eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 7/2014

Świat: wydarzenia tygodnia 7/2014

2014-02-16 12:10

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 6/2014

  • Po raz pierwszy od 1949 roku w Nankinie spotkały się delegacje kierowane przez wysokiej rangą urzędników Chińskiej Republiki Ludowej (Chiny kontynentalne) i Republiki Chin (Tajwanu). Stosunki między oboma krajami systematycznie poprawiają się. Rozwija się współpraca gospodarcza i wymiana turystyczna. W trakcie rozmów uzgodniono powołanie wzajemnych stałych przedstawicielstw. Komentatorzy spekulują, jaki będzie ciąg dalszy.
  • Według THINK TANK ECONOMIST INTELLIGENCE UNIT (EUI) w cenach stałych globalny PKB wzrośnie w 2014 r. o 3,6 proc. natomiast w cenach bieżących o 2,9 proc.; wzrost gospodarczy eurolandu wyniesie w 2014 roku 1,1 proc.; wzrost gospodarczy Europy Wschodniej (Europa Centralna, Rosja i Ukraina) wyniesie ok. 3 proc. a średnia globalna inflacja przewidywana wyniesie ok. 3,4 proc. Liderem światowego wzrostu gospodarczego będą Chiny, których PKB wyniesie 7,2 proc. EIU przewiduje tegoroczny wzrost dla Japonii na poziomie 1,7 proc., a dla USA 3 proc.
  • Według EUI wkład USA, eurolandu i Japonii do globalnego PKB w 2014 r. sięgnie blisko 50. proc.; umacniać się będą procesy ożywieniowe w gospodarkach rozwiniętych głównie w USA, W. Brytanii i strefie euro; widoczne będą duże wahania na finansowych rynkach wywołane działaniami Fed, czego skutkiem będą turbulencje w gospodarkach wschodzących.
  • Amerykański Kongres zdecydował o zniesieniu limitu długu USA do 15 marca przyszłego roku. Dotychczasowy limit zadłużenia wynosi 17,2 bln USD.
  • Według Rezerwy Federalnej Fed produkcja przemysłowa w USA w styczniu 2014 r. spadła o 0,3 proc. m/m; w grudniu wskaźnik wzrósł o 0,3 proc. po korekcie.
  • Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w styczniu 78,5 proc. wobec 78,9 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie.
  • W styczniu stopa bezrobocia w Australii wzrosła do rekordowego poziomu nienotowanego od 10 lat i wyniosła 6 procent.
  • Standard & Poor's Ratings Services obniżył perspektywę ratingów długoterminowych Turcji do negatywnej ze stabilnej, i podtrzymał ratingi dla długu w walutach obcych na poziomie BB+/b (odpowiednio: długo- i krótkoterminowe), a dla waluty krajowej - na poziomie odpowiednio: BBB/A-2. Agencja obniżyła prognozy wzrostu PKB Turcji na lata 2014-2015 do 2,2% z 3,4%.
  • Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zdecydował, aby bank centralny i rząd przekazały 5,4 mld USD z gromadzącego wpływy z eksportu ropy Funduszu Narodowego na wspieranie wzrostu gospodarczego.
  • W Singapurze rozpoczynają się największe azjatyckie targi lotnicze (będą prezentowane maszyny cywilne, jak i wojskowe). Według prognoz Boeinga, liczba samolotów pasażerskich w regionie Azji i Pacyfiku w ciągu najbliższych dwóch dekad potroi się, z ponad 5000 maszyn obecnie do prawie 15 000. W Singapurze światową premierę na targach będzie miał szerokokadłubowy samolot A350 XWB. Jest to konkurent 787 Dreamliner Boeinga i alternatywa dla dwupoziomowego A380.
  • W styczniu Chińczycy kupili 1,85 mln nowych samochodów (o 7 proc. więcej licząc r/r). W grudniu 2013 r. sprzedaż nowych samochodów w Chinach zwiększyła się o 17 proc. r/r. W 2013 r. Chińczycy kupili ponad 22 mln samochodów (osobowych, ciężarówek i autobusów), o 16 proc. więcej licząc r/r.
  • Twórca Facebooka Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan byli w 2013 roku najhojniejszymi filantropami w USA. Organizacji non profit z Doliny Krzemowej przekazali 18 mln akcji popularnego portalu społecznościowego, wycenianych na ponad 970 mln USD. Łączne darowizny 50 najbardziej szczodrych Amerykanów w 2013 roku wynoszą 7,7 mld USD, czyli o 4 proc. więcej niż rok wcześniej.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PROGNOZA THINK TANK ECONOMIST INTELLIGENCE UNIT (EIU)

Prognozy EUI liczą się w świecie. Postanowiliśmy przedstawić naszym czytelnikom jej główne elementy.

Z prognoz THINK TANK ECONOMIST INTELLIGENCE UNIT wynika, że:

- w cenach stałych globalny PKB wzrośnie w 2014 r. o 3,6 proc. wobec 2,9 proc. w 2013 r., natomiast w cenach bieżących o 2,9 proc. w porównaniu z 2,1 proc. w ub. r.
- wzrost gospodarczy eurolandu wyniesie w 2014 roku 1,1 proc., a w latach 2015-18 wyniesie średnio 1,4 proc.
-wzrost gospodarczy Europy Wschodniej (Europa Centralna, Rosja i Ukraina) wyniesie ok. 3proc.a średnia globalna inflacja przewidywana jest na 3,4 proc.
- liderem światowego wzrostu gospodarczego będą Chiny, których PKB wyniesie 7,2 proc. (wobec 7,7 proc. w 2013 r.)
- EIU przewiduje dla Japonii za br. 1,7 proc., a dla USA 3 proc.

W 2014r. na rynkach walutowych THINK TANK ECONOMIST INTELLIGENCE UNIT prognozuje:

- umocnienie USD do EUR średnio do 1,29 USD/EUR w porównaniu ze średnim kursem 1,33 USD/EUR w 2013 r.
- waluty krajów wschodzących mogą się znaleźć pod okresową presją. Główną przyczyną zmian na tych rynkach będzie spowodowana ograniczeniem QE3 w USA. Należy się też liczyć z konsekwencjami politycznej niestabilności np. w Turcji, RPA, na Ukrainie i w Tajlandii.

THINK TANK ECONOMIST INTELLIGENCE UNIT zaprezentował też globalną ocenę rozwoju tegorocznej sytuacji gospodarczej, a wynika z niej, że będą:

- umacniać się procesy ożywieniowe w gospodarkach rozwiniętych głównie w USA, W.Brytanii i strefie euro.
- widoczne będą duże wahania na finansowych rynkach wywołane działaniami Fed, czego skutkiem będą turbulencje w gospodarkach wschodzących.
- wkład USA, eurolandu i Japonii do globalnego PKB w 2014 r. sięgnie blisko 50. proc.,

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: