eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolska gospodarka - zaskakująco silne odbicie

Polska gospodarka - zaskakująco silne odbicie

2014-02-06 13:03

Polska gospodarka - zaskakująco silne odbicie

Prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski w górę © Coloures-Pic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Odbicie polskiej gospodarki jest silniejsze niż oczekiwano. Oprócz popytu zewnętrznego, którego źródłem jest m. in. przyspieszająca gospodarka niemiecka, polską gospodarkę coraz silniej napędza wewnętrzna konsumpcja. Eksperci EY i Oxford Economics podnieśli prognozę wzrostu PKB Polski w 2014 roku do 2,8% z 2,4% z poprzedniej edycji „Prognoz dla rynków szybkiego wzrostu” („Rapid Growth Markets Forecast”). Zdaniem głównego ekonomisty EY, Marka Rozkruta, te prognozy są bardzo ostrożne, wzrost w bieżącym roku może nawet przekroczyć 3%.

Przeczytaj także: Polska gospodarka urośnie o 2,5%

Motory wzrostu gospodarczego w Polsce

- Ostatnie dane pokazują, że realny wzrost PKB w IV kw. 2013 r. mógł wynieść ok. 2,8% r/r. To wyraźne przyspieszenie. Co istotne, bardzo korzystna jest struktura obserwowanego ożywienia. Szacuję, że popyt krajowy, który jeszcze w I połowie 2013 r. spadał, w IV kw. ub. r. odnotował wzrost prawdopodobnie powyżej 1% r/r. Po początkowej fazie ożywienia, wynikającej głównie z bardzo dobrych wyników w handlu zagranicznym, nastąpiła wreszcie wyraźna poprawa konsumpcji krajowej, która niewątpliwie wzmacnia podstawy wzrostu w polskiej gospodarce. Równocześnie cały czas dynamicznie rośnie eksport, a ostatnie osłabienie kursu złotego i przyspieszenie w gospodarce niemieckiej tylko pomagają naszym producentom – mówi Marek Rozkrut, główny ekonomista EY.

Zdaniem analityków instytutu Oxford Economics i firmy doradczej EY, w kolejnych miesiącach PKB będzie dalej przyspieszać. Sprzyjać temu będą m. in. niskie stopy procentowe, które mogą być utrzymywane na obecnym poziomie ze względu na wolne moce wytwórcze, ograniczające presję inflacyjną.

- Biorąc pod uwagę najnowsze dane, w tym korzystne informacje dotyczące popytu wewnętrznego, w 2014 r. możemy się spodziewać wzrostu PKB nawet powyżej 3%. A w 2015 r. należy oczekiwać dalszego przyspieszenia polskiej gospodarki – mówi Marek Rozkrut.

W perspektywie średniookresowej wzrost polskiego PKB będzie się kształtował na poziomie 3,5% rocznie.

fot. Coloures-Pic - Fotolia.com

Prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski w górę

Odbicie polskiej gospodarki jest silniejsze niż oczekiwano. Oprócz popytu zewnętrznego, którego źródłem jest m. in. przyspieszająca gospodarka niemiecka, polską gospodarkę coraz silniej napędza wewnętrzna konsumpcja.


Echa odbicia gospodarczego w Europie Zachodniej

Po recesji w ubiegłym roku, w 2014 roku Strefa Euro może odnotować wzrost PKB o ok. 1%. Zyska na tym także Europa Środkowo-Wschodnia. Strefa Euro jest najważniejszym partnerem handlowym Polski i odpowiada ona za 53% całości naszego eksportu. W przypadku Czech, Strefa Euro odgrywa jeszcze większą rolę, będąc odbiorcą aż 63% czeskiego eksportu. Odbicie w Eurolandzie przyczyni się zatem do istotnego zwiększenia popytu na produkty wytwarzane w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zwiększenie wymiany handlowej przełoży się także na wzrost produkcji przemysłowej, zwiększenie zatrudnienia oraz inwestycji. Na przyspieszenie gospodarcze będzie miało także wpływ finansowanie z sektora bankowego. Dostęp do kapitału będzie jednym z kluczowych czynników umożliwiających firmom ekspansję zagraniczną. Kondycja sektora bankowego jest w związku z tym również ważną determinantą wzrostu. Banki w Europie Środkowo-Wschodniej stanowią w znakomitej większości własność kapitału zagranicznego. W Polsce ten wskaźnik jest najniższy w regionie i wynosi 70%, na Węgrzech aż 86%.

fot. mat. prasowe

Prognoza EY i Oxford Economics dla Polski

Eksperci EY i Oxford Economics podnieśli prognozę wzrostu PKB Polski w 2014 roku do 2,8% z 2,4% z poprzedniej edycji „Prognoz dla rynków szybkiego wzrostu” („Rapid Growth Markets Forecast”).


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: