Spam I 2014
2014-03-24 12:00
Przeczytaj także: Spam 2013
W styczniu trafiliśmy na niemieckojęzyczną masową wysyłkę phishingową, w której wykorzystano nazwę sklepu Amazon. Odbiorca został poinformowany, że w serwisie odnotowano próbę uzyskania dostępu do jego konta z komputera innej osoby. Odbiorca został poproszony o potwierdzenie informacji o koncie w ciągu 48 godzin, w przeciwnym razie konto zostanie zablokowane. W rzeczywistości, wiadomość zawierała odsyłacz do strony phishingowej. Warto zauważyć, że e-mail w najmniejszym stopniu nie przypominał legalnej wiadomości. Wygląda na to, że oszuści liczyli na to, że odbiorcy są niedoświadczeni lub nieuważni.
fot. mat. prasowe
Fałszywa wiadomość od Amazon
Podsumowanie
W styczniu udział spamu w globalnym ruchu e-mail zmniejszył się o 7,6 punktu procentowego i wynosił średnio 65,7%. Tak jak przewidywaliśmy, spadek odsetka spamu spowodowany był okresem zastoju na początku stycznia, gdy aktywność biznesowa jest mniejsza i duża liczba botnetów jest wyłączona.
Wysyłki spamowe zawierały reklamy upominków jak również serwisów oferujących organizowanie różnych wydarzeń i wycieczek. Walentynki były wykorzystywane zarówno w angielsko jak i rosyjskojęzycznym spamie. Zarejestrowaliśmy tradycyjne masowe wysyłki dystrybuowane za pośrednictwem „kwiatowych” programów partnerskich reklamujących romantyczne kolacje jak również wiele innych ofert upominków.
Tak jak spodziewaliśmy się, spamerzy nadal wysyłali tzw. listy „nigeryjskie” żerujące na śmierci Nelsona Mandeli. Tym razem oszuści podszywali się pod żony lub asystentów zmarłego prezydenta. W styczniu spamerzy wykorzystywali do swoich celów również śmierć Ariela Sharona.
Innym ważnym wydarzeniem wykorzystywanym przez oszustów były Igrzyska Olimpijskie w in Soczi. W styczniu wykryliśmy masowe wysyłki zawierające reklamy podrabianych towarów znanych projektantów oraz akcesoriów z logo Igrzysk.
W styczniowym rankingu najczęściej atakowanych przez phisherów organizacji pojawiło się niewiele zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca. Na pierwszym miejscu utrzymały się portale społecznościowe, które odnotowały wzrost o 0,9 punktu procentowego. Tuż za nimi uplasowały się kategorie „Poczta elektroniczna i komunikator internetowy” oraz „Wyszukiwarka”, których udział również zwiększył się nieznacznie.
Popularne portale społecznościowe oraz komunikatory internetowe pozostały głównym celem fałszywych powiadomień zawierających szkodliwe programy. W styczniu szkodliwe powiadomienia wyglądały, jakby zostały wysłane z wieloplatformowego komunikatora dla smartfonów WhatsApp.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)