865 upadłości firm w 2013 roku
2014-03-17 12:16
![865 upadłości firm w 2013 roku [© Helder Almeida - Fotolia.com] 865 upadłości firm w 2013 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/upadlosc/865-upadlosci-firm-w-2013-roku-134124-200x133crop.jpg)
865 upadłości firm w 2013 roku © Helder Almeida - Fotolia.com
Przeczytaj także: Upadłości firm II 2014
Miniony rok nie zapisał się dobrze w historii sektora budowlanego, którego dotyczyła niemal 1/3 upadłości. Bankrutujące firmy w przeważającej mierze trudniły się robotami budowlanymi, specjalistycznymi, wykończeniowymi oraz budową dróg i autostrad. Jak podkreśla autor raportu, dr Paweł Antonowicz, zasadniczymi determinantami tak wysokiego udziału przedsiębiorstw ogólnobudowlanych w strukturze upadłości sa w głównej mierze zatory płatnicze i nieodpowiednio prowadzone przetargi publiczne na prace infrastrukturalne, w których często jedynym kryterium jest cena.Na drugim miejscu niechlubnego rankingu bankrutujących branż znalazły się przedsiębiorstwa z kategorii handlowej, czyli hurtownicy i punkty sprzedaży detalicznej, stanowiące łącznie około ¼ upadłości.
W dalszej kolejności są firmy produkcyjne (24% upadłości), w tym między innymi producenci materiałów budowlanych lub konstrukcji metalowych, co stanowi z pewnością oddźwięk sytuacji w sektorze budowlanym. W opinii Prezesa Centrum Finansowego Banku BPS Jerzego Tofila problemem w segmencie budowlanym był brak ostrożnościowej analizy inwestycji pod kątem możliwości ich realizacji przy założonych kosztorysach. Brak rezerw na nieprzewidziane wzrosty cen materiałów i usług w wielu wypadkach doprowadził wykonawców do upadłości. Przedsiębiorcy działający w branży budowlanej powinni w przyszłości wyciągać wnioski z doświadczeń ostatnich lat i zawierać umowy, które umożliwiają bardziej elastyczne podejście do ustalenia finalnej ceny swoich usług.
fot. Helder Almeida - Fotolia.com
865 upadłości firm w 2013 roku
Miniony rok nie zapisał się dobrze w historii sektora budowlanego, którego dotyczyła niemal 1/3 upadłości. Bankrutujące firmy w przeważającej mierze trudniły się robotami budowlanymi, specjalistycznymi, wykończeniowymi oraz budową dróg i autostrad.
Najwięcej upadłości miało miejsce w województwie mazowieckim (158 upadłości, 18,3% ogółu). Stosunkowo dużo (139) zaobserwowano też w woj. dolnośląskim, we wszystkich pozostałych województwach liczba upadłości nie przekraczała natomiast 100. Jeśli odnieść zjawisko upadłości do liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w danych regionach, a zatem posługując się wskaźnikiem koncentracji, to właśnie województwo dolnośląskie było obszarem o zdecydowanie najwyższej intensyfikacji procesów upadłościowych w kraju. Wysoki stopień koncentracji procesów upadłościowych miał miejsce również w województwach zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim.
Struktura upadłości uwzględniająca formy organizacyjno-prawne podmiotów nie zmieniła się znacząco w stosunku do roku poprzedniego. Nadal dominują spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, stanowiące ponad 58% upadłości. W drugiej kolejności są działalności gospodarcze i spółki cywilne (23,6%), a co dziesiąta upadłość dotyczyła spółek akcyjnych.
Informacje o raporcie
Raport „Procesy upadłościowe przedsiębiorstw w Polsce w 2013 r.”, przygotowany na zlecenie Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych oraz Centrum Finansowego Banku BPS obejmuje statystyki upadłościowe przedsiębiorstw w 2013 roku, zebrane do dnia 20 stycznia 2014 roku. W związku z możliwością napływania w kolejnych miesiącach danych z sądów gospodarczych ostateczny bilans może ulec nieznacznemu powiększeniu.
![Coface: 5576 niewypłacalności firm w Polsce w 2024 roku Coface: 5576 niewypłacalności firm w Polsce w 2024 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/niewyplacalnosc-firmy/Coface-5576-niewyplacalnosci-firm-w-Polsce-w-2024-roku-264391-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)