Najlepsi pracodawcy CEE 2013
2014-03-20 12:00
Przeczytaj także: Najlepsi pracodawcy wg menedżerów
Inne istotne zmiany
W porównaniu do roku 2012 pracownicy są bardziej pewni swoich szans na rynku pracy. 57% respondentów uważa, że
z łatwością mogliby znaleźć inną pracę (wynik ten w 2012 roku wyniósł 49%). Ponadto, coraz więcej pracowników zgadza się ze stwierdzeniem, że ich przełożeni kładą coraz większy nacisk na rozwój pracowników oraz motywują ich do dawania z siebie coraz więcej w codziennej pracy. Z drugiej strony mniej pracowników w porównaniu do roku 2012 zgodziło się ze stwierdzeniem, że zarząd wskazuje jasny kierunek na przyszłość oraz rzadziej pozytywnie wypowiada się na temat swojego miejsca pracy, co stanowi jeden z kluczowych elementów zaangażowania. Co więcej, największy spadek w porównaniu do 2012 roku zaobserwowano w postawie „pozostaje” (kolejnej składowej zaangażowania). Oznacza to, że więcej pracowników niż w roku poprzednim zdecydowałoby się na opuszczenie swojej organizacji i szukanie innej pracy.
Ranking Badania Najlepsi Pracodawcy w Europie Środkowo-Wschodniej
Wskaźnik zaangażowania wzrasta i utrzymuje się globalna stabilizacja. Podczas gdy wszystkie firmy stoją przed podobnymi wyzwaniami w czasach ożywienia gospodarczego, niektóre z nich są znacznie lepiej przygotowane do nowych wyzwań i rozwijają się pomyślnie pomimo trudności. Firmy te charakteryzują się wyższym poziomem zaangażowania pracowników. Dziś, wraz z przedstawionymi trendami i prognozami odnośnie poziomu zaangażowania w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 2014-2016, Aon Hewitt ogłosił regionalny ranking Badania Najlepsi Pracodawcy. Pierwsze miejsca w rankingu dla Europy Środkowo-Wschodniej otrzymały następujące firmy: Janssen Cilag
z Węgier (kategoria małych przedsiębiorstw), TU Link4 z Polski (kategoria średnich przedsiębiorstw),
AB Lietuvos draudimas z Litwy (kategoria dużych przedsiębiorstw).
Badanie 2013 zawiera dane z kwestionariuszy wypełnionych przez ponad 360 000 pracowników oraz 2600 przedstawicieli Najwyższej Kadry Zarządzającej z ponad 430 firm. W tym roku 15 firm z Europy Środkowo-Wschodniej zostało wyróżnionych przez Aon Hewitt tytułem Najlepszego Pracodawcy Europy Środkowo-Wschodniej: firmy z najwyższym poziomem zaangażowania pracowników, a także charakteryzujące się najlepszymi praktykami HR-owymi.
“Wszyscy pracodawcy zmagają się z podobnymi trudnościami gospodarczymi, jednak nasi Najlepsi Pracodawcy są w stanie znacznie lepiej zarządzać zasobami ludzkimi i tym samym angażować pracowników. Łagodzi to napotykane przez firmy problemy ekonomiczne – co umożliwia osiąganie lepszych wyników biznesowych” – mówi Rita Veres.
“Najlepsi Pracodawcy osiągają czterokrotnie wyższy wzrost wyników biznesowych w porównaniu do innych organizacji” – dodaje Edward Stanoch. „Jeżeli zaś chodzi o całkowitą stopę zwrotu dla akcjonariuszy, mówimy o 50% powyżej średniego poziomu”.
fot. mat. prasowe
Kategoria dużych przedsiębiorstw
W kategorii dużych przedsiębiorstw zwyciężył AB Lietuvos draudimas z Litwy.
Najlepszymi Pracodawcami 2013 w Europie Środkowo-Wschodniej są:
Janssen Cilag (Węgry), Roche Baltics, ABBVIE s.r.o. (Czechy), Debreceni Hőszolgáltató Zrt. (Węgry), AbbVie s. r. o. (Słowacja), Link4 (Polska), Cisco (Rosja), Intel Technology (Polska), Ritz Carlton (Turcja), Telerik (Bułgaria)
i AB Lietuvos draudimas (Litwa), Gaz System (Polska), Johnson&Johnson (Rosja), Yandex (Rosja) oraz OBI (Rosja).
Przeczytaj także:
Najlepsi pracodawcy 2015
![Najlepsi pracodawcy 2015 [© gustavofrazao - Fotolia] Najlepsi pracodawcy 2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/najlepszy-pracodawca/Najlepsi-pracodawcy-2015-165018-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)