eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza w Polsce IV kw. 2013

Koniunktura gospodarcza w Polsce IV kw. 2013

2014-02-10 13:41

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2013


Tempo wzrostu popytu krajowego w 2014 roku wyniesie 2,9 proc., co oznacza, że odwróci się trwająca dwa lata tendencja spadkowa. Według prognozy Instytutu, spożycie indywidualne wzrośnie w tym czasie o 2,5 proc., natomiast wartość nakładów brutto na środki trwałe zwiększy się o 4,7 proc. Wzrost inwestycji wynikał będzie przede wszystkim ze zwiększenie nakładów na odnowienie majątku trwałego w sektorze przedsiębiorstw. Zaległości inwestycyjne w firmach stają się już bowiem coraz poważniejsze. Drugim czynnikiem wspierającym inwestycje będzie napływ nowych środków europejskich na finansowanie projektów infrastrukturalnych. W roku 2015 popyt krajowy wzrośnie o 3,3 proc. zarówno za sprawą rosnącego spożycia indywidualnego (o 3,3 proc.), jak i rosnących nakładów inwestycyjnych (o 5,5 proc.). Wkład popytu krajowego w tworzenie PKB będzie w latach 2014-2015 znacznie większy niż miało to miejsce w roku 2013.

W latach 2014-2015 sytuacja na rynku pracy nadal nie będzie dobra, ale jednocześnie widoczna będzie wyraźna poprawa w stosunku do stanu z lat 2012-2013. Stopa bezrobocia powinna systematycznie się obniżać. Według prognozy IBnGR, na koniec 2014 roku bezrobocie w Polsce wynosić będzie 12,6 proc., natomiast rok później spadnie do poziomu 11,8 proc. Warto jednak zwrócić uwagę, że mimo poprawy sytuacji na rynku pracy, stopa bezrobocia nadal pozostawać będzie dwucyfrowa. W ocenie Instytutu spadek bezrobocia do poziomu jednocyfrowego nie będzie możliwy bez osiągnięcia wzrostu gospodarczego rzędu 5 proc. Dodatkową barierą dla spadku bezrobocia w Polsce mogą stać się zapowiadane działania rządu zmierzające do ograniczenia zatrudnienia na podstawie umów zleceń i umów o dzieło. Spadek bezrobocia sprzyjał będzie wzrostowi wynagrodzeń, które w latach 2014-2015 rosnąć powinny realnie w tempie około 3 proc. rocznie.

W okresie objętym prognozą nie należy się spodziewać zagrożenia inflacyjnego w polskiej gospodarce. W 2014 roku inflacja wyniesie średnio 1,9 proc., a na koniec grudnia 2,2 proc. Inflacja poniżej celu inflacyjnego NBP oznacza, że w tym roku nie należy się spodziewać obniżek stóp procentowych banku centralnego. W 2015 roku inflacja pozostanie w zasadzie na poziomie z roku 2014 – jej średni poziom prognozowany jest na 2,0 proc., a poziom na koniec grudnia na 2,1 proc. Względnie niska inflacja będzie jednym z czynników pozytywnie wpływającym na dynamikę spożycia indywidualnego.

Według prognozy IBnGR, w roku 2014 tempo wzrostu eksportu w Polsce wyniesie 4,0 proc., natomiast import w tym samym czasie wzrośnie o 4,5 proc. Oznacza to, że wkład handlu zagranicznego w tworzenie PKB będzie nieznacznie ujemny. W roku 2015 spodziewać się należy przyspieszenia wzrostu eksportu, którego przyrost wyniesie 7,2 proc. oraz dodatniej dynamiki importu, który wzrośnie o 6,8 proc. Sytuacja w handlu zagranicznym kształtowana będzie przede wszystkim przez stan koniunktury w Unii Europejskiej, dlatego przyspieszenie tempa wzrostu polskiego eksportu do prognozowanego poziomu w przyszłym roku warunkowane jest poprawą sytuacji gospodarczej u naszych najważniejszych partnerów handlowych.

fot. mat. prasowe

Inflacja w Polsce

W 2014 roku inflacja wyniesie średnio 1,9 proc., a na koniec grudnia 2,2 proc.


W ocenie Instytutu, w roku 2014, mimo obecnych zawirowań na międzynarodowych rynkach finansowych, spodziewać się należy nieznacznej aprecjacji złotego wobec euro i dolara. Ze względu na utrzymujące się niskie stopy procentowe tendencja aprecjacyjna nie będzie jednak tak wy-raźna, jak wydawać się to mogło kilka lat temu. Według IBnGR, w 2014 roku średnioroczne kursy euro i dolara wyniosą odpowiednio 4,3 oraz 3,1 zł, natomiast w 2015 roku średni kurs euro wyniesie 4,2, a średni kurs dolara 3,0 zł.

fot. mat. prasowe

Roczne i kwartalne prognozy makroekonomiczne IBnGR

Według prognozy IBnGR, w roku 2014 tempo wzrostu eksportu w Polsce wyniesie 4,0 proc., natomiast import w tym samym czasie wzrośnie o 4,5 proc. Oznacza to, że wkład handlu zagranicznego w tworzenie PKB będzie nieznacznie ujemny.


dr Bohdan Wyżnikiewicz, Jacek Fundowicz, dr Katarzyna Lada, Krzysztof Łapiński, Marcin Peterlik

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: