eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaEuropa: wydarzenia tygodnia 9/2014

Europa: wydarzenia tygodnia 9/2014

2014-03-01 13:14

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 8/2014

  • Według KE Produkt Krajowy Brutto UE wzrośnie w 2014 r. o 1,5 proc., a w strefie euro - o 1,2 proc. W 2015 r. wzrost gospodarczy przyśpieszy do 2 proc. w UE i 1,8 proc. PKB w eurolandzie.
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w IV kwartale 2013 r. o 0,4 proc. kw/kw (po wzroście w III kw. o 0,3 proc.). W ujęciu r/r PKB Niemiec wzrósł w IV kw. o 1,4 proc.
  • Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii wyniósł 0,7% kw/kw w IV kw. 2013 r. (w ujęciu rocznym, wzrost PKB wyniósł w IV kw. ub.r. 2,7% ).
  • W Europejskim Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) na lata 2014-2020 znajdzie się 3,5 mld euro. Środki przeznaczone będą m.in. na pomoc materialną i zasiłki. W tej sprawie porozumiały się Parlament Europejski i kraje członkowskie UE. Celem jest pomoc ludziom doświadczającym biedy i wykluczenia, szczególnie braku jedzenia, bezdomności oraz ubóstwa dzieci, we wszystkich państwach UE.
  • Załamanie kursu ukraińskiej waluty, bo Ukraiński bank centralny z uwagi na brak funduszy zrezygnował z obrony hrywny przed deprecjacją. Kurs uległ uwolnieniu i hrywna gwałtownie straciła na wartości (o 20 procent w ciągu ostatniego tygodnia).
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden sprzedaż detaliczna w Niemczech w styczniu 2014 r. wzrosła o 2,5 proc. m/m (po spadku miesiąc wcześniej o 2,1 proc.) i wzrosła o 0,9 proc. r/r (po spadku poprzednio o 1,5 proc. r/r). Stopa bezrobocia w Niemczech w lutym 2014 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,8 proc. (wobec 6,8 proc. miesiąc wcześniej).
  • Na wniosek władz w Kijowie władze Austrii zamroziły 18 Ukraińcom fundusze ulokowane w austriackich bankach. Ich aktywa zamrożono bo są one podejrzane o łamanie praw człowieka i korupcję. 20 lutego Unia Europejska postanowiła nałożyć sankcje wizowe i zamrozić aktywa osób winnych użycia siły i łamania praw człowieka na Ukrainie oraz objąć ten kraj zakazem dostaw sprzętu, który może zostać wykorzystany do represji. Rząd Szwajcarii podjął decyzję o zamrożeniu środków finansowych na kontach bankowych jakie w tym kraju ma obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.
  • Biały Dom wysłał ekspertów ds. finansowych na Ukrainę, aby doradzali nowym władzom tego kraju w procesie wdrażania niezbędnych reform. W Kijowie jest też zastępca sekretarza stanu USA William Burns.
  • Papież Franciszek rozpoczął reformę finansów Watykanu. Podjętą decyzją ustanowił dwie nowe instytucje: Sekretariat do spraw Ekonomicznych, którego prefektem będzie kardynał z Australii George Pell, oraz Radę ds. Ekonomicznych.
  • Włosi i Niemcy mogą dołączyć do projektu magistrali kolejowej, która od południa ominie nasz kraj - pisze "Puls Biznesu". Plany budowy rosyjskiego szerokiego toru przez Słowację do Wiednia, omijającego Polskę, stają się coraz bardziej realne.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EUROPEJSKA BIEDA, czyli KTÓRY KRAJ JEST NAJBIEDNIEJSZY

Stary Kontynent to nie jest kraina "mlekiem i miodem płynąca". Jest liczna grupa krajów bogatych i o nich najczęściej się mówi i pisze. Rzadziej Europa przyznaje się do obszarów biedy, a nawet nędzy. Kontynent jest bardzo zróżnicowany ekonomicznie, pod względem dobrobytu poszczególnych państw. Jego zachodnia skuteczniej rozwiązuje swoje problemy gospodarcze niż wschód, a państwa z północy są bogatsze niż państwa z południa. Sytuacji w biednych krajach unijnych nie zmieniło przystąpienie niektórych z nich do Unii Europejskiej.

Poniżej prezentujemy dziesiątkę najbiedniejszych krajów Europy na podstawie PKB na mieszkańca, według danych CIA za 2012 r. :

- Mołdawia - PKB per capita – 3 400 USD
- Ukraina - PKB per capita – 7 300 USD
- Kosowo - PKB per capita – 7 400 USD
- Albania - PKB per capita - 8 000 USD (co czwarty Albańczyk żyje poniżej granicy ubóstwa)
- Bośnia i Hercegowina - PKB per capita – 8 100 USD
- Macedonia - PKB per capita - 10 500 USD (30 proc. poniżej granicy ubóstwa)
- Serbia - PKB per capita – 10 700 USD - W styczniu 2014 r. Serbia rozpoczęła negocjacje, które mają zakończyć się wejściem do Unii Europejskiej.
- Czarnogóra - PKB per capita – 11 600 USD
- Rumunia - PKB per capita - 12 700 USD-członek Unii Europejskiej od 2007 roku
- Bułgaria - PKB per capita - 14 100 USD – członek Unii Europejskiej od 2007 roku

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: