eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyJak branża tworzywa sztuczne odzyskuje zaległe należności?

Jak branża tworzywa sztuczne odzyskuje zaległe należności?

2014-03-18 11:16

Jak branża tworzywa sztuczne odzyskuje zaległe należności?

W branży tworzyw sztucznych rośnie wartość należności trudnych do odzyskania © apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Branża tworzywa sztuczne, z racji zaopatrywania wielu gałęzi przemysłu, stanowi dobry wyznacznik obecnych trendów w regulowaniu należności. Euler Hermes Collections, w oparciu o dane Programu Analiz Branżowych, przyjrzał się, jak przedstawiają się bieżące płatności i zadłużenie w tym sektorze. Pod uwagę wzięto styczniowe należności wybranych branż, pochodzące od 23 tysięcy monitorowanych odbiorców.

Przeczytaj także: Zatory płatnicze: uwaga na francuskie firmy

Jak podaje Euler Hermes, bieżący kwartał przyniósł poprawę sytuacji wielu branż przemysłowych, które obecnie otrzymują należności szybciej niż miało to miejsce w analogicznym okresie roku ubiegłego. Tym samym odnotowuje się wzrost średniej wartości należności otrzymywanych bez przekroczenia terminu płatności. Dobrym przykładem jest omawiana w niniejszym opracowaniu branża tworzyw sztucznych – jej wyniki są następstwem tendencji o szerszym zasięgu rynkowym, ponieważ firmy działające w jej obrębie są dostawcami komponentów na potrzeby odbiorców z wielu innych sektorów.

fot. mat. prasowe

Średni spływ należności branży tworzyw sztucznych

Wiele branż przemysłowych otrzymuje w bieżącym kwartale swoje należności szybciej, niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Dobrym przykładem jest branża tworzyw sztucznych.


Polaryzacja odbiorców – dobrzy płacą coraz lepiej, dłużnicy zwiększają swoje zadłużenie

Z drugiej strony niepokoić może wzrost wartości tzw. trudnych długów, czyli należności niespłaconych już dłużej niż 4 miesiące po terminie płatności. Czy to przypadek? Przyjrzyjmy się wynikom samej branży tworzyw sztucznych, jak i wybranych branż korzystających z gotowych produktów i komponentów sektora tworzyw sztucznych.

fot. mat. prasowe

Średnia wartość należności spłacanych w terminie

Poprawiający się spływ bieżących należności branży tworzyw sztucznych nie jest jednostkowym zjawiskiem, ale wynika z analogicznej tendencji w wybranych sektorach będących jej odbiorcami.


Dobrze widać na powyższym przykładzie, iż poprawiający się spływ bieżących należności branży tworzyw sztucznych nie jest jednostkowym zjawiskiem, ale wynika z analogicznej tendencji w wybranych sektorach będących jej odbiorcami. Widzimy także, iż w części tych branż rośnie również wartość należności niespłaconych przez długi czas – powyżej 4 miesięcy po terminie płatności, co często oznacza straty wierzyciela lub konieczność dużej redukcji należności (jako że znaczna część trudnych długów to należności pochodzące od firm które przeszły lub są w trakcie procesów upadłościowych). Jak mówi Michał Modrzejewski, dyrektor Działu analiz Branżowych w Euler Hermes Collections, spółki z Grupy Allianz: „Wiele branż zwiększa swoją produkcję (br. tworzyw sztucznych i wyrobów gumowych w styczniu o ponad 8% rdr wg. GUS) w odpowiedzi nie tylko na rosnące zapotrzebowanie, ale także stopniowo (może nawet właściwsze byłoby użycie słowa „umiarkowanie”) poprawiający się poziom bieżącego spływu swoich należności. Trzeba jednak właśnie pamiętać o umiarkowanej naturze tej poprawy spływu należności – bo z drugiej strony wciąż rośnie bowiem też wartość należności trudnych do odzyskania, a nawet potencjalnych strat. Ich poziom nierzadko przekracza aktualnie osiąganą rentowności obrotu przedsiębiorstw (w branży tworzyw sztucznych – poziom trudnych długów wynosi obecnie ok. 9,5% wartości należności, a ostatnie dane GUS o rentowności obrotu na koniec III kw. ubiegłego roku podają wynik 7,1%). W tej sytuacji zysk jest często czysto „papierowy”, nie idzie w ślad za nim gotówka. W efekcie mimo rosnącej sprzedaży i w dużym stopniu poprawiającego się spływu należności skala opóźnień płatniczych może zachwiać płynnością niejednej firmy…”

fot. mat. prasowe

Trudne długi wg branż

Trzeba pamiętać o umiarkowanej naturze poprawy spływu należności – bo z drugiej strony wciąż rośnie wartość należności trudnych do odzyskania, a nawet potencjalnych strat.


Sytuacja ta dotyka zwłaszcza sektorów związanych z inwestycjami, ale zauważyć trzeba, że także producenci dóbr konsumenckich, o krótszym okresie obiegu należności (co przekłada się na mniejszą skalę tego zjawiska) mają obecnie wciąż wyższy poziom znacznie przeterminowanych należności niż trzy lata temu (w 2011 roku – przed okresem ostatniego spowolnienia). Wyjątkiem jest farmacja – ale jest to branża specyficzna, o dużym stopniu koncentracji, a co za tym idzie rynkiem producentów, mogących skuteczniej niż w wielu innych branżach egzekwować swoje należności od dystrybutorów hurtowych.

Warto też dodać, iż podobną rolę „papierka lakmusowego” dla przetwórstwa przemysłowego pełnić może pod względem tendencji w spływie należności także sektor opakowań – dostarczający swoje produkty bardzo wielu pozostałym branżom, a w którym również obserwujemy tendencje analogiczne do dostawców tworzyw sztucznych.

Świadczy o tym podobny w przypadku zarówno firm z sektora tworzyw sztucznych jak i opakowań przeciętny okres spływu ich należności, będący średnią pomiędzy okresem, jaki notują branże konsumenckich dóbr szybko zbywalnych (art. kosmetyczne i higieniczne oraz farmaceutyczne) a produktami związanymi z inwestycjami (wyroby na potrzeby budownictwa).

fot. mat. prasowe

Średni okres obiegu należności

Sredni okres spływu należności w branży tworzywa sztuczne wynosi 54 dni.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: