eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaEuropa: wydarzenia tygodnia 4/2014

Europa: wydarzenia tygodnia 4/2014

2014-01-26 15:29

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 3/2014

  • MFW podniósł prognozę wzrostu PKB w 2014 r. dla eurolandu do 1 proc. Fundusz przestrzegł jednak przed ryzykiem zbyt słabej inflacji, a nawet deflacji w strefie euro. MFW podniósł prognozę wzrostu w Hiszpanii na lata 2014 i 2015 do 0,8 proc. oraz dla Niemczech w tych samych latach do 1,6 i 1,4 proc. w regionie Europy Środkowo-Wschodniej PKB ma wzrosnąć do 2,8 w 2014 i o 3,1 proc. w 2015 r.
  • KE opublikowała raport, z którego wynika znaczny wzrost ubóstwa, który dotyka bezrobotnych i pracujących. Prawie jedna czwarta populacji UE jest dotknięta ryzykiem ubóstwa lub wykluczenia. Ryzyko ubóstwa osób w wieku produkcyjnym (18-64 lata) dotyczyło 16,7 proc. populacji w 2012 r. Do najbardziej dotkniętych ubóstwem zaliczają się kraje południa, takie jak Grecja, Włochy i Hiszpania. Polska została wymieniona w grupie krajów o stabilnym poziomie ubóstwa wśród populacji w wieku produkcyjnym w tym czasie, obok takich państw jak Wielka Brytania, Holandia, Bułgaria i Łotwa.
  • Według NBP: Po okresie spowolnienia w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, w 2013 r. pojawiło się stopniowe ożywienie gospodarcze, tempo wzrostu PKB, które w IV kw. 2012 r. wynosiło 0,0 proc., w III kw. 2013 r. przyspieszyło do 1,3 proc. Ożywienie obserwowane w tym regionie to przede wszystkim efekt poprawiającej się koniunktury w strefie euro. Głównym źródłem wzrostu krajach tego regionu okazał się wzrost produkcji przemysłowej i przyspieszenie eksportu wynikające z rosnącego popytu ze strony głównego partnera handlowego regionu.
  • Agencja ratingowa Moody's utrzymała rating kredytowy Francji na poziomie Aa1, lecz z perspektywą negatywną (Aa1 to druga nota w skali stosowanej przez Moody's). Najwyższą ocenę agencja odebrała Francji w listopadzie 2012 roku. Moody's przewiduje, że francuski dług publiczny w stosunku do PKB wzrośnie z 93,6 proc. w roku ubiegłym do ponad 95 proc. pod koniec 2014 roku. Agencja ratingowa Fitch ocenia wiarygodność kredytową Francji podobnie jak Moody's (AA+), a Standard & Poor's, dał Francji ocenę AA, trzecią w stosowanej przez siebie skali.
  • W obowiązującym do 2020 r. pakiecie założono trzy cele: redukcji emisji CO2 o 20 proc., zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) do 20 proc. i zwiększenia efektywności energetycznej o 20 proc. Dwa pierwsze cele są prawnie wiążące. Cel dla energii odnawialnej jest wiążący tylko na poziomie całej UE (KE proponuje europejski cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27 proc.). Według KE cel redukcji emisji CO2 do 2030 r. (40 proc.) i będzie on rozbity na zobowiązania dla poszczególnych krajów.
  • Według NBP od II kw. 2013 r. obserwuje się powolną odbudowę konsumpcji prywatnej, widoczną w prawie wszystkich krajach Europy Środkowej i Wschodniej poza Bułgarią. Wynika ona głównie ze wzrostu realnych dochodów wskutek obniżającej się inflacji. Temu zjawisku sprzyjało także poluzowanie polityki fiskalnej, oczekiwane także w kolejnych latach. W 2014 i 2015 r. kraje regionu nie planują dalszych podwyżek podatków (z wyjątkiem akcyzy), a w przypadku Chorwacji, Estonii, Łotwy i Węgier nastąpiło lub jest planowane obniżenie stawek PIT i CIT.
  • Powstanie unijno-rosyjska grupa robocza, która przeanalizuje m.in. zgodność warunków budowy i funkcjonowania gazociągu South Stream z prawem UE - poinformował w poniedziałek komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. Umowy międzyrządowe dotyczące gazociągu South Stream podpisało z Rosją sześć krajów Unii: Bułgaria, Węgry, Słowenia, Grecja, Chorwacja i Austria. W grudniu Komisja Europejska zaleciła renegocjację tych porozumień, bo w jej opinii są one sprzeczne z trzecim pakietem energetycznym UE. Renegocjacje umów ma prowadzić w imieniu sześciu krajów Komisja Europejska. Jeżeli Rosja odmówi renegocjacji umów międzyrządowych w sprawie South Streamu, Komisja Europejska będzie musiała zalecić krajom członkowskim, by nie stosowały tych porozumień, bo nie będzie to zgodne z prawem UE. Jeśli mimo to kraje UE będą nadal je stosować, wówczas KE może uruchomić procedury o naruszenie unijnego prawa.
  • Serbia rozpoczęła negocjacje w sprawie przystąpienia do UE. Według prognoz w 2020 r. Serbia ma szansę stać się członkiem Unii Europejskiej.
  • Ukraina ma zapłacić Gazpromowi 2,7 mld USD za dostawy gazu w 2013 roku (w terminie do 25 stycznia).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Prawo dotyczące zakupów w sieci będzie jednolite w UE

