eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNajważniejsze trendy na rynku IT 2014

Najważniejsze trendy na rynku IT 2014

2014-01-27 11:00

Najważniejsze trendy na rynku IT 2014

Szersze zastosowanie chmury prywatnej © ra2 studio - Fotolia.com

Hu Yoshida, Chief Technical Officer w Hitachi Data Systems przygotował listę trendów na 2014 rok, które w istotny sposób wpłyną na działy IT w firmach i organizacjach publicznych.

Przeczytaj także: Trendy IT 2014 w sektorze publicznym i szkolnictwie wyższym

Trend 1: Działy IT skupią się bardziej na wynikach biznesowych, niż na infrastrukturze

Menedżerowie IT przeniosą uwagę z budowania i utrzymywania tradycyjnej infrastruktury na realizację procesów biznesowych swojego przedsiębiorstwa. Z perspektywy działu IT może to oznaczać skupienie się na zmodernizowaniu systemów (takich jak VMware) i aplikacji (np. Exchange) – w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa, wydajności i efektywności – albo wdrożenie nowych rozwiązań do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa lub analizy biznesowej. Aby zachować kontrolę nad kosztami i zoptymalizować istniejące zasoby, trzeba będzie wykorzystać najnowsze technologie, takie jak przenoszenie danych pomiędzy warstwami pamięci masowych (dynamic tiering), bez hurtowej wymiany dotychczasowej infrastruktury. Wdrożenie nowych technologii infrastrukturalnych może wymagać usług świadczonych przez producentów, aby dział IT mógł skoncentrować się na procesie biznesowym. Zamiast tradycyjnego podejścia „zrób to sam” do budowania systemów, działy IT będą szukać prekonfigurowanych rozwiązań, aby szybciej zaprząc je do pracy.

Dla producentów oznacza to sprzedawanie rozwiązań, a nie technologii. Producenci muszą podjąć wyzwanie w sposób holistyczny, zamiast sprzedawać indywidualne narzędzia, takie jak stacje SSD. Rozwiązanie wymaga integracji monitorowania, raportowania i zarządzania w skali całej infrastruktury w celu zapewnienia przejrzystości aplikacji. Integracja obejmuje również interfejsy API, wtyczki i adaptery, które zwiększają wydajność aplikacji i infrastruktury. Producenci IT będą musieli zaoferować więcej usług, które uwolnią działy IT od zadań związanych z budowaniem, konserwowaniem i migrowaniem systemów, a ponadto przygotować bardziej elastyczną ofertę finansową w zakresie płacenia za użycie, licencjonowania oprogramowania oraz utrzymania.

Trend 2: Konwergentne rozwiązania dla wybranych aplikacji

Wdrażanie nowych, dużych aplikacji wymaga integracji infrastruktury, serwerów, pamięci masowej, sieci LAN i SAN. Dotychczas były to projekty typu „zrób to sam”, co wymagało współpracy między wieloma administratorami aplikacji i infrastruktury. Technologia stała się tak złożona i wyspecjalizowana, że działy IT zatrudniają specjalistów od pamięci masowej, serwerów, sieci, hiperwizorów, platformy Exchange i baz danych. Wszyscy ci administratorzy konfigurują swoją aplikację lub część infrastruktury i koordynują pracę za pomocą powiadomień o zmianach, przechodząc przez wiele cykli testów i weryfikacji, zanim wdrażanie aplikacji dobiegnie końca. IDC ocenia, że w 2012 r. proces ten pochłaniał 23,3 proc. czasu i zasobów działu IT.

fot. ra2 studio - Fotolia.com

Szersze zastosowanie chmury prywatnej

Choć chmura prywatna nie oferuje elastyczności charakterystycznej dla dostawców dużych chmur publicznych, którzy mogą włączać i wyłączać zasoby zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem bez opóźnień, to jej użytkownicy wiedzą, że chmura jest chroniona zaporami sieciowymi i pozostaje pod ich bezpośrednią kontrolą.


Jeszcze przed dostarczeniem elementów infrastruktury odbywa się długotrwały proces przetargowy, podczas którego dział IT rozsyła zapytania ofertowe i decyduje, które produkty będą ze sobą najlepiej współpracować. Często sprowadza się to do domysłów, zwłaszcza w przypadku nowej aplikacji, takiej jak SAP HANA. Jeśli administratorzy IT nie mają czasu lub doświadczenia wymaganego do zaktualizowania albo wdrożenia nowych aplikacji, konieczne bywa skorzystanie z profesjonalnych usług. Zdarza się, że po wybraniu i dostarczeniu infrastruktury testy ujawniają, że aplikacja i infrastruktura są niedopasowane, co prowadzi do niedotrzymania terminów, marnotrawstwa budżetu, dodatkowych kosztów, a nawet kupowania oprogramowania, które nigdy nie zostanie wykorzystane. Jeśli nawet wszystko zadziała, dział IT musi korzystać z pomocy technicznej świadczonej przez wielu producentów (w przypadku infrastruktury heterogenicznej).

Konwergentne rozwiązania dla wybranych aplikacji pomagają uporać się z tymi problemami. Rozwiązania konwergentne są wstępnie przetestowane przez doświadczonych specjalistów i zatwierdzone do pracy z wybranymi aplikacjami. Oznacza to, że elementy infrastruktury są zintegrowane i przetestowane pod kątem konkretnej aplikacji. Wiadomo, ile stanowisk będzie obsługiwanych w danej konfiguracji Exchange. Wiadomo, jakiej wydajności można się spodziewać po określonej konfiguracji Oracle RAC. Kiedy rozwiązanie zostanie dostarczone do centrum danych, wystarczy podłączyć je do prądu i zintegrować z siecią.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: