Polska elektronika lepiej
2005-08-17 11:23
W 2004 roku o 18,9 proc. wzrosły przychody ze sprzedaży produktów w sektorze elektronicznym - wynika z przyjętej przez rząd informacji o realizacji zadań objętych "Strategią dla przemysłu elektronicznego do 2010 roku". Przychody te były większe od założonego w "Strategii..." tempa wzrostu produkcji sprzedanej, wynoszącego 8 proc. rocznie.
Przeczytaj także: Branża elektro, czyli atrakcyjna praca nie tylko dla elektronika
Uzyskana wydajność na jednego zatrudnionego w 2003 r. - 457,5 tys. zł (ok. 105 tys. euro) i w 2004 r. - 496,8 tys. zł (ok. 122 tys. euro) wskazuje na realne możliwości uzyskania w sektorze elektronicznym w Polsce wydajności na poziomie średniej wydajności osiąganej w krajach UE.Odbiorniki telewizyjne to wciąż najważniejsze produkty eksportowe w tym sektorze. Wartość ich eksportu w 2004 r. wyniosła ok. 1 mld 231,7 mln dolarów i w porównaniu do 2003 r. wzrosła o 11,2 proc. Import tych wyrobów kształtował się na poziomie 287 mln USD i był większy o 17 proc. niż w 2003 r.
Utrzymuje się stosunkowo duży import (w minimalnym stopniu produkowanych w Polsce) urządzeń nadawczych dla radiotelefonii, radiotelegrafii, radiofonii i telewizji. Jego wartość wyniosła 1.048,4 mln USD (ok. 8,2 proc. więcej niż w 2003 r.).
Do 2004 roku najważniejszymi inwestorami w sektorze elektronicznym w ramach produkcji były zakłady Thomson Multimedia (kineskopy, odbiorniki telewizyjne, płyty DVD; w 2004 r. część Thomsona produkująca odbiorniki TV została w 75-ciu procentach sprzedana firmie chińskiej), Philips (odbiorniki telewizyjne, komponenty elektroniczne, materiały magnetyczne; w 2004 r. fabryka produkująca odbiorniki TV w Kwidzynie została sprzedana firmie amerykańskiej), LG Electronics (odbiorniki telewizyjne i inny sprzęt powszechnego użytku), Daewoo Electronics (odbiorniki telewizyjne, DVD; w 2004 r. przeniesiono do Polski także zaplecze R&D), trzej producenci sprzętu telekomunikacyjnego: Siemens, Alcatel, Lucent Technologies zaś w ramach usług telekomunikacyjnych: France Telecom i Vivendi.
Rośnie również udział firm zajmujących się montażem elektronicznym na zlecenie, są to Kimball Electronics Poland (komponenty elektroniczne dla telekomunikacji i motoryzacji), Jabil Circuit Poland (komponenty elektroniczne dla TV), Flextronics International Poland (komponenty i wyroby telekomunikacyjne) i Sofrel (komponenty dla TV i motoryzacji).
Przeczytaj także:
Opłata reprograficzna: Polacy nie chcą podatku od smartfonów
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl