eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGospodarstwa rolne: koniunktura XII 2013

Gospodarstwa rolne: koniunktura XII 2013

2014-03-03 12:43

Gospodarstwa rolne: koniunktura XII 2013

Gospodarstwa rolne: koniunktura XII 2013 © auremar - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Główny Urząd Statystyczny przedstawił wyniki ankiety przeprowadzonej w grudniu 2013 r. przez Departament Rolnictwa GUS oraz Ośrodek Badań Koniunktury w Rolnictwie w Urzędzie Statystycznym w Zielonej Górze. Badaniem zostały objęte gospodarstwa rolne osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz wylosowana próba gospodarstw indywidualnych (25,5 tys.) o wielkości ekonomicznej powyżej 4 tys. euro (tj. powyżej 15,6 tys. zł.).

Przeczytaj także: Gospodarstwa rolne: koniunktura VI 2013

Wyniki badania koniunktury w gospodarstwach rolnych pokazują, że biorąc pod uwagę salda odpowiedzi na pytania dotyczące ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych, opłacalności produkcji rolnej oraz popytu na produkty rolne, w ocenie rolników zmiany koniunktury jakie miały miejsce w II półroczu ub. r., jak i bieżąca grudniowa koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych, kształtowała się niekorzystnie. Pesymistyczne były również prognozy dotyczące I półrocza 2014 r. Należy jednak podkreślić, że opinie rolników były mniej negatywne niż w VI i XII 2012 r. oraz w VI 2013 r.

Należy zauważyć, że opinie rolników dotyczące koniunktury w gospodarstwach rolnych uzależnione były od formy prawnej gospodarstwa rolnego, powierzchni użytków rolnych, ukierunkowania produkcyjnego gospodarstw rolnych, rodzaju prowadzonych upraw i gatunków/grup użytkowych utrzymywanych zwierząt gospodarskich, a także od wieku i wykształcenia osoby kierującej gospodarstwem.

Analiza sald odpowiedzi w ww. grupach gospodarstw pokazuje, że:
  • osoby udzielające odpowiedzi z gospodarstw osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej były bardziej optymistyczne w ocenie zmian jakie zaszły w II pół. 2013 r., jak również w ocenie bieżącej grudniowej koniunktury w gospodarstwach rolnych. Jednak w przeciwieństwie do użytkowników gospodarstw indywidualnych były mniej optymistyczne w prognozowaniu zmian na I pół. 2014 r.,
  • poziom pesymizmu malał wraz ze wzrostem powierzchni użytków rolnych,
  • analogicznie jak w I pół. 2013 r., gospodarstwa specjalizujące się/ wyraźnie ukierunkowane na produkcję zwierzęcą korzystniej oceniały koniunkturę niż gospodarstwa wielokierunkowe. Najgorzej swoją sytuację oceniali użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną.
  • najbardziej optymistyczni w swoich ocenach zarówno sytuacji bieżącej jak i prognozowanej byli bardzo młodzi rolnicy (w wieku poniżej 25 lat).

Bieżąca ocena (grudzień 2013 r.) zarówno sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego, jak i opłacalności była bardziej optymistyczna niż ocena zmian jakie zaszły w II półroczu 2013. r., jak również prognozy na I półrocze 2014 r. Oznacza to, że przewaga opinii negatywnych nad pozytywnymi była zdecydowanie mniejsza niż w przypadku oceny zmian ogólnej sytuacji gospodarstwa (plus 0,6 p. proc. wobec minus 16,4 p. proc.) oraz przy ocenie zmiany opłacalności produkcji rolniczej w I półroczu 2013 r. (minus 4,3 p. proc. wobec minus 29,8 p. proc.). Inaczej wskaźniki kształtowały się w przypadku popytu. Opinia o bieżącym popycie była zdecydowanie mniej korzystna niż ocena zmian jakie zaobserwowano w poziomie popytu w ostatnim półroczu 2013 r. i prognozowano na I półrocze 2014 r.

fot. mat. prasowe

Diagnoza – zmiany w ostatnim półroczu i sytuacja bieżąca

Bieżąca ocena (grudzień 2013 r.) zarówno sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego, jak i opłacalności była bardziej optymistyczna niż ocena zmian jakie zaszły w II półroczu 2013. r., jak również prognozy na I półrocze 2014 r.

fot. mat. prasowe

Prognoza – zmiany w najbliższym półroczu

Najwięcej gospodarstw rolnych uważa, że ich sytuacja nie ulegnie żadnej zmianie.


Użytkownicy, którzy sygnalizowali zmiany wielkości sprzedaży wytworzonych produktów rolnych częściej oceniali je jako niekorzystne (zmniejszenie sprzedaży), przy czym bardziej pesymistyczni w swoich ocenach byli producenci produktów roślinnych niż zwierzęcych. Saldo odpowiedzi dla ogółu gospodarstw prowadzących sprzedaż produktów roślinnych wyniosło minus 9,9 p. proc., a dla gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą minus 0,5 p. procentowego.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rolnicy, gospodarstwa rolne, GUS
Rynek pracy w 2013 roku

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: