Aktywizacja bezrobotnych 50+ bezskuteczna
2014-02-25 12:19
Aktywizacja bezrobotnych 50+ bezskuteczna © Pixelot - Fotolia.com
Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała, jak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz wybrane 24 Powiatowe Urzędy Pracy realizują programy aktywizacji zawodowej grupy bezrobotnych 50+.
Przeczytaj także: Seniorzy w Polsce: pakiet MPiPS
Niestety zdaniem NIK bezrobotni Polacy po ukończeniu 50. roku życia nie otrzymują skutecznej pomocy w znalezieniu trwałego zatrudnienia. Dla większości z nich efekty programów aktywizacji zawodowej i łagodzenia skutków bezrobocia są krótkotrwałe i nieskuteczne. Nie spełniają swojej podstawowej roli, jaką jest doprowadzenie do trwałego wyjścia z bezrobocia.Komentarz: Anna Wicha Dyrektor Generalna Adecco Poland, Prezes Polskiego Forum HR
Zgadzam się z opinią NIK dotyczącą programów aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych po 50. roku życia. Niestety podobne wnioski wynikają także z moich obserwacji - bezrobotni Polacy 50+ tylko w niewielkim stopniu mogą liczyć na programy realizowane przez powiatowe urzędy pracy, gdyż są one w dużym stopniu nieskuteczne i nie spełniają oczekiwań ich oczekiwań.
W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją gdy pracodawcy biorący udział w programach aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w wieku 50+, nie ponosząc żadnych kosztów zatrudnienia, pozyskują pracowników jedynie na krótki okres, a następnie nie przedłużają im umów pracy. Obojętnie czy pracodawcy poszukują osób na staż, czy pracowników do realizacji zadań na podstawie umów krótkoterminowych – w obu przypadkach przedsiębiorcy nie przedłużyli umów z więcej niż połową uczestników programów – wynika z raportu NIK. Równie nieskuteczne i nie prowadzące w długim okresie do trwałego wyjścia z bezrobocia są szkolenia czy bezkrytyczne przyznawanie bezrobotnym środków na podjęcie własnej działalności.
fot. Pixelot - Fotolia.com
Aktywizacja bezrobotnych 50+ bezskuteczna
Tymczasem by programy aktywizacji zawodowej miały sens, warto usprawnić mechanizmy pozwalające na rozpoznanie potrzeb grupy do której są kierowane. Wyjściem z tej sytuacji może być na przykład możliwość zatrudniania takich pracowników „stopniowo”, tzn. najpierw na jakąś część etatu, a następnie po poznaniu organizacji i kultury w niej panującej, zatrudnienie takiej osoby na pełny etat. Warto też by przedsiębiorstwa biorące udział w tego typu programach aktywizacji zawodowej dostosowywali oferowaną pracę do umiejętności osób w tym wieku. Pomimo, że osoby 50+ są dostępne w pełnym wymiarze czasu pracy to w kontekście ich efektywności czy możliwości wykorzystania np. nowych technologii prawie zawsze przegrają z młodszymi od siebie. Trzeba poszukać takich miejsc, aby pogodzić ich efektywność z wartościami dodanymi osób 50+ jakimi niewątpliwie są cierpliwość, komunikacja, team building…
Nie ma określonych sektorów gdzie taka aktywizacja byłaby najbardziej skuteczna na przykład tam, gdzie rzeczywiście nie mamy do czynienia z wykorzystaniem nowych technologii, czy daleko posuniętą kreatywnością. Natomiast są służby socjalne, które mogą zagospodarować takich pracowników jak np.: przedszkola, opieka socjalna, firmy szkoleniowe itp.
Jednym ze sposobów aktywizacji może być także udoskonalona forma szkoleń – warto postawić na te, pozwalające w późniejszym czasie na pracę na część etatu, pracowanie w charakterze freelancera czy zakładanie własnego biznesu, zwłaszcza w obszarach gdzie wystarczające jest krótkie szkolenie np. kosmetyka czy pielęgnacja ogrodu. W takich sytuacjach można by zastanowić się nad rolą Urzędu Pracy jako wsparcia dla nowo powstałych podmiotów m.in. w zakresie porad prawnych, pomocy w rejestracji firmy czy w prowadzeniu księgowości.
Przeczytaj także:
Aktywizacja zawodowa: jak wykorzystać potencjał emerytów?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
seniorzy, szkolenia pracowników 50+, aktywizacja zawodowa osób starszych, osoby po 50
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)