Spam z ofertą pożyczkową
2014-03-03 11:04
Przeczytaj także: Globalny spam w IV kw. 2013
6. Znane banki
Wiadomość e-mail napisana rzekomo przez przedstawiciela jednego ze znanych banków powinna obudzić czujność odbiorcy: szanujące się banki nie ryzykowałyby nadszarpnięciem swojej reputacji, uciekając się do reklamowania swoich usług za pośrednictwem spamu, ani nie wysłałyby oferty kredytowej osobom, które nie są ich klientami. A zatem tego rodzaju wiadomości są elementem phishingu. Oszuści załączają do wiadomości e-mail formularz wniosku kredytowego lub odsyłacz prowadzący do takiego formularza. Jeżeli odbiorca połknie przynętę i wypełni formularz, jego informacje osobowe wpadną prosto w ręce oszustów. Strona phishingowa może zawierać logo banku, w imieniu którego został wysłany taki e-mail, i wyglądać jak sekcja oficjalnej witryny internetowej tego banku. Jednak odbiorca powinien zwrócić uwagę na adres nadawcy oraz odsyłacz na pasku adresowym przeglądarki na stronie z formularzem wniosku – prawdopodobnie nie będą one miały nic wspólnego z oficjalnymi danymi banku.
fot. mat. prasowe
Znane banki
Wiadomość e-mail napisana rzekomo przez przedstawiciela jednego ze znanych banków powinna obudzić czujność odbiorcy: szanujące się banki nie ryzykowałyby nadszarpnięciem swojej reputacji, uciekając się do reklamowania swoich usług za pośrednictwem spamu, ani nie wysłałyby oferty kredytowej osobom, które nie są ich klientami.
7. Pożyczkodawcy z portali społecznościowych
Na specjalną wzmiankę zasługuje spam dystrybuowany za pośrednictwem popularnych portali społecznościowych, takich jak Facebook, LinkedIn itd. W tym przypadku, niechciana reklama jest wysyłana do użytkownika w formie prywatnej wiadomości od nieznanego kontaktu. Użytkownik otrzymuje powiadomienie o otrzymaniu nowej wiadomości na adres e-mail powiązany z jego kontem na portalu społecznościowym. Treść takich prywatnych wiadomości to nic innego jak spam zawierający wszystkie cechy, które zostały omówione już wcześniej.
fot. mat. prasowe
Pożyczkodawcy z portali społecznościowych
W tym przypadku, niechciana reklama jest wysyłana do użytkownika w formie prywatnej wiadomości od nieznanego kontaktu.
Środki zapobiegawcze
Uniknięcie zagrożeń, jakie stanowi spam kredytowy, nie jest trudne.
Przede wszystkim, nie wolno podawać swoich danych osobistych na podejrzanych stronach ani wypełniać formularzy HTML pochodzących od nieznanych nadawców, szczególnie gdy komputer nie jest chroniony przez oprogramowanie antywirusowe, które jest w stanie szybko zidentyfikować i zablokować oszukańczy link. Osobistych danych nie należy również podawać osobom trzecim w przypadku nawiązania korespondencji z nieznaną osobą, szczególnie gdy prosi o wysłanie odpowiedzi na adres inny niż adres nadawcy.
Po drugie, nie należy uruchamiać plików wykonywalnych ani otwierać załączników, szczególnie archiwów i dokumentów pakietu Office (w wyjątkowych sytuacjach, zrób to wyłącznie po uzyskaniu werdyktu programu antywirusowego stwierdzającego jego bezpieczeństwo). W przypadku większości osób spam nie oferuje niczego, co byłoby naprawdę godne ich uwagi. Stanowi za to doskonałą przykrywkę dla szkodliwych programów podszywających się pod dokumenty pakietu Office, które w ten sposób mogą wniknąć do Twojego komputera.
Na koniec warto dodać, że nawiązywanie korespondencji w sprawach finansowych z nieznanymi firmami i prywatnymi pożyczkodawcami jest kiepskim pomysłem. Każdy, kto wysyła oferty na ślepy traf i liczy, że być może ktoś na nią odpowie, na pewno nie reprezentuje legalnej, cieszącej się dobrą reputacją organizacji świadczącej usługi finansowe. Organizacje posiadające legalne dochody nie zarobią na oferowaniu pożyczek po „bardzo niskim oprocentowaniu”, jeśli mogą zainwestować te pieniądze w legalnie działającej instytucji finansowej zapewniającej wyższe oprocentowanie i o wiele większe bezpieczeństwo. Niskie oprocentowanie to w większości przypadków zmyłka. Po podpisaniu umowy pożyczkobiorcy odkrywają, że istnieją znaczne koszty dodatkowe, o których często pisano tzw. małym druczkiem - jeśli w ogóle kiedykolwiek zobaczą te pieniądze.
Maria Vergelis,
![Globalny spam w I kw. 2015 [© Carlo Toffolo - Fotolia.com] Globalny spam w I kw. 2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zagrozenia-internetowe/Globalny-spam-w-I-kw-2015-156023-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)