eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza w Polsce IV kw. 2013

Koniunktura gospodarcza w Polsce IV kw. 2013

2014-02-10 13:41

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2013


Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec roku wyniosła 13,4 proc. Oznacza to brak jej zmiany w porównaniu z sytuacją z końca 2012 roku oraz wzrost o 0,4 punktu procentowego w porównaniu z końcem trzeciego kwartału. Wzrost stopy bezrobocia w porównaniu z sytuacją sprzed trzech miesięcy tłumaczyć należy efektem zimowej sezonowości. Zauważyć warto, że w poprzednich kilku latach wzrost stopy bezrobocia na koniec czwartych kwartałów w porównaniu z sytuacją z trzecich kwartałów był większy. Świadczy to o stopniowo poprawiającej się sytuacji na rynku pracy.

fot. mat. prasowe

Stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec roku wyniosła 13,4 proc. Oznacza to brak jej zmiany w porównaniu z sytuacją z końca 2012 roku oraz wzrost o 0,4 punktu procentowego w porównaniu z końcem trzeciego kwartału.


Tendencję tę potwierdza wzrost liczby zatrudnionych w gospodarce w czwartym kwartale. Według szacunków IBnGR, w czwartym kwartale przeciętne zatrudnienie w gospodarce na-rodowej zwiększyło się o 0,2 proc. W całym roku odnotowano natomiast jego spadek o 0,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W ostatnim kwartale roku zwiększyło się również tempo wzrostu przeciętnych realnych wynagrodzeń brutto, które wyniosło 3,2 proc. W całym roku realne wynagrodzenia brutto zwiększyły się o 2,6 proc.

fot. mat. prasowe

Kwartalne tempo wzrostu PKB

Tempo wzrostu produktu krajowego brutto w 2014 roku wyniesie w Polsce 2,8 proc., co oznacza, że będzie ono wyraźnie wyższe niż w roku ubiegłym.


Średnie tempo wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych, czyli inflacja, wyniosło w okresie od października do grudnia 0,7 proc.. Poziom inflacji na koniec grudnia również ukształtował się na poziomie 0,7 proc. Średnioroczny wskaźnik inflacji wyniósł w 2013 roku 0,9 proc. Był to najniższy średnioroczny poziom wzrostu cen od 2003 roku, kiedy to wyniósł on 0,8 proc. W 2013 roku najbardziej wzrosły ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,5 proc.) oraz wy-datków związanych z rekreacją i kulturą (o 2,8 proc.). Najbardziej obniżyły się natomiast ceny łączności (o 8,3 proc.), odzieży i obuwia (o 4,9 proc.) oraz paliwa do prywatnych środków transportu (o 4,0 proc.).

Prognoza na lata 2014 – 2015

Prezentowana prognoza została opracowana przy następujących założeniach:
  • w latach 2014-2015 możliwe jest nieznaczne zaostrzenie polityki monetarnej w Polsce
  • tempo wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej w latach 2014-2015 mieścić się będzie w przedziale od 1,5 do 2,5 procent.

Tempo wzrostu produktu krajowego brutto w 2014 roku wyniesie w Polsce 2,8 proc., co oznacza, że będzie ono wyraźnie wyższe niż w roku ubiegłym. Według prognozy IBnGR, w kolejnych kwartałach bieżącego roku wzrost gospodarczy będzie przyspieszał, ale różnice między kwartałami będą nie-wielkie – w pierwszym kwartale PKB wzrośnie o 2,6 proc., a w czwartym o 3,0 proc. W roku 2015 prognozowane jest dalsze przyspieszenie wzrostu gospodarczego, który wynieść może 3,5 proc.

W 2014 roku wartość dodana w przemyśle wzrośnie, według prognozy IBnGR, o 4,7 proc. Tempo wzrostu w przemyśle powinno być przez cały rok względnie stabilne i wynosić kwartalnie w granicach 4-5 proc. Według prognozy Instytutu, poprawi się wyraźnie koniunktura w sektorze budowlanym, w którym wartość dodana wzrośnie o 3,0 proc, po spadku w roku ubiegłym o 9,0 proc. Stabilizacji wzrostu oczekiwać należy natomiast w sektorze usług rynkowych, gdzie prognozowany przyrost wartości dodanej w tym roku wynosi 2,4 proc. W 2015 roku nadal poprawiać się będzie sytuacja w przemyśle, w którym, według prognozy IBnGR, wartość dodana wzrośnie o 5,4 proc. W sektorze budowlanym koniunktura będzie się nadal poprawiać – wartość dodana wzrośnie o 6,5 proc. W 2015 roku na koniunkturę w budownictwie coraz wyraźniej oddziaływać będą pozytywnie inwestycje infrastrukturalne finansowane w ramach nowej perspektywy budżetowej UE.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: