eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza wg MŚP I kw. 2014

Koniunktura gospodarcza wg MŚP I kw. 2014

2014-03-14 09:54

Koniunktura gospodarcza wg MŚP I kw. 2014

Koniunktura gospodarcza wg MŚP I kw. 2014 © violetkaipa - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Nastroje małych i średnich przedsiębiorców w końcu zaczęły się polepszać - mierzony co trzy miesiące Busometr ZPP sięgnął w I kwartale bieżącego roku 48,11 pkt. Wprawdzie ogólny wskaźnik nie przekroczył jeszcze magicznych 50 punktów, ale zrobił to jeden z jego komponentów - w bieżącym odczycie komponent "Rynek Pracy" sięgnął 51,64 pkt. To oznacza, że pracodawcy z sektora MŚP optymistycznie patrzą na kwestie związane z pozyskiwaniem nowych kadr oraz dysponowaniem funduszem płac.

Przeczytaj także: Sektor MŚP: ocena IV kw. 2013 i prognoza I kw. 2014

„Sytuacja powoli, ale systematycznie poprawia się od dawna. To wyraźny trend. Mam nadzieję, że nie dojdzie do jego załamania, spowodowanego niedawną decyzją rządu w sprawie podwyższenia podatkowych kosztów zatrudniania pracowników.” – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

Odczyt Busometra w tym kwartale wskazuje na wyraźnie optymistyczne nastawienie przedsiębiorców – 22% planuje zwiększyć zatrudnienie, a tylko 14% planuje redukcje. Pozostali planują utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie.

fot. mat. prasowe

Busometr ZPP – Indeks Nastrojów Gospodarczych ZPP

Wyniki Busometra poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 – ich optymizm.


Podobnie sytuacja wygląda w wynagrodzeniach. Tu również optymiści przeważają – 18% planuje podwyższyć płace, wobec 9% pracodawców, którzy zamierzają je obniżyć.

Również powoli (ale systematycznie) poprawia się ogólny, łączny wskaźnik badania.

Busometr – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów.

Na wartość Indeksu Busometr wpływ mają trzy komponenty: (1) koniunktury gospodarczej, (2) rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz (3) inwestycji.

fot. mat. prasowe

Busometr ZPP a wielkość przedsiębiorstwa

Busometr – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów.


Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Wyniki Busometra poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 – ich optymizm.

fot. mat. prasowe

Busometr ZPP – Porównanie komponentów w czasie

Po raz pierwszy od wielu kwartałów komponent Busometra – Rynek Pracy przekroczył poziom 50 punktów i wyniósł 51,64 punkty, co oznacza optymistyczne nastawienie przedsiębiorców zarówno do zatrudniania pracowników, jak również w zakresie dysponowania funduszem płac.


Koniunktura już powraca do przedsiębiorstw średnich i wynosi 57 punktów (w małych – 50 punktów). Jednak to nie te firmy mają największy wpływ na gospodarkę. Największy mają mikrofirmy do 9 zatrudnionych, bo one stanowią 95% wszystkich firm w Polsce, a w nich nastroje są nadal pesymistyczne i wynoszą zaledwie 46,2 punkty.

fot. mat. prasowe

Busometr ZPP w regionach

Najwyższe wyniki zanotowano w województwie mazowieckim.


Nastroje w sektorach kształtują się następująco: Produkcja – 50 punktów, Usługi 49,7 punktów, Handel – 45,2 punkty.

Najlepsze nastroje przedsiębiorców notowane są w Polsce Centralnej – 49,5 punktu, najsłabsze w Polsce Południowej – 45,9 punktu.

fot. mat. prasowe

Busometr ZPP a sektor

Najlepsze nastroje panują w produkcji.


Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: