Zawód prawnika do reformy
2014-02-01 00:20
Przeczytaj także: Jak zadbać o work-life balance w zawodzie prawnika?
Badanie wykazało również, że nadal istnieje problem braku równości pomiędzy mężczyznami a kobietami, zarówno jeśli chodzi o wynagrodzenie, jak i możliwości rozwoju. W początkowej fazie kariery kobiety są wynagradzane lepiej, jednak sytuacja ta odwraca się trzy lata po studiach, a w miarę rozwoju kariery przewaga płacowa mężczyzn stale się powiększa. W przedziale wiekowym 21–25 lat kobiety zarabiają o 30% więcej niż mężczyźni. Jednak już w wieku 26–30 lat to płace mężczyzn są o 11% wyższe, a w wieku 36–39 ich przewaga wzrasta do 25%.
„W ciągu ostatnich pięciu lat obserwowaliśmy bezprecedensowe zmiany w zawodzie prawnika. Młodzi przedstawiciele tej profesji przystosowują się do nich na wczesnych etapach kariery. Młode pokolenie ma potencjał, by zrewolucjonizować metody działania sektora prawniczego, jednak jak dotąd nie przeprowadzono zbyt wielu badań, by poznać poglądy i aspiracje młodych prawników. Raport Eversheds identyfikuje troski, opinie i ambicje tej grupy. Choć mają wiele wspólnego z poprzednimi generacjami, tych młodych prawników wyróżniają jednak odmienne priorytety. Jest to pokolenie bardziej nastawione na budowanie więzi, postrzegające świat jako globalną wioskę i przykładające większą niż poprzednie generacje wagę do pracy w międzynarodowym środowisku. Dwie trzecie badanych postrzega międzynarodowe kontakty jako zasadniczy czynnik przy wyborze pracodawcy. Skoro niemal połowa młodych prawników twierdzi, że potrafiliby wskazać sposoby na zwiększenie efektywności swoich firm, nie ulega wątpliwości, że są to głosy, które należy wziąć pod uwagę. Ponieważ młode pokolenie sygnalizuje pewne wątpliwości odnośnie możliwości pogodzenia kariery z planami prywatnymi, ważne jest, by sektor prawniczy wsłuchał się w te problemy i je rozwiązał, aby nadal był w stanie przyciągać i zatrzymywać najbardziej błyskotliwe talenty” – mówi Lee Ranson, Partner Zarządzający w Eversheds.
„Opisane w raporcie tendencje dają się także zauważyć na polskim rynku prawniczym” – mówi Krzysztof Wierzbowski, partner zarządzający Wierzbowski Eversheds. „Młodzi ludzie starają się tak gospodarować czasem i zarządzać swoją karierą, aby łączyć życie rodzinne, rozwój własnych pasji oraz zdobywanie kolejnych szczebli kariery zawodowej. Jednym z kluczowych aspektów sukcesu biznesowego staje się więc nie tylko pozyskanie najlepszych specjalistów z rynku, ale także umiejętne zarządzenie zasobami ludzkimi, tak aby pracownicy mogli realizować się na wszystkich polach, dzięki czemu ich efektywność i kreatywność w codziennej pracy rośnie” – dodaje Krzysztof Wierzbowski.
Informacje o raporcie „21st Century law firm: Inheriting a new world”
To już trzeci z serii raportów poświęconych przyszłości rynku usług prawnych. Pierwsze badanie, przeprowadzone w 2008 roku, wykazało, że klienci zaczynają się coraz bardziej liczyć z kosztami i oczekują końca systemu wynagrodzeń opartych o stawki godzinowe. Z kolei drugi raport, sporządzony w roku 2010, zidentyfikował rodzącą się rewolucję wśród klientów, związaną z podwyższeniem statusu zawodowego prawników wewnętrznych w przedsiębiorstwach.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)