eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPartie polityczne w Polsce 2012

Partie polityczne w Polsce 2012

2014-02-03 12:57

Przeczytaj także: Partie polityczne nie dbają o ucyfrowienie


BAZA LOKALOWA I WYPOSAŻENIE

Na 56 zbadanych partii 42 miało w 2012 r. do swojej dyspozycji przynajmniej jeden lokal. Wśród 6 partii mających reprezentację w parlamencie RP nie było ani jednej, która nie dysponowałaby jakąś bazą lokalową.

W 2012 r. co najmniej jeden lokal na własność posiadało jedynie 6 partii. Znacznie powszechniejsze było korzystanie z lokali nieodpłatnie, na zasadzie użyczenia (23 partie) lub nieco rzadziej – na zasadzie najmu (19). Ponad połowa ugrupowań parlamentarnych korzystała z lokali odpłatnie, zaś wśród pozostałych partii większość użytkowała lokal nieodpłatnie.

fot. mat. prasowe

Liczba partii mających do swojej dyspozycji lokale według charakteru użytkowania w 2012 r.

W 2012 r. co najmniej jeden lokal na własność posiadało jedynie 6 partii. Znacznie powszechniejsze było korzystanie z lokali nieodpłatnie, na zasadzie użyczenia (23 partie).


W zakresie wyposażenia partii w różnego typu zasoby ułatwiające prowadzenie działalności w badaniu zapytano o posiadanie samochodów i komputerów. Ustalono, że samochodami dysponowało 7 partii. Wśród partii z reprezentacją parlamentarną 4 miały na swój użytek co najmniej 1 samochód.

W 2012 r. komputerami dysponowało 26 partii. Przeciętna liczba komputerów będących na wyposażeniu partii wyniosła około 36. W sumie 5 partii parlamentarnych, które zadeklarowały korzystanie z komputera dysponowało 842 takimi urządzeniami.

WSPÓŁPRACA Z INNYMI ORGANIZACJAMI

Współpracę z innymi podmiotami w 2012 r. zadeklarowało 47 partii politycznych. Najczęściej była to współpraca z innymi partiami politycznymi (prawie 6 na 10 ugrupowań), a także ze stowarzyszeniami i podobnymi organizacjami społecznymi oraz fundacjami (ponad połowa ugrupowań). Nieco mniej rozpowszechniona była współpraca ze związkami zawodowymi – wykazały ją 23 struktury partyjne. Na dalszych miejscach w roli partnerów partii politycznych sytuowały się organizacje samorządu gospodarczego lub zawodowego – współpracowało z nimi co czwarte ugrupowanie, a także kościoły lub związki wyznaniowe – nieco częściej niż co piąta partia.

Współpraca, o której mowa stosunkowo rzadko była sformalizowana, tzn. rzadko odbywała się w oparciu o pisemną umowę lub porozumienie. Dane zebrane na formularzu SOF-3 wskazują, że o ile co czwarta spośród partii współdziałających z innymi partiami lub stowarzyszeniami i podobnymi organizacjami społecznymi oraz fundacjami prowadziła współpracę w sposób sformalizowany, o tyle współpraca partii ze związkami zawodowymi, podmiotami wyznaniowymi, organizacjami samorządu gospodarczego, zawodowego i pracodawców odbywała się niemal we wszystkich przypadkach na zasadach nieformalnych.

PROBLEMY W DZIAŁALNOŚCI PARTII

Większość z badanych partii zgłosiła przynajmniej jeden problem związany z prowadzeniem swojej działalności w 2012 r. (46). Najpoważniejsze problemy w działalności, jakie wskazywały partie polityczne, związane były z pozyskiwaniem środków finansowych na działalność partii (34 partie), trudnościami w kontaktach z mediami (31 partii) i administracją publiczną (22 partie). Kolejny, choć rzadziej deklarowany problem, odnosił się do zasobów społecznych organizacji i niewystarczającej liczby chętnych do pracy społecznej (18), a także problemów wynikających z przepisów i procedur prawnych (16). Problemy we współpracy z innymi organizacjami oraz zbyt małe wsparcie społeczne zadeklarowało po 13 partii. Na problemy wewnątrz samej partii wskazało 12 ugrupowań.

fot. mat. prasowe

Najpoważniejsze problemy w działalności partii w 2012 r.

Najpoważniejsze problemy w działalności, jakie wskazywały partie polityczne, związane były z pozyskiwaniem środków finansowych na działalność partii (34 partie), trudnościami w kontaktach z mediami (31 partii) i administracją publiczną (22 partie).


INFORMACJA METODOLOGICZNA O BADANIU
Notatka została opracowana na podstawie wyników badania przeprowadzonego przez GUS w 2013 r. przy użyciu formularza Sprawozdanie z działalności partii politycznych w 2012 r. (SOF-3) oraz danych ze źródeł administracyjnych (Sąd Okręgowy w Warszawie, Państwowa Komisja Wyborcza, Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Badaniem objęto 82 partie będące w Ewidencji partii politycznych. Partie składały sprawozdanie SOF-3 za pomocą formularza papierowego lub elektronicznie przez Portal Sprawozdawczy GUS. W wyniku realizacji badania oraz przy wykorzystaniu danych PKW ustalono, że aktywną działalność prowadziło 67 partii, zaś dane na formularzu SOF-3 pozyskano dla 56 z nich. Za pomocą formularza SOF-3 zebrano dane dotyczące m.in.: struktury organizacyjnej, zasięgu i formy statutowej działalności partii, członkostwa, pracy społecznej, współpracy z innymi podmiotami oraz warunków prowadzenia działalności. W oparciu o źródła administracyjne opracowano natomiast informacje nt.: 1) liczby partii w Ewidencji partii politycznych (dane z Sądu Okręgowego w Warszawie), 2) przychodów, w tym kwot pochodzących z budżetu państwa (dane z Państwowej Komisji Wyborczej), 3) skali i form zatrudniania (dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).

Notatkę opracował zespół w składzie: Michał Adamski, Karolina Goś-Wójcicka, Katarzyna Jaszczyk-El Guerouani, Anna Knapp, Sławomir Nałęcz, Katarzyna Stożek

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: