eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetWindigo: kolejny atak na serwery

Windigo: kolejny atak na serwery

2014-03-21 10:57

Windigo: kolejny atak na serwery

Cyberprzestępcy zainfekowali kilkadziesiąt tysięcy maszyn © Artur Marciniec - Fotolia.com

Kolejna cyberprzestępcza działalność zdemaskowana. Firma ESET przy współpracy m.in. z organizacjami CERT (Computer Emergency Response Team) i CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) zdołała wytropić infekcję Windigo, której w ciągu ostatnich dwóch lat uległo ponad 10 tysięcy urządzeń. Celem ataków były serwery działające w oparciu o systemy Linux, FreeBSD, OpenBSD oraz OS X.

Przeczytaj także: Zaawansowane ataki hakerskie 2013

Z uwagi na skalę wykrytej infekcji analitycy zagrożeń z firmy ESET przydzielili jej nazwę Windigo - od człekokształtnego monstrum obecnego w wierzeniach północnoamerykańskich Indian. Mitologicznego Windigo oraz operację Windigo łączy jedna wspólna cecha – rozmiar. W efekcie zmasowanej kampanii cyberprzestępców przejęto kontrolę nad 25 tys. serwerów, działających głównie w oparciu o systemy Linux, FreeBSD, OpenBSD oraz OS X. Według ekspertów, jednym ze skutków działania Windigo było masowe rozsyłanie niechcianych wiadomości spamowych z zainfekowanych maszyn – każdego dnia zarażone serwery rozsyłały nawet 35 milionów maili zawierających spam.

Do zainfekowania dziesiątek tysięcy serwów uniksowych na całym świecie cyberprzestępcy wykorzystali kilka różnych zagrożeń. Wszystko po to, by przechwycić loginy i hasła dostępu do poszczególnych maszyn i w ten sposób przejąć nad nimi kontrolę.

Zainfekowane serwery przypominały potem marionetki – wykonywały polecenia cyberprzestępócw, tj. rozsyłały spam lub kierowały internautów, odwiedzających strony obsługiwane przez zainfekowane serwer, do serwisów WWW zawierających niechcianą zawartość, m.in. reklamy. Na skutki działania Windigo narażeni byli użytkownicy zarówno komputerów, jak i urządzeń mobilnych – przykładowo, posiadacz iPhone’a, który odwiedził stronę WWW, przechowywaną na zainfekowanym serwerze, otrzymywał reklamę … serwisu erotycznego. Ciekawostką jest, że tylko w jeden weekend analitycy firmy ESET, analizujący infrastrukturę Windigo, zauważyli, że łączy się z nią ponad milion różnych adresów IP.

fot. Artur Marciniec - Fotolia.com

Cyberprzestępcy zainfekowali kilkadziesiąt tysięcy maszyn

Do zainfekowania dziesiątek tysięcy serwów uniksowych na całym świecie cyberprzestępcy wykorzystali kilka różnych zagrożeń. Wszystko po to, by przechwycić loginy i hasła dostępu do poszczególnych maszyn i w ten sposób przejąć nad nimi kontrolę.


Firma ESET, przy współpracy z różnymi międzynarodowymi organizacjami, m.in. CERT, czy CERN, ostrzegła już część firm, których serwery zostały zainfekowane przez cyberprzestępców. Dokument z dokładną analizą techniczną Windigo został udostępniony przez ekspertów na stronie http://www.welivesecurity.com/wp-content/uploads/2014/03/operation_windigo.pdf

W dokumencie tym administratorzy, obsługujący serwery uniksowe, które padły ofiarą Windigo, znajdą opis kroków jakie powinni podjąć w celu usunięcia konkretnego zagrożenia z systemu.

Spam I 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • KarolWagner / 2014-03-24 23:19:10

    Opisywanie w artykule przykłady zagrożeń to nie przelewki. Żeby zapobiec takim zdarzeniom, wybrałem antywirusa G Data i certyfikat SSL w firmie cal.pl. Apeluję do wszystkich internautów o rozwagę. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: