Polska gospodarka - zaskakująco silne odbicie
2014-02-06 13:03
Przeczytaj także: Polska gospodarka urośnie o 2,5%
Klasa średnia na rynkach szybkiego wzrostu rośnie w siłę
Liczba gospodarstw domowych reprezentujących klasę średnią do roku 2022 wyniesie 200 milionów – wynika z najnowszej edycji „Prognoz dla rynków szybkiego wzrostu” przygotowanych przez EY i Oxford Economics. Bogacenie się społeczeństw w tych krajach spowoduje wzrost popytu wewnętrznego, głównie w zakresie usług medycznych i edukacji. Tempo wzrostu wydatków na transport i łączność, kulturę i rozrywkę dwukrotnie przekroczy zwiększanie się wydatków na żywność.
W Chinach liczba gospodarstw domowych o przychodach powyżej 35 tys. dolarów rocznie do 2020 roku potroi się i tym samym wyprzedzi pod tym względem Japonię. W ciągu dziesięciu lat liczba rodzin w Tajlandii, które zarabiają ponad 10 tys. dolarów rocznie, wzrosła z 28 do 40%. W tym czasie liczba sprzedawanych tam lodówek podwoiła się. Według prognoz, w ciągu dekady popyt na dobra wyższego rzędu będzie rósł znacznie szybciej niż na produkty zaspokajające podstawowe potrzeby.
5 gospodarek o największym ryzyku
Autorzy raportu wskazują, że najmniej stabilne kraje spośród wybranych rynków szybkiego wzrostu to – Turcja, Argentyna, Ghana, Wietnam oraz Indie. W przypadku Turcji, wzrost PKB w tym roku może wynieść 3,3%, a za dwa lata osiągnie nawet 5%. Jednak poważnym zagrożeniem dla tej gospodarki jest spadek wartości liry głównie z powodu odpływu kapitału, a ten z kolei jest wynikiem obaw inwestorów o stabilność gospodarczą tego kraju. Powodem kłopotów Argentyny jest między innymi wysoka inflacja, która w 2014 roku może sięgnąć 11%. Kontrola cen, interwencje rynkowe oraz brak stabilności, to czynniki, które obniżają konkurencyjność tego kraju i w rezultacie wpływają na niższe tempo wzrostu gospodarczego, które w tym roku ma wynieść wg prognoz zaledwie 1,2%.
- Bieżące zawirowania rynkowe dotyczą niektórych gospodarek wschodzących, ale ich skutki dla polskiej gospodarki są obecnie dużo słabsze niż miało to miejsce w przeszłości. Rynki w coraz większym stopniu dostrzegają zdrowe fundamenty polskiej gospodarki i dlatego nie spodziewałbym się, by np. kłopoty Argentyny doprowadziły do poważnych turbulencji w naszym kraju – mówi Marek Rozkrut.
O Prognozie dla rynków szybkiego wzrostu (ang. Rapid Growth Markets Forecast)
Kwartalna Prognoza dla rynków szybkiego wzrostu EY jest prognozą makroekonomiczną przygotowaną wspólnie z instytutem Oxford Economics. Jej celem jest dostarczenie praktycznych prognoz gospodarczych i spostrzeżeń dotyczących rozwoju 25 krajów szybkiego wzrostu na całym świecie. Kraje te zostały wybrane ze względu na trzy główne kryteria: wielkość, zarówno w odniesieniu do PKB jak i demografii; dynamikę, są to szybko rozwijające się kraje, a także ze względu na strategiczne znaczenie dla rozwoju biznesu. Nasza prognoza opiera się na Globalnym modelu ekonometrycznym Oxford Economics i oferuje zarówno analizę skutków dla firm działających na szybko wzrastających rynkach jak i zalecenia dla decydentów.
![Polska gospodarka gwiazdą regionu [© Minerva Studio - Fotolia.com] Polska gospodarka gwiazdą regionu](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wzrost-gospodarczy/Polska-gospodarka-gwiazda-regionu-93554-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)