Sektor MŚP: ocena IV kw. 2013 i prognoza I kw. 2014
2014-03-03 10:26
Przeczytaj także: Sektor MSP walczy o przeterminowane należności
CZY ROK 2014 BĘDZIE DLA SMALL BIZNESU LEPSZY NIŻ 2013?
Instytut Keralla Research zapytał również przedsiębiorców, czy obecny cały rok będzie pod względem rozwoju ich firm lepszy czy gorszy w porównaniu do roku poprzedniego? W sumie co drugi badany (50 proc.) spodziewa się, że 2014 będzie jednak lepszy, niż 2013. W tej grupie 5,5 proc. ankietowanych jest zdecydowanie pewna, że sytuacja ich firmy w całym 2014 roku będzie korzystniejsza, a kolejne 44,5 proc. przedsiębiorców jest bardziej ostrożna w swoich prognozach i uważa, że kondycja ich firmy będzie „raczej lepsza”.
Nie podziela tych pozytywnych prognoz ogółem, co piąty badany (20 proc.), z czego 3,5 proc. twierdzi, że rok 2014 zdecydowanie nie będzie lepszy, niż poprzedni, a 16,5 proc. spodziewa się równie ponurego scenariusza i zakłada, że niestety obecny rok „raczej nie będzie lepszy” niż poprzedni.
fot. mat. prasowe
Rozwój firmy w 2014 roku
WSKAŹNIK KERNA – 52,49 PKT.
Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 52,49 pkt. na minusie, co wobec odczytu z poprzedniego kwartału oznacza lekki spadek, ale – co istotne - porównując do analogicznego okresu roku 2013 wartość KERNA wzrosła, aż o 25,2 pkt. Oznacza to, że utrzymuje się trend wzrostowy w nastrojach zapoczątkowany w ubiegłym roku. Duży wpływ ma na to ulegająca poprawie sytuacja w krajowej gospodarce, ale też stabilizacja na rynkach Europy i brak negatywnych, zmasowanych wręcz informacji z mediów kreślących czarne scenariusze wydarzeń i eksponujących wszelkie możliwe zagrożenia dla gospodarek światowych. Należy też podkreślić, iż aktualny odczyt jest niższy o 4,68 pkt. kw/kw., co wynika z wahań cyklu koniunkturalnego i występuje sezonowo. Wartość wskaźnika KERNA w pierwszych kwartałach roku jest tradycyjnie już niższa w stosunku ostatniego kwartału danego roku.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik KERNA
INDEX ZAIR – 67,3 PKT.
Index ZAIR obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP oparty jest na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych na dany kwartał w firmie. W tej edycji badania odczyt INDEXU ZAIR to 67,3 pkt. na minusie, co oznacza utrzymującą się oraz porównywalną do poprzedniego kwartału skłonność inwestycyjną firm MŚP (jedynie 0,8 pkt. mniej wobec ubiegłego kwartału). Warto odnotować, że w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2013, INDEX ZAIR jest korzystniejszy o 6,9 pkt. (r/r). Aktualny odczyt tego faktora wskazuje, więc na kontynuację postaw zachowawczych do inwestycji wśród przedsiębiorców. Ale też odzwierciedla stopniowe przełamywanie barier wśród przedsiębiorców, które jeszcze nie tak dawno przejawiały się odczytami na poziomie minut 70-ciu punktów, którym towarzyszyły mocne obawy o przyszłość firmy i przyszłość gospodarki. Sukcesywne zwiększanie puli środków finansowych na zakupy i powolne, lecz też widoczne luzowanie polityki kredytowania przez banki zakupów firmowych wpłynęły też bez wątpienia na aktualny odczyt Indexu ZAIR.
fot. mat. prasowe
INDEX ZAIR
Informacje o badaniu
róba: uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba jest ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600. Błąd pomiaru +-4 proc., poziom ufności 95 proc. Próba oddaje strukturę firm MŚP; badanie uwzględnia reprezentację firm mikro - zatrudniających do 9 osób. W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową (firmy niepaństwowe, nie w stanie likwidacji).
Izabella Młynarczyk, analityk rynku
Przeczytaj także:
Inflacja największym wyzwaniem dla MŚP
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kondycja MSP, sektor msp, badania msp, małe i średnie przedsiębiorstwa, MSP, nastroje gospodarcze, sytuacja MSP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)