Branża e-commerce przygotowuje się do wdrożenia nowego prawa wynikającego z unijnej dyrektywy o prawach konsumentów. Niektóre jej zapisy budzą obawy przedsiębiorców, zwłaszcza że prace nad polską ustawą jeszcze się nie zakończyły.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego 2011/83/UE, która ma wejść w życie w połowie 2014 r., ma ujednolicić przepisy dotyczące e-handlu w 28 państwach członkowskich.

– Trochę obawiamy się unijnej dyrektywy konsumenckiej, gdyż nie do końca wiemy, w jaki sposób te przepisy będą interpretowane i jak będzie wyglądało ich wprowadzenie w życie. W tej chwili sprawa jest na agendzie organizacji zajmujących się prawami konsumenta oraz e-commerce w Polsce, zakładam więc, że tam zostaną wypracowane rozwiązania, które pozwolą pogodzić wymagania Unii Europejskiej i konsumentów z wygodą użytkownika i interesami samych sklepów – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jakub Radkowski, doradca zarządu Merlin.pl.

W Polsce prace nad ustawą o prawach konsumentów trwają – przyjęta 24 grudnia przez rząd została skierowana do prac w Sejmie.

– Zgodnie z nowymi przepisami klient będzie miał 14 dni na zwrot produktu. W Polsce obecnie ma ustawowo 10, ale w naszym regulaminie i tak przewidujemy 30 dni, więc akurat w naszym przypadku wydłużenie tego terminu niewiele zmieni – mówi Radkowski.

Jego zdaniem większe problemy mogą sprawiać nowe obowiązki informacyjne. Dyrektywa wymaga od sprzedawców m.in. powiadomienia klienta o obowiązku pokrycia kosztów wysyłki zwracanego towaru – jeśli takiej informacji nie będzie, to koszty poniesie sprzedawca.

– Uciążliwe mogą być wymagania dotyczące informowania o produkcie i transakcji – mówi Jakub Radkowski. – Tych informacji jest tak dużo, że ich podawanie może utrudniać klientowi zakupy. Pewne rzeczy, które są dla klienta oczywiste, dotyczące np. fiszki produktu, będą musiały być wielokrotnie mu wskazywane.

Może to być męczące, a zakupy internetowe powinny być szybkie i wygodne.

Sprzedawca będzie musiał poinformować klienta również o tym, że pobrane przez niego pliki elektroniczne nie będą mogły być zwrócone. Jeśli tego nie uczyni, klient będzie mógł je zwrócić jak każdy inny towar. W pewnych przypadkach dyrektywa zwiększa też prawa sprzedawców – np. do odroczenia zwrotu pieniędzy, aby zbadać stan zwróconego towaru.

Jakub Radkowski, doradca zarządu Merlin.pl

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: