eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolskie firmy: portfel należności I 2014

Polskie firmy: portfel należności I 2014

2014-02-06 11:36

Polskie firmy: portfel należności I 2014

Polskie firmy: portfel należności I 2014 © hesa2 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W styczniu 2014 r., trzeci kwartał z rzędu bardzo znacząco wzrosła wartość Indeksu Należności Przedsiębiorstw (INP). Na początku 2014 r. INP po raz pierwszy w historii badania (od 2009 r.) przekroczył poziom dziewięćdziesięciu punktów, osiągając wartość 91,6. W przeciągu trzech kwartałów wzrost wskaźnika wyniósł prawie 10 punktów, podczas gdy przeciętne zmiany z kwartału na kwartał w ostatnich pięciu latach wynosiły zaledwie 1,2 punktu.

Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności X 2013

Ta dynamiczna poprawa wskazuje, że aktualne procesy mające miejsce w polskiej gospodarce bardzo pozytywnie oddziałują na sektor przedsiębiorstw. Zachodzące zmiany pozwalają przede wszystkim poprawić firmom obsługę zobowiązań, ale są też bardzo dobrym prognostykiem wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach. Obserwując bardzo dynamiczną poprawę INP, można spodziewać się, że już w pierwszym kwartale 2014 r. tempo wzrostu PKB liczone w ujęciu rocznym zbliży się do poziomu 4,3%.

INP jest odzwierciedleniem stanu i opinii przedsiębiorców dotyczących sześciu obszarów związanych z należnościami: stanu i prognozy problemów z ich egzekwowaniem; przeciętnego odsetka przeterminowanych należności w portfelu firmy; średniego okresu przeterminowania; odsetka firm w gospodarce, które na skutek problemów z należnościami nie mogą terminowo regulować swoich płatności; a także przeciętnego odsetka kosztów związanych z nieterminowymi płatnościami ze strony klientów/kontrahentów. W bieżącym badaniu do poprawy sytuacji w obszarze należności przyczyniło się pięć z sześciu składowych wskaźnika. Znaczący wzrost INP związany jest w największym stopniu z poprawą oceny portfela należności. Dotyczy to zarówno stanu, jak i prognozy portfela należności.

fot. mat. prasowe

Indeks Należności Przedsiębiorstw

W styczniu 2014 r., trzeci kwartał z rzędu bardzo znacząco wzrosła wartość Indeksu Należności Przedsiębiorstw (INP). Na początku 2014 r. INP po raz pierwszy w historii badania (od 2009 r.) przekroczył poziom dziewięćdziesięciu punktów, osiągając wartość 91,6.


Można przypuszczać, że tak pozytywne nastroje w obszarze należności swoje odzwierciedlenie znajdą w zyskach przedsiębiorstw, a także będę sprzyjać ich aktywności inwestycyjnej. Sytuacja przedsiębiorstw w obszarze należności jest obecnie najlepsza w całej historii badania (od stycznia 2009 r.). Do pozytywnego obrazu w znacznej mierze przyczynił się najniższy w historii odsetek firm, w których problem z odzyskiwaniem należności narasta – obecnie jedynie co ósma firma ma rosnące problemy z odzyskiwaniem należności. Dodatkowo, najwięcej firm w historii badania (22,6%) zadeklarowało, że problem opóźnień w ogóle ich nie dotyczy. Tak znacząca poprawa związana jest z lepszą sytuacją finansową przedsiębiorstw, która sprawia, iż nie muszą one walczyć o przetrwanie i nie są zmuszone przez opóźnienia wymuszać na swoich kontrahentach darmowego kredytu kupieckiego. Poprawa w obszarze spływu należności może być także impulsem do rozpoczęcia odkładanych wcześniej projektów inwestycyjnych. W warunkach regularnej
obsługi należności przez klientów polskich firm, zdecydowanie zmniejsza się ryzyko utraty płynności. Co więcej, banki mogą zwiększyć podaż kredytu. W konsekwencji, rozpoczynanie projektów inwestycyjnych stanie się łatwiejsze.

fot. mat. prasowe

Skala problemów z regulowaniem zobowiązań przez klientów/kontrahentów

Sytuacja przedsiębiorstw w obszarze należności jest obecnie najlepsza w całej historii badania (od stycznia 2009 r.).


W ślad za korzystną sytuacją w obszarze diagnozy portfela należności, znacząco poprawiła się również prognoza sytuacji w tym obszarze na najbliższe miesiące. Również tutaj optymizm osiągnął najwyższy poziom w całej pięcioletniej historii badania, a sygnały poprawy obserwowane są już piąty kwartał z rzędu. W bieżącym badaniu saldo odpowiedzi na pytanie o prognozę portfela należności wzrosło do +15,3 pp., a warto podkreślić, że na koniec 2012 roku wynosiło zaledwie -20,9 pp. Poprawa prognozy należności wynika przede wszystkim z najwyższego w historii odsetka firm, które spodziewają się spadku problemów z odzyskiwaniem należności oraz tych, które spodziewają się, że takie problemy w ogóle nie będą występować.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: