wysokość dotacji i podmioty uprawnione do ich otrzymania). Szczegółowe reguły (np. na co można wydać pieniądze, kto może być poręczycielem, czy trzeba uczestniczyć w szkoleniach z przedsiębiorczości) ustala indywidualnie każdy PUP. Stąd niektóre zasady i wymagane dokumenty mogą się różnić w zależności od urzędu.
Zapamiętaj
Maksymalna wysokość dotacji z Funduszu Pracy to sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W 2013 r. jest to dokładnie 22 141,80 zł.
Dla kogo dotacje z FP?
Dotacje z Funduszu Pracy są przeznaczone tylko dla bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Od tej reguły nie ma żadnego wyjątku. Ale samo zarejestrowanie się jako bezrobotny to za mało. Żeby ubiegać się o grant na założenie firmy, wnioskodawca musi spełniać kilka dodatkowych warunków.
-
12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku:
– nie prowadził firmy ani nie miał wpisu do ewidencji gospodarczej,
– był w tym czasie zarejestrowany jako bezrobotny, nie odmówił, bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji zatrudnienia, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych ani z własnej winy nie przerwał szkolenia, stażu, wykonywania prac społecznie użytecznych lub innej formy pomocy. - Do tej pory nie otrzymał z Funduszu Pracy lub z innych środków publicznych bezzwrotnej dotacji na założenie firmy.
- W okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie był karany za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu.
- Nie ma nieopłaconych składek ZUS w związku z prowadzoną poprzednio działalnością gospodarczą lub zaległości podatkowych wobec urzędu skarbowego.
- Nie ma długu i innych zobowiązań w bankach lub innych instytucjach finansowych (chyba że regularnie je spłaca).
- Nie złożył wniosków o przyznanie dotacji do innego urzędu pracy.
Wskazówka
Prawo wyraźnie mówi, że dotację na założenie działalności gospodarczej może otrzymać tylko zarejestrowany bezrobotny, ale nie mówi ani słowa o tym, jak długo trzeba być w rejestrze. Dlatego w wielu urzędach pracy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zarejestrować się jako bezrobotny w poniedziałek, a już we wtorek składać wniosek o dotację. Oczywiście jeśli spełnia się pozostałe kryteria. Uwaga! Niektóre urzędy pracy wymagają, żeby mieć określony „staż” jako bezrobotny.
fot. Jozsef Szocs - Fotolia.com
Gdzie po pieniądze na start i rozwój firmy?
Jak wygląda procedura?
Jeśli jesteś zainteresowany tym typem dotacji, musisz zgłosić się do powiatowego urzędu pracy w miejscu twojego zamieszkania, zameldowania lub tam, gdzie zamierzasz prowadzić firmę. Uzyskasz informacje, czy dany PUP ma w najbliższym okresie wolne środki. Jeżeli tak, powinieneś wypełnić specjalny wniosek, który dostaniesz w urzędzie. Zwykle przypomina on prosty biznesplan.
Potrzebne będzie także zabezpieczenie zwrotu dotacji, na wypadek gdybyś nie dotrzymał warunków umowy. Najczęściej zabezpieczeniem jest poręczenie osób cywilnych lub weksel z poręczeniem wekslowym. Rzadziej spotykane są: gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach, blokada rachunku bankowego albo akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.
Zapamiętaj
Poręczycielem nie może być:
- mąż lub żona bezrobotnego, który stara się o dotację (wyjątkiem jest sytuacja, gdy małżonkowie pozostają w rozdzielności majątkowej),
- osoba, która już poręczyła inne dotacje,
- osoba, wobec której jest prowadzone sądowe lub administracyjne postępowanie
- egzekucyjne o zapłatę świadczeń pieniężnych lub której wynagrodzenie lub przychody są obciążone sądowymi lub administracyjnymi tytułami egzekucyjnymi,
- osoba na wypowiedzeniu lub pracująca w zakładzie, który jest w stanie likwidacji lub upadłości.
Jeśli poręczyciel ma wspólny majątek ze współmałżonkiem, współmałżonek w obecności urzędnika musi podpisać zgodę na poręczenie.
oprac. : Katarzyna Zachariasz / Wydawnictwo Edgard
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)