Najlepsi pracodawcy CEE 2013
2014-03-20 12:00
Przeczytaj także: Najlepsi pracodawcy wg menedżerów
Rezultaty najnowszej edycji badania Aon Hewitt Najlepsi Pracodawcy w Europie Środkowo-Wschodniej, wyraźnie również wskazały, że że najbliższych latach kluczowe znaczenie w regionie CEE będą miały zaangażowanie i motywacja pracowników."Po pięciu latach niepewności gospodarczej przyzwyczailiśmy się do niespójności w poziomie zaangażowania pracowników w Europie, lecz teraz widzimy pewne prawidłowości pojawiające się w specyficznych dla regionu etapach rozwoju. Europa jako całość wykazuje niską dynamikę wzrostu ekonomicznego, przy jednoczesnym braku zmiany w średnim poziomie zaangażowania pracowników w latach 2012-2013. Jednakże w 2013 roku w krajach Europy Środkowo-Wschodniej zaangażowanie spadło o 3 pkt. proc. w porównaniu do roku poprzedniego (2012: 59%, 2013: 56%).
Czynnikami zaangażowania, z których odnotowano największy spadek satysfakcji pracowników, były wynagrodzenie i świadczenia. Najwyżej ocenionymi czynnikami były warunki pracy oraz współpracownicy, natomiast najniżej - wynagrodzenie i możliwości kariery” - mówi Edward Stanoch, Szef Europejskiej Praktyki Talent.
Według wyników badania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, pracownicy mają poczucie, że przełożeni wymagają od nich odpowiedzialności za realizację wyników pracy na najwyższym poziomie jakościowym i rozumieją, w jaki sposób postawione im cele wiążą się z celami firmy. Pokazuje to, że firmy kładą nacisk na zarządzanie efektywnością w organizacji.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik zaangażowania w poszczególnych krajach
Węgry oraz Czechy uzyskały najwyższy wskaźnik zaangażowania w 2013 roku w Europie Środkowo-Wschodniej. Jeżeli spojrzymy na średnią z ostatnich 5 lat, również Węgry uplasowały się na najwyższym miejscu, podczas gdy Rosja zajęła miejsce drugie.
Węgry oraz Czechy uzyskały najwyższy wskaźnik zaangażowania w 2013 roku w Europie Środkowo-Wschodniej. Jeżeli spojrzymy na średnią z ostatnich 5 lat, również Węgry uplasowały się na najwyższym miejscu, podczas gdy Rosja zajęła miejsce drugie. Z drugiej strony, średni wynik Polski i Słowacji z ostatnich 5 lat był najniższy i tylko w 2013 roku Polska oraz Kraje Bałtyckie osiągnęły najniższy wskaźnik zaangażowania spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
"Jeżeli spojrzymy na Polskę i Kraje Bałtyckie, gdzie skutki kryzysu są dość poważne, z jednej strony obserwujemy dalszy wzrost poziomu zaangażowania w Polsce, z drugiej zaś znaczący jego spadek w Krajach Bałtyckich. Podczas gdy w Polsce sytuacja poprawia się, zmniejszający się rynek pracy oraz zredukowane budżety wynagrodzeń w Krajach Bałtyckich muszą być przynajmniej częściowym wyjaśnieniem obniżenia poziomu zaangażowania w tych krajach” - wyjaśnia Edward Stanoch.
fot. mat. prasowe
Kategoria małych i średnich przedsiębiorstw
Pierwsze miejsca w rankingu dla Europy Środkowo-Wschodniej otrzymały następujące firmy: Janssen Cilag z Węgier (kategoria małych przedsiębiorstw), TU Link4 z Polski (kategoria średnich przedsiębiorstw).
"Jeżeli wiara pracowników w firmę i ich poczucie dumy z pracy w niej zostają utracone, to może to znacząco wpłynąć na obniżenie poziomu zaangażowania” – podsumowuje Rita Veres. "Jest to niezwykle ważne, żeby pracodawcy z całego regionu zaadresowali ten problem właśnie teraz i pomyśleli o zaangażowaniu pracowników jako o kluczowym strategicznym celu na najbliższe 2-3 lata" – dodaje Rita Veres, Lider Oferty Zaangażowania Pracowników w Aon Hewitt na Europę Środkowo-Wschodnią.
![Najlepsi pracodawcy 2015 [© gustavofrazao - Fotolia] Najlepsi pracodawcy 2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/najlepszy-pracodawca/Najlepsi-pracodawcy-2015-165018-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)