eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeInwestycje w nieruchomości: najlepsze lokalizacje 2014

Inwestycje w nieruchomości: najlepsze lokalizacje 2014

2014-03-17 09:54

Inwestycje w nieruchomości: najlepsze lokalizacje 2014

Londyn © photocreo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Londyn, Madryt, Berlin, Monachium i Paryż to czołówka najchętniej wybieranych lokalizacji inwestycyjnych w 2014 roku - wynika z ogłoszonych właśnie wyników Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości. Warszawa znalazła się na ósmej pozycji, wyprzedzając Hamburg i Barcelonę. Najbardziej atrakcyjnym rynkiem okazała się Wielka Brytania, która zepchnęła Niemcy - lidera z zeszłego roku - na drugie miejsce.

Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2013

Badanie Intencji Inwestorów Na Rynku Nieruchomości w 2014 r. wskazału również największe przeszkody towarzyszące nabyciu nieruchomości. Okazało się, że tym co perturbuje inwestycje najbardziej jest dostępność podaży, wycena aktywów oraz konkurencja ze strony innych inwestorów.

Znaczna poprawa nastrojów na Europejskim rynku pokrywa się z wnioskami z raportu. Zaufanie inwestorów w Europie Zachodniej ostro wzrosło w porównaniu z ubiegłym rokiem – 71% respondentów wybiera ten rynek jako najbardziej atrakcyjny region świata dla inwestycji.

Nastąpiły znaczne zmiany w kwestii preferencji geograficznych – odnotowano duży wzrost udziału inwestorów (19%) wybierających Hiszpanię jako najbardziej atrakcyjne miejsce do zakupów w 2014 r. w porównaniu do 6% w 2013 r. Dowodem na gwałtowne zmiany w porównaniu z zeszłym rokiem jest fakt, że obecnie Madryt ustępuje miejsca jedynie Londynowi w rankingu najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie miast. Barcelona również uplasowała się w pierwszej dziesiątce. Apetyt inwestorów na okazje na rynkach wychodzących z kryzysu potwierdza także obecność Amsterdamu i Dublina w tym gronie.

Mike Atwell, Senior Dyrektor działu rynków kapitałowych w CBRE na region Europy Środkowo-Wschodniej, powiedział:

„Rok 2013 był rekordowy pod względem wielkości inwestycji odnotowanych na rynku nieruchomości w Polsce od 2006 roku. Łączny wolumen transakcji inwestycyjnych przeprowadzonych w Polsce w ubiegłym roku wyniósł 3,29 miliarda euro. Polska jest nadal najbardziej aktywnym rynkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jest wysoko pozycjonowana przez międzynarodowych inwestorów. Największym wyzwaniem dla sektora w 2014 roku będzie ograniczona podaż tzw. core assets – najlepszych produktów inwestycyjnych w atrakcyjnych lokalizacjach. Jednakże w chwili obecnej jest kilka dużych transakcji inwestycyjnych w trakcie realizacji, które powinny zamknąć się w pierwszym lub drugim kwartale tego roku. Oczekujemy, że wolumen transakcji w 2014 r. będzie na podobnym poziomie lub nawet potencjalnie wyższym niż w roku ubiegłym.”

fot. mat. prasowe

Najbardziej atrakcyjne rynki dla inwestycji w nieruchomości

Nastąpiły znaczne zmiany w kwestii preferencji geograficznych – odnotowano duży wzrost udziału inwestorów (19%) wybierających Hiszpanię jako najbardziej atrakcyjne miejsce do zakupów w 2014 r. w porównaniu do 6% w 2013 r.

fot. mat. prasowe

Najbardziej atrakcyjne miasta dla inwestycji w nieruchomości

Na pierwszym miejscu Londyn.


Peter Damesick, Prezes działu badań w CBRE na region EMEA, komentuje:

„Gwałtowny wzrost zainteresowania inwestorów Hiszpanią jest następstwem znacznego wzrostu obrotów na hiszpańskim rynku inwestycyjnym w ciągu minionego roku – w 2013 r. całkowita sprzedaż wyniosła 5 mld. euro,czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2012 r. Odradzający się popyt na inwestycje w Hiszpanii wskazuje na spadek obaw dotyczących kryzysu zadłużenia publicznego w strefie euro oraz pozytywne postrzeganie przez inwestorów potencjału hiszpańskiego rynku na wyjście z kryzysu, dzięki poprawiającym się ostatnio wskaźnikom gospodarczym.”

Wielka Brytania odzyskała swoją pozycję jako najbardziej atrakcyjny rynek dla inwestycji w nieruchomości - w 2014 wybiera ją 29% inwestorów. Ożywienie gospodarcze w Wielkiej Brytanii nabrało tempa w zeszłym roku, dystansując strefę euro. Niemcy zajmują drugie miejsce z 21% głosów, co oznacza spadek z poziomu 35% odnotowanego w badaniu w 2013 r., kiedy znalazły się na szczycie listy. Wzrost udziału inwestorów postrzegających Holandię i Włochy jako najbardziej atrakcyjne – mimo iż nie tak spektakularny – również jest godny uwagi. Obydwa te rynki odnotowały wzrost aktywności inwestycyjnej w zeszłym roku, wraz ze wzrostem zaufania inwestorów wobec ich względnej wartości i szans na wyjście z kryzysu.

Inwestorzy przesuwają się w górę krzywej ryzyka w 2014 r., a niemal połowa z nich zgłasza zwiększone zapotrzebowania na nieruchomości drugorzędne. Zdecydowana większość (65%) postrzega obiekty spoza segmentu prime/core jako najbardziej atrakcyjne – w zeszłym roku jedynie 58% respondentów prezentowało ten pogląd. Znaczna większość (67%) inwestorów spodziewa się wzrostu aktywności zakupowej w porównaniu z 2013 r.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • zmiany, zmiany

    art / 2014-03-17 12:59:53

    Warszawa naprawdę intensywnie się rozwija, tak patrząc ile się zmieniło w ciągu ostatniego roku. Wiadomo sporo zawdzięczamy metru. Dzięki temu atrakcyjne są u nas również te dzielnice, które dotychczas były trochę na uboczu. Tak jak Saska Kępa. Chociaż z drugiej strony to jest trochę tez zaleta tego miejsca, ta cisza i spokój, taka oaza w środku miasta. jeśli już się tam zamieszka człowiek przywyknie do tego wyjątkowego klimatu to trudno jest potem sobie wyobrazić, że można by było mieszkać gdzieś w innym miejscu odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: