Europa: wydarzenia tygodnia 8/2014
2014-02-22 22:01
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 7/2014
- Większościowa koalicja rządowa chadeków i socjaldemokratów opowiada się za zwiększeniem dodatków do emerytur z tytułu wychowywania dzieci oraz przywróceniem prawa przechodzenia na emeryturę w wieku 63 lat dla osób z co najmniej 45-letnim okresem składkowym. Od chwili ogłoszenia tych planów OECD konsekwentnie je krytykuje, wskazując, że w razie realizacji spowodują dodatkowe zwiększenie kosztów pracy w Niemczech.
- Ministrowie finansów krajów UE są gotowi do szukania kompromisu z PE w pewnych drażliwych kwestiach dot. wspólnego systemu likwidacji banków, drugiego filaru unii bankowej. Chodzi m.in. o uprawnienia rządów w tym systemie i szybsze podejmowanie decyzji. Unia bankowa ma uchronić euroland przed kolejnym kryzysem finansowym i oszczędzić kieszenie podatników, gdy upadają banki.
- Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2014 roku 53,0 pkt. wobec 54,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Indeks PMI dla sektora usług strefy euro wyniósł w lutym 2014 r. 51,7 pkt. wobec 51,6 pkt. w poprzednim miesiącu. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
- Według EBC na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka w grudniu 2013 r. wyniosła 21,3 mld euro (wobec nadwyżki 23,3 mld euro miesiąc wcześniej).
- Polska z dużym dystansem odnosi się do propozycji nowego pakietu klimatycznego do 2030 roku. Sprawa jest w rękach liderów Unii i dopiero po poparciu strategii na następne 10 lat przez przywódców państw Unii Europejskiej, komisja będzie mogła przygotowywać propozycję ustawodawczą dotyczącą sposobów osiągnięcia celów. Następnie propozycja komisji musi zostać przyjęta przez państwa członkowskie i Parlament Europejski. Cały proces trwa zazwyczaj rok lub dwa.
- Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2014 roku 55,4 pkt. wobec 53,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2014 roku 54,7 pkt. wobec 56,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.
- W 2013 roku ponad 30 proc. europejskiego apetytu na gaz zaspokoili Rosjanie. To największy poziom uzależnienia od dostaw z Rosji.
- Umowa z Rosją o niższych cenach rosyjskiego gazu oraz o zainwestowaniu przez Rosję 15 mld USD w ukraińskie obligacje skarbowe była dotąd realizowana. W grudniu 2013 roku Ukraina otrzymała pierwszą transzę tego rosyjskiego kredytu - 3 mld USD. Kolejny pakiet obligacji wart 2 mld USD zostało odroczone do piątku "z powodów technicznych".
- Według rządowych danych w listopadzie ub. roku w Grecji bez pracy było 28 proc. To rekord. Wśród osób poniżej 25. roku życia wskaźnik ten przekroczył w tym miesiącu 61 proc.
- Agencja Standard & Poors obniżyła długoterminowy rating Ukrainy dla długu w walutach obcych do 'CCC' z 'CCC+'. Jednocześnie agencja potwierdziła krótkoterminowy rating dla walut obcych na poziomie C oraz długo- i krótkoterminowy rating dla waluty krajowej na poziomie 'B-/B' z perspektywą negatywną.
- Większość z 58 francuskich reaktorów atomowych powstała w latach 70. i 80 (należą do państwowego koncernu Electricite de France - EDF). ubiegłego wieku. Oznacza to, że wkrótce skończy się ich okres eksploatacji przewidziany na 40 lat. EDF chce jednak, żeby działały 50, a nawet 60 lat, bo są bezpieczne, a wymiana na nowe systemy jest kosztowna. Prawdopodobnie rząd zaakceptuje tą propozycję.
- Według nowych wytycznych KE państwo może dofinansowywać budowę lotnisk, gdy są rzeczywiste potrzeby transportowe. Te nowe wytyczne KE określają warunki dopuszczalnej pomocy państwa dla portów i przewoźników. Uderzy to w inwestycję w lotnisko w Gdyni i sposób jego finansowania.
- Litwa zaostrza kontrolę wieprzowiny z Polski. Jest to skutek wykrycia w naszym kraju przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.
- Spośród ponad 15 tys. francuskich oszustów podatkowych, którzy od końca 2013 roku poprosili o uregulowanie swojej sytuacji konto bankowe w Szwajcarii miało 80 proc.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
PRZYSZŁOŚĆ WATYKAŃSKIEGO BANKU
W przeszłości watykański bank IOR był kojarzony także ze skandalami i przypadkami prania "brudnych pieniędzy". Nowy papież przy pomocy 8-osobowej Rady Kardynałów dąży do zmiany tej opinii. Nowe koncepcje pracy IOR są wkomponowane w reformowanie całej Kurii Rzymskiej. Obecnie doprecyzowana jest "misja" IOR oraz liczne kwestie techniczne i organizacyjne...
Dotąd w związku z działaniem Banku Watykańskiego oraz Instytutu Dzieł Religijnych było dużo kontrowersji. W końcu ubiegłego roku sygnalizowaliśmy, że został opublikowany wstępny raport finansowy dotyczący działalności Banku Watykańskiego. Został on przygotowany przez amerykańską firmę Promontory Financial Group. Następnie zlecono EY (Ernst&Young) przeprowadzenie audytu finansów oraz zarządzania. Wyniki posłużą do przygotowania planu zmian w finansach Watykanu. Już wiadomo, że Watykan zamierza powołać własne ministerstwo finansów. Powstanie więc urząd planujący wpływy i wydatki budżetowe, oraz pilnujący dyscypliny w tym zakresie. Obecnie te sprawy są w kompetencjach kilku watykańskich instytucji w tym takich jak administracja dóbr Stolicy Apostolskiej oraz Urząd Informacji Finansowej (to organ kontrolny).
Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że planowane zmiany będą realizowane stopniowo. Warto tu zauważyć, że dotąd trwają prace dwóch komisji powołanych przez papieża Franciszka; do spraw ekonomiczno-administracyjnej struktury Stolicy Apostolskiej i do spraw watykańskiego banku IOR. Reforma IOR to jedna z ważniejszych reform zaproponowanych przez zespół złożony z 8 kardynałów zespołu doradców papieża.
W kończącym się 8 tygodniu 2014 roku, kolejny raz była omawiana przyszłość watykańskiego banku IOR, a także występujące tam w przeszłości problemy. W tym celu Franciszek oraz ośmiu kardynałów doradców spotkali się ze specjalną komisją do spraw banku IOR powołaną przez papieża latem zeszłego roku. W naradzie uczestniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskup Pietro Parolin. Tematem dyskusji były nie tylko kwestie techniczne i organizacyjne, ale także "misja" banku. Omawiano sposób eliminacji nieprawidłowości i spraw, które dotąd negatywnie wpływały na opinię IOR. Mówiono także o planowanych tam zmianach i "odnowie". Jednak obserwatorzy nie wykluczają też, że papież może podjąć decyzję o zamknięciu IOR.
Warto też dodać, że w trakcie omawianego spotkania papież i kardynałowie (są to doradcy z całego świata, którzy spotkali się z drugą specjalną komisją, analizującą strukturę administracyjną i ekonomiczną Stolicy Apostolskiej w związku z planowanymi reformami w Kurii Rzymskiej. Planowana restrukturyzacja ma na celu redukcję liczby instytucji i papieskich rad.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)