Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w IV kw. 2013
2014-02-13 12:56
Rośnie zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce © singkham - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2013
To już czwarty kwartał z rzędu, w którym wzrost zatrudnienia jest wyższy w firmach produkcyjnych Nowoczesnej Gospodarki (5,82 proc.) w porównaniu do firm usługowych (4,76 proc.). Największy skok zatrudnienia odnotowały duże firmy produkcyjne Nowoczesnej Gospodarki, zatrudniające powyżej 500 pracowników (6,07 proc.), ale zaraz za nimi uplasowały się mniejsze firmy usługowe, zatrudniające poniżej 500 pracowników (6,01 proc.), co stanowiło długo wyczekiwany sygnał poprawy koniunktury w sektorze usług. W skali całego roku wzrost zatrudnienia w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach był mniejszy niż w ostatnim kwartale i uplasował się na poziomie 4,06 proc. w całej Nowoczesnej Gospodarce, w tym 5,99 proc. w firmach produkcyjnych i 3,17 proc. w firmach usługowych. Okres październik-grudzień 2013 r. był tym samym najlepszym kwartałem pod względem wzrostu zatrudnienia na przestrzeni ostatniego roku.Kwartał ten upłynął także pod znakiem pozytywnych zmian na całym rynku. Dane Głównego Urzędu Statystycznego dla ogółu przedsiębiorstw wskazują co prawda na spadek zatrudnienia o 0,8 proc. w IV kw., ale także nieznaczny wzrost w ostatnich dwóch miesiącach – o 0,1 proc. w listopadzie i 0,3 proc. w grudniu. Dane potwierdzają tym samym, że firmy Nowoczesnej Gospodarki nadal dynamiczniej zwiększają zatrudnienie, choć pozostałe podmioty na rynku zaczęły podążać śladem awangardy biznesu.
– Pogłoski o trudnej sytuacji na rynku pracy są mocno przesadzone. Twierdzenie to z pewnością dotyczy najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce, czyli sektora Nowoczesnej Gospodarki. Firmy te w każdym kwartale odnotowują przynajmniej kilkuprocentowy wzrost zatrudnienia, który w IV kw. 2013 r. przekroczył prognozowany przez ekspertów próg 5 proc. Wzrost zatrudnienia jest bezpośrednio związany z rozwojem biznesu, a ten z kolei – z outsourcingiem. Outsourcing przynosi bowiem kilkudziesięcioprocentowe oszczędności czasowe i kilkunastoprocentowe oszczędności finansowe, pozwalając skupić się na podstawowej działalności i inwestować w rozwój. Jeśli większość polskich firm weźmie przykład z Nowoczesnej Gospodarki w kwestii ogólnej strategii biznesowej, w kolejnych kwartałach będziemy mogli obserwować jeszcze większe wzrosty zatrudnienia, a w konsekwencji – także dynamiczny rozwój całej polskiej gospodarki – prognozuje Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.
fot. mat. prasowe
Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w IV kw. 2013
OKIEM EKSPERTA:
Iwona Kubeczek, Menedżer ds. Rozwoju, ADP Polska
Ponad 5 proc. wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce w IV kw. i ponad 4 proc. wzrost w skali całego roku to bardzo dobry prognostyk na nadchodzące kwartały. Nie tylko dla najbardziej innowacyjnych spółek, ale także dla całej gospodarki. Poprawa koniunktury i wzrost zatrudnienia w jednym sektorze przekłada się bezpośrednio na zmiany w pozostałych, czego pierwszą oznaką były dane GUS z listopada i grudnia – po raz pierwszy od ponad roku „na plusie”. Ogół rynku obserwuje bowiem rynkowych liderów, czerpie z ich doświadczeń, rozwija biznes, a w konsekwencji – tworzy nowe miejsca pracy. Twierdzenie, że gospodarka to system naczyń połączonych znalazło również odzwierciedlenie w samej Nowoczesnej Gospodarce. Zgodnie z przewidywaniami, wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach produkcyjnych pociągnął za sobą tworzenie nowych miejsc pracy w firmach usługowych.
fot. mat. prasowe
Zmiany zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)