Jak zaplanować udany urlop?
2014-03-27 10:24
Przeczytaj także: Plany wakacyjne Polaków 2014
- Udany urlop to bezpieczny urlop. Każdy organizator zobowiązany jest zapewnić uczestnikom zagranicznego wyjazdu ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz kosztów leczenia (KL). Istnieją jednak także różne inne, cieszące się dużą popularnością, ubezpieczenia, które turyści dobrowolnie wykupują. Osoby starsze są szczególnie zainteresowane ubezpieczeniem następstw chorób przewlekłych, które obejmuje ochroną nagłe ich skutki, w przeciwieństwie do podstawowych ubezpieczeń. Turyści decydujący się natomiast na aktywny wypoczynek, jak na przykład narciarze oraz osoby uprawiające sporty ekstremalne, zabezpieczają się wykupując polisę rozszerzoną o takie właśnie sporty – mówi Kacper Daszke, Marketing Manager FLY.PL.
Nagła choroba? Wypadek? Gdzie szukać pomocy?
Przeziębienie, złamana noga czy atak wyrostka robaczkowego to sytuacje których przewidzieć nie można, a które znacząco zakłócą spokój naszego wypoczynku. Dlatego też warto jeszcze przed wyjazdem sprawdzić na jakich warunkach będziemy mogli skorzystać z opieki medycznej w kraju, do którego wyjeżdżamy.
Nie pozostawia wątpliwości, że najkorzystniejsze dla podróżującego jest wykupienie u pośrednika wakacji pakietowych, które zawierają ubezpieczenie zdrowotne i pozbawiają nas konieczności załatwiania wszelkich formalności. Jeśli jednak nie korzystamy z takiej opcji powinniśmy zadbać o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej w nagłych wypadkach można skorzystać z pomocy lekarskiej na terenie całej UE oraz w krajach EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Warto również pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu na wypadek choroby i wykupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje ewentualne koszty wizyt u specjalisty, pobytu w szpitalu czy transportu medycznego, za które nawet posiadając EKUZ trzeba zapłacić z własnej kieszeni.
- Klienci biur takich jak nasze, oferujących wycieczki wiodących organizatorów, nie muszą martwić się o kwestie ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż mieszczą się one w ramach wykupionego pakietu, podobnie jak ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz kosztów leczenia (KL). Istnieją jednak inne rodzaje ubezpieczeń, które według własnego uznania mogą zakupić turyści – mówi Kacper Daszke. Doświadczenia naszego biura pokazują, że podróżujący coraz chętniej wykupują także ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu, które zapewnia zwrot poniesionych kosztów w razie niespodziewanego anulowania wyjazdu z przyczyn losowych, jak hospitalizacja czy śmierć bliskiej osoby – dodaje.
Planujesz wyjazd do Afryki? Pamiętaj o obowiązkowych szczepieniach
Wyjazdy w dalekie zakątki świata wiążą się również z innym ryzykiem natury zdrowotnej. W tropikalnym klimacie jesteśmy bardziej narażeni na wszelkie choroby zakaźne niż w przypadku podróży po Europie. Wybierając się do egzotycznych krajów, jak Tajlandia, czy Wyspy Zielonego Przylądka, warto więc pomyśleć o szczepieniu, które uchroni nas przed przykrą pamiątką z wakacji. Obecnie jedynym obowiązkowym szczepieniem wymaganym przy wjeździe do niektórych krajów, głównie afrykańskich i wynikającym z Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, jest szczepienie przeciw żółtej febrze, inaczej zwanej żółtą gorączką. Przed wyjazdem warto jednak dokładnie sprawdzić czy kraj, do którego się wybieramy nie wymaga na podstawie własnego prawa wizowego, również innych szczepień. Za przykład może tu posłużyć Arabia Saudyjska, która od przyjeżdżających turystów oczekuje uodpornienia przeciwko zakażeniom meningokokowym.
Planując wakacje warto pamiętać, że zawsze, przez siedem dni w tygodniu, możemy liczyć na pomoc i wskazówki doświadczonych pracowników biur podróży, takich jak FLY.PL, którzy udzielą nam wszelkich informacji na temat szczepień, ubezpieczeń i podpowiedzą co ze sobą zabrać, a tym samym rozwieją nasze wątpliwości.
Mając na uwadze powyższe wskazówki bez problemu zaplanujemy bezpieczny i udany wyjazd. Pozostanie tylko wziąć paszport, bądź dowód osobisty, spakować walizki i z biletem w ręku wybrać się na wymarzone wakacje.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)