Spam z ofertą pożyczkową
2014-03-03 11:04
Spam z ofertą pożyczkową © Andrea Danti - Fotolia.com
Przeczytaj także: Globalny spam w IV kw. 2013
Banki i inne instytucje kredytowe zarabiają dzisiaj na oferowaniu tanich pożyczek. Miliony osób na całym świecie preferuje kupowanie towarów i usług na kredyt, zgadzając się na wysokie oprocentowanie płacone różnym pożyczkodawcom. Jednak uzyskanie pożyczki nie zawsze jest łatwe – potencjalni pożyczkobiorcy muszą potwierdzić swoją zdolność spłacania określonych miesięcznych rat. Pozostałe warunki mogą różnić się w zależności od kraju lub konkretnej instytucji finansowej. Z reguły, najostrzejsze warunki narzucają duże banki. Małe organizacje oraz prywatni pożyczkodawcy często oferują mniej restrykcji, a wyższe oprocentowanie rekompensuje im udzielanie kredytów klientom wyższego ryzyka. Nie będąc w stanie konkurować z dużymi międzynarodowymi bankami, które mogą pozwolić sobie na prowadzenie kampanii marketingowych na szeroką skalę, podmioty te sięgają po narzędzie, jakim jest mailing elektroniczny. Nierzadko takie wiadomości służą jako przykrywka dla nieuczciwych organizacji, których usługi okazują się o wiele droższe niż wynika z reklamy, oraz typowych oszustw internetowych.Zagrożenia związane z pożyczkami oferowanymi w mailingach spamowych
Każde skorzystanie z oferty kredytu zawartej w wysyłce spamowej może okazać się kosztowne – a problemy mogą pojawić się tuż po zapoznaniu się z ofertą wstępną. Przyjrzyjmy się bliżej zagrożeniom, jakie mogą stanowić niechciane e-maile związane z kredytami.
fot. mat. prasowe
Przykład spamu kredytowego
- Phishing to próba kradzieży danych finansowych użytkownika przy pomocy fałszywej strony internetowej imitującej oficjalne formularze znanych banków. Za każdym razem, gdy użytkownik poda swoje osobiste dane na stronie phishingowej, dane te wpadną w ręce oszustów. Ci z kolei wykorzystują je do zaciągnięcia pożyczki na konto ofiary. Oszustwo zostaje zdemaskowane znacznie później, gdy pożyczkodawca wszczyna procedury prawne z tytułu zwłoki w spłacie kredytu.
- Dobrowolne przekazanie danych osobistych osobom trzecim. W tym przypadku, aby zebrać informacje o ofierze, zamiast fałszywych stron internetowych, oszuści wykorzystują różne wiarygodnie brzmiące preteksty (np. oferują pomoc w uzyskaniu kredytu). W ten sposób mogą wyłudzić istotne dane użytkownika – w tym informacje finansowe. Nawet bez dostępu do hasła do systemu bankowości online czy trzycyfrowego kodu CVV, paszport lub dane kontaktowe użytkownika wystarczą, aby dokonać oszustwa, np. aby wyrobić fałszywe dokumenty.
- Załączniki zawierające szkodliwe oprogramowanie. Często oszuści rozprzestrzeniają szkodliwe oprogramowanie imitujące formularze wniosków o przyznanie kredytu lub zatwierdzone umowy kredytowe. Szkodliwe programy są zazwyczaj kompresowane w formacie „ZIP” i ukrywane pod maską nieszkodliwych plików, np. przy użyciu podwójnego rozszerzenia. Każda próba otworzenia załącznika z umową może spowodować infekcję systemu oraz utratę danych przechowywanych na dysku twardym.
- „Spamowanie” skrzynki pocztowej. Odpowiedź na wiadomość spamową, nawet bez zamiaru skorzystania z oferowanych w reklamie usług, daje spamerom sygnał, że dany adres naprawdę istnieje i jest aktywnie wykorzystywany (niektórzy spamerzy wysyłają wiadomości na losowo wygenerowane listy adresów). W efekcie, znacznie wzrośnie liczba wiadomości reklamowych wysyłanych na takie „aktywne” konto pocztowe.
W artykule tym opiszemy typowe wiadomości spamowe zawierające oferty pożyczek i przeanalizujemy ich główne komponenty.
fot. mat. prasowe
Spam pożyczkowy
Główne cechy wiadomości e-mail
Spam pożyczkowy jest rozprzestrzeniany na całym świecie. Niezależnie od języka, wiadomości tego typu są bardzo do siebie podobne. Naturalnie występują pewne różnice w zależności od państwa, w większości jednak mają one związek z sytuacją gospodarczą oraz obowiązującymi przepisami finansowymi.
Temat wiadomości
Nagłówek wiadomości e-mail zawierającej ofertę pożyczki zwykle wyraźnie wskazuje na zawartość. Ponieważ jest to propozycja biznesowa, temat wiadomości stanowi krótkie streszczenie kluczowych informacji.
Najpopularniejsze angielskojęzyczne nagłówki zawierają wyrażenia urgent loan, get a loan oraz the loan offer (pilna pożyczka, weź pożyczkę, oferta pożyczki), bardzo często podana jest również stopa procentowa. Niemieckojęzyczne nagłówki składają się z jeszcze mniejszej liczby słów; wszystko jest jasne i jednoznaczne bez podawania zbędnych szczegółów: Darlehen / Kredit / Finanzierung Angebot.
fot. mat. prasowe
Nagłówek wiadomości e-mail zawierającej ofertę pożyczki zwykle wyraźnie wskazuje na zawartość
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)