eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacjaUKE wspiera konsumentów

UKE wspiera konsumentów

2014-03-15 00:20

UKE wspiera konsumentów

UKE wspiera konsumentów © Nenov Brothers - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W minionym roku 92% przedsiębiorców telekomunikacyjnych stosowało niezgodne z obowiązującymi regulacjami wzorce umów. To najlepszy dowód na to, że działania prokonsumenckie prowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej są niezbędne. I skuteczne – UKE szacuje, że w 2013 roku w następstwie interwencji oraz postępowań mediacyjnych do kieszeni Polaków wróciło ponad 1,3 miliona złotych.

Przeczytaj także: Przeniesienie numeru: jak to zrobić?

Polityka prokonsumencka stanowi jedno z najistotniejszych ogniw strategii stworzonej przez Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Tylko w ubiegłym roku eksperci zasiadający w Centrum Informacji Konsumenckiej UKE odpowiedzieli na blisko 18 tysięcy zapytań. Urząd ponad 7 tysięcy razy interweniował u operatorów – 2/3 spraw zostało rozpatrzone na korzyść abonentów.

Najczęściej zgłaszane problemy dotyczyły m.in. wprowadzenia w błąd przez przedstawicieli handlowych, kłopotów związanych z przeniesieniem numeru oraz sposobu naliczania opłat z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Urząd Komunikacji Elektronicznej podejmuje na rzecz konsumentów wiele działań, m.in. rozpatruje liczne wnioski o interwencje u dostawców usług oraz prowadzi postępowania mediacyjne pomiędzy przedsiębiorstwem a nabywcą usługi. Prowadzi także przedsięwzięcia o charakterze informacyjnym i edukacyjnymi, realizowane przez Centrum Informacji Konsumenckiej oraz wykonuje kontrole przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

fot. Nenov Brothers - Fotolia.com

UKE wspiera konsumentów

Przeprowadzona w minionym roku kontrola UKE wykazała, że aż 92% przedsiębiorców telekomunikacyjnych stosowało niezgodne z obowiązującymi przepisami wzory umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych.


Działania Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rzecz ochrony praw konsumentów przynoszą wymierne, dające się zauważyć efekty w postaci wzrostu świadomości praw klientów, korzystających z usług telekomunikacyjnych – podkreśla Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

- Konsumenci coraz częściej egzekwują swoje uprawnienia i proszą o naszą interwencję u operatora lub składają wnioski o przeprowadzenie mediacji. Szacujemy, że w 2013 roku, w wyniku interwencji UKE oraz postępowań mediacyjnych, „odzyskaliśmy” dla konsumentów ponad 1,3 miliona złotych – dodaje Prezes Gaj.

Liczba i rodzaj dostępnych na polskim rynku usług telekomunikacyjnych systematycznie wzrasta, a skomplikowane i złożone zapisy regulaminów, cenników i promocji są niezrozumiałe dla klientów. Przeprowadzona w minionym roku kontrola UKE wykazała, że aż 92% przedsiębiorców telekomunikacyjnych stosowało niezgodne z obowiązującymi przepisami wzory umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

Nieprawidłowości wynikające m.in. z nieuczciwych praktyk przedstawicieli handlowych oraz braku rozwagi konsumentów. Skala tych zjawisk jest bardzo wysoka, o czym świadczy liczba wniosków o interwencję u dostawców usług telekomunikacyjnych kierowanych przez poszkodowanych konsumentów do Prezesa UKE.

fot. mat. prasowe

Statystyki 2013

UKE szacuje, że w 2013 roku w następstwie interwencji oraz postępowań mediacyjnych do kieszeni Polaków wróciło ponad 1,3 miliona złotych.


W roku 2013 Urząd otrzymał 6802 wniosków o interwencję Prezesa UKE, które wymagały m.in. uzyskania szczegółowych wyjaśnień od dostawcy usług telekomunikacyjnych, zbadania stanu faktycznego i prawnego, a nawet bezpośredniej interwencji u operatora. Za każdym razem eksperci UKE kierowali się interesem konsumenta, dążąc do pozytywnego zakończenia problemu.

Milena Górecka, naczelnik Wydziału Polityki Konsumenckiej w UKE podkreśla: - Większość wniosków o interwencję oraz zapytań kierowanych do Urzędu konsumenci składali drogą elektroniczną, choć istnieje możliwość wykorzystania drogi tradycyjnej. Zachęcamy jednak wszystkich konsumentów do korzystania z formy elektronicznej, przez wzgląd na jej wygodę, brak dodatkowych kosztów oraz szybkość.

Aby złożyć wniosek lub zapytanie do UKE wystarczy skorzystać z elektronicznego formularza dostępnego pod adresem www.uke.gov.pl/formularz.

Korzystną formą rozwiązywania sporów pomiędzy konsumentem a operatorem usług telekomunikacyjnych są postępowania mediacyjne, których w UKE przeprowadzono w ubiegłym roku blisko 3200. Niemal połowa z nich –48%, została zakończona pozytywnie dla abonentów.

Najczęściej zgłaszane problemy to:
  • prowadzenie w błąd przez przedstawicieli handlowych, w tym podejrzenie fałszerstwa (podrobienia podpisów na umowach);
  • niedotrzymywanie przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych warunków świadczenia usług w przypadku przedłużenia umowy;
  • problemy związane z przeniesieniem numeru podczas zmiany operatora usługi telekomunikacyjnej;
  • jakość świadczonych usług, w tym zaniżona w stosunku do deklarowanej prędkość transmisji danych, brak zasięgu oraz awarie sieci telekomunikacyjnej;
  • sposób naliczania opłat z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych;
  • utrudniony kontakt z działami obsługi klienta.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: