Jak zaplanować udany urlop?
2014-03-27 10:24
Jak zaplanować udany urlop? © Dmitry Sunagatov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Plany wakacyjne Polaków 2014
Pierwszy krok w planowaniu wakacji to przede wszystkim wybór dopasowanej do naszych potrzeb oferty. Tutaj zawsze mogą pomóc nam doświadczeni doradcy, którzy wśród wielu dostępnych opcji szybko znajdą tę, która odpowiada naszej wizji wymarzonego urlopu. Dla pewności udanego wypoczynku warto jednak poza porównaniem ofert wycieczek, ich cen i proponowanych atrakcji, poświęcić kilka dodatkowych minut i sprawdzić czy mamy do czynienia z rzetelną firmą.Sprawdź swoje biuro podróży
Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się do biura, które ma doświadczenie na rynku i z powodzeniem wysłało na udane wakacje swoich turystów. Chcąc wybrać miejsce gdzie zakupimy zagraniczną wycieczkę warto kierować się do transparentnych spółek publicznych, które składają cyklicznie sprawozdania, co pozwoli nam dokładnie sprawdzić poziom świadczonych usług. Ważną wskazówką jest także informacja o kapitale zakładowym spółek. Jeśli jest on wysoki (FLY.PL posiada kapitał ponad miliona złotych) świadczy to o stabilności firmy.
Przed wyjazdem warto sprawdzić jaka jest wysokość gwarancji ubezpieczeniowych biura i kiedy upływa ich termin. Gwarancja taka stanowi zabezpieczenie dla turystów i pozwala na wypłatę odszkodowania, gdy biuro nie wywiąże się z umowy.
Przydatnych informacji dostarczą nam również certyfikaty zewnętrznych podmiotów, jak np. Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo, czy Certyfikat Rzetelna Firma oraz informacje o członkowstwach, np. w Polskim Związku Organizatorów Turystyki, a także nagrody i dyplomy od partnerów handlowych.
fot. Dmitry Sunagatov - Fotolia.com
Jak zaplanować udany urlop?
Poznaj inną kulturę
Wybierając się na zagraniczne wakacje chcemy nie tylko wypocząć w interesującym miejscu, ale też poznać inną kulturę, ciekawych ludzi, ich zwyczaje i zachowania. Przed takim wyjazdem powinniśmy natomiast w choć minimalnym stopniu poznać obyczaje panujące w danym kraju, dzięki czemu możemy uniknąć niezręcznych sytuacji. Okazuje się bowiem, że wiele neutralnych czy pozytywnych dla Europejczyka zachowań, słów czy gestów może urazić mieszkańców innego kraju, a nawet może być niezgodnych z prawem. Przykładowo, chcąc pokazać, że coś się nam podoba, smakuje, czy po prostu, że „jest ok” bezwiednie używamy gestu kciuka podniesionego w górę. Tymczasem na Bliskim Wschodzie, w Zachodniej Afryce, czy nawet w nie tak bardzo oddalonej Europie Południowej, gest ten zaliczany jest do bardzo obraźliwych i wulgarnych.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Przed wyjazdem warto także zaopatrzyć się w minirozmówki i poznać kilka podstawowych zwrotów, gdyż w niektórych miejscach możemy mieć problem, aby porozumieć się w języku angielskim. Powinniśmy również sprawdzić jaka waluta obowiązuje w danym miejscu i czy bardziej opłaca się ją wymienić w kraju czy na miejscu. Dla własnego bezpieczeństwa warto również osobom bliskim w Polsce zostawić plan pobytu i adres hotelu. Pamiętajmy także, aby sprawdzić adres i numer dyżurny do właściwej placówki dyplomatyczno-konsularnej, która udzieli nam pomocy np. w przypadku zgubienia paszportu. U renomowanych pośredników, takich jak FLY.PL, możemy liczyć na stałą opiekę pracowników call center, którzy służą wsparciem zarówno przed wyjazdem, podczas wyboru wycieczki i rezerwacji, a także już w trakcie pobytu zagranicą.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)