eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolskaMinister rolnictwa i rozwoju wsi podał się do dymisji

Minister rolnictwa i rozwoju wsi podał się do dymisji

2014-03-13 18:41

Minister rolnictwa i rozwoju wsi podał się do dymisji

Stanisław Kalemba © Boston9, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Stanisław Kalemba złożył na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Główna przyczyna decyzji ministra to brak realizacji działań związanych ze zwalczaniem skutków wystąpienia dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w pobliżu granicy z Białorusią, w szczególności skupu wieprzowiny na poczet rezerw państwowych.

Przeczytaj także: Podlasie: kolejne dwa dziki chore na ASF

Cała sprawa ma swój początek w połowie lutego, kiedy to w gminie Szudziałowo na Białostocczyźnie, tuż przy granicy z Białorusią, znaleziono dzika padłego na afrykański pomór świń (ASF), groźną, śmiertelną wirusową chorobę trzody chlewnej. Wprawdzie przypadków tej choroby nie wykryto u żadnych świń hodowlanych, jednak ze względu na to, że ASF powoduje stuprocentową śmiertelność zwierząt i jest bardzo zaraźliwa, w rejonie ogniska infekcji wprowadzono tzw. strefy buforowe, w których obowiązują znaczne obostrzenia (zakaz przewozu tuczników, zakaz handlu). Dodatkowo, problemy dotknęły również hodowców z innych rejonów kraju, bo w związku z ASF został wstrzymany eksport mięsa wieprzowego do Rosji.

Problemy hodowców i przetwórców mięsa stały się na tyle poważne, że zajął się nimi minister rolnictwa, który zaproponował m.in. interwencyjny skup tuczników. Plan skupu trzody chlewnej z rejonu strefy w której znaleziono martwego dzika w formie uzupełnienia rezerw strategicznych państwa przez Agencję Rezerw Materiałowych zostały zaakceptowany przez rząd 25 lutego. Jak oświadczył Stanisław Kalemba, decyzje w tej sprawie podjęli ministrowie rolnictwa, finansów oraz gospodarki (Agencja Rezerw Materiałowych podlega właśnie temu ostatniemu), którzy też ustalili zasady finansowania skupu, a także przeznaczyli środki finansowe przeznaczone na tę operację.

Jednak skup się nie rozpoczął, a jak twierdzi Stanisław Kalemba, pojawiły się propozycje wybicia i utylizacji tysięcy zdrowych tuczników, na co minister nie chciał przystać. Wirus ASF pomimo tego, że jest dla trzody chlewnej zabójczy, dla ludzi jest zupełnie nieszkodliwy.

- Nie zgadzam się na wywieraną presję dotyczącą utylizacji tysięcy tuczników, z których mięso i przetwory są całkowicie zdrowe i bezpieczne dla konsumentów, gdyż nie ma ASF u świń. Na te przetwory czekają konsumenci, organizacje publiczne i najubożsi - napisał w oświadczeniu były minister rolnictwa.

Z powodu opieszałości w rozpoczęciu skupu interwencyjnego, od kilku dni hodowcy we wschodniej części Polski zintensyfikowali protesty, rozpoczynając m.in. blokady dróg.
Przeczytaj także: Kolejne ognisko ASF u świń Kolejne ognisko ASF u świń

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: