Największe zagrożenia w sieci 2013 r.
2014-01-30 11:46
Przeczytaj także: Największe zagrożenia w sieci III kw. 2013
Posiada on moduł służący do przechwytywania danych (tzw. grabber), który osadzany jest zarówno w popularnych multisystemowych przeglądarkach (Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera), jak i w tych działających tylko w systemie Linux (Chromium i Ice Weasel). Funkcjonalność ta umożliwia rejestrowanie danych wprowadzanych przez użytkownika, m.in. na stronach banków czy w systemach płatności, i wysyłanie ich do cyberprzestępców. W czerwcu odkryto natomiast kolejną wersję trojana typu Linux.Sshdkit, który pozwala uzyskać nieautoryzowany dostęp do danych na serwerach z systemem Linux. Pozostałe zagrożenia dla systemu Linux, zidentyfikowane w ubiegłym roku przez specjalistów z Doctor Web to: Linux.Fokirtor.1, Trojany z rodziny Linux.DDoS, Linux.Darlloz, Linux.Cdorked i Trojan Linux.Trolomod, przeznaczony do ataków na serwer Apache.
Zagrożenia dla systemu Android
Podobnie jak w ubiegłych latach, najwięcej ataków na urządzenia mobilne w 2013 r. dotyczyło urządzeń z systemem Android. W ciągu ostatnich 12 miesięcy do baz wirusów Dr.Web dodanych zostało 1,547 rodzajów złośliwego oprogramowania tego typu. Do najważniejszych zagrożeń należały Trojany z rodziny Android.Spy i Android.SmsSpy, wśród których jest wiele Trojanów bankowych, wykradających poufne dane w postaci kodów mTAN, służących do weryfikacji operacji bankowych. Poza tym, w porównaniu z ubiegłym rokiem, pięciokrotnie wzrosła liczba fałszywych narzędzi antywirusowych (np. Android.Fakealert). Warto także wspomnieć o złośliwych programach dla OS Android, wykorzystujących luki w oprogramowaniu – Android.Nimefas.1.origin i Android.Spy.40.origin.
Oszustwa z sieci
Nadal częste pozostają także przypadki cyberoszustw z wykorzystaniem metod inżynierii społecznej. Jej ofiarami padają często osoby w trudnej sytuacji życiowej, czy np. ludzie korzystający z portali z ofertami zatrudnienia. Odpowiadając na fałszywe ogłoszenia, są oni często proszeni o wysłanie SMS-a z potwierdzeniem danych, co jest równoznaczne z uruchomieniem dodatkowej, płatnej usługi w telefonie, bez wiedzy użytkowników. Dlatego specjaliści z Doctor Web zalecają ostrożnie podchodzić do wszelkich podejrzanych ofert i przypadkowych znajomości w Internecie.
Perspektywy na 2014 r.
Zdaniem specjalistki z Doctor Web, Joanny Schulz-Torój: „W 2014 r. ujawnią się kolejne infekcje urządzeń mobilnych, a jednym z głównych celów ataków pozostaną użytkownicy platformy Android. Nie można wykluczyć m.in., że w najbliższym czasie pojawią się również następne botnety wymierzone w urządzenia z tym systemem, podobne do największego w historii botnetu wykrytego we wrześniu ubiegłego roku. Przyszłe realne zagrożenia to również mutacje trojanów: Encoder, Winlock, Inject i Exploit. Poza tym należy spodziewać się również kolejnych cyberataków z wykorzystaniem złośliwego oprogramowanie typu adware i Trojanów używanych do produkcji wirtualnej waluty Bitcoin.”
Przeczytaj także:
Zagrożenia w sieci: spokój mąci nie tylko phishing
![Zagrożenia w sieci: spokój mąci nie tylko phishing [© pixabay.com] Zagrożenia w sieci: spokój mąci nie tylko phishing](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/CERT/Zagrozenia-w-sieci-spokoj-maci-nie-tylko-phishing-244620-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zagrożenia internetowe, zagrożenia w sieci, bezpieczeństwo w sieci, trojany, wirusy, Doctor Web
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)