Wybory do Europarlamentu
2014-03-26 11:13
Europarlament © Vladimirs Koskins - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polscy politycy w strukturach UE
Kadencja Parlamentu Europejskiego trwa 5 lat, co taki okres odbywają się więc wybory do niego. Tegoroczne wybory do Europarlamentu będą w naszym kraju już trzecimi, pierwsze bowiem odbyły się w roku akcesji Polski do Unii Europejskiej, czyli w roku 2004, drugie zaś w roku 2009.Tegoroczne wybory do PE będą w Unii Europejskiej już ósmymi (pierwsze odbyły się w roku 1979). Parlament Europejski VIII kadencji będzie liczył 751 eurodeputowanych, wybranych we wszystkich 28 krajach Unii. Najliczniejsza grupa europosłów będzie pochodzić z Niemiec, bo aż 96. Najmniej eurodeputowanych będzie wybieranych w takich państwach jak Cypr, Estonia, Luksemburg oraz Malta, każdemu z tych krajów przysługuje bowiem po sześć mandatów. W Polsce zostanie wybranych 51 przedstawicieli do PE, niewiele mniej niż w Hiszpanii (54).
Rada Unii Europejskiej zdecydowała, że w całej UE wybory odbędą w okresie od 22 do 25 maja 2014. Poszczególne państwa członkowskie mają wybrać dokładny termin właśnie w tym okresie.
W Polsce ogłoszenie terminu wyborów parlamentarnych (do Sejmu, Senatu oraz PE) to prerogatywa prezydenta. Prezydent Bronisław Komorowski postanowieniem z dnia 19 lutego 2014 r. zarządził wybory do Parlamentu Europejskiego na niedzielę dnia 25 maja 2014 r. W postanowieniu prezydent zawarł również kalendarz wyborczy oraz podział kraju na okręgi wyborcze.
Okręg wyborczy nr 1 obejmuje obszar województwa pomorskiego, nr 2 obejmuje obszar województwa kujawsko-pomorskiego, nr 3 obejmuje województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskie, nr 4 obejmuje obszar części województwa mazowieckiego: m. st. Warszawy oraz powiatów: grodziskiego, legionowskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego. Okręg wyborczy nr 5 obejmuje obszar części województwa mazowieckiego: powiatów ciechanowskiego, gostynińskiego, mławskiego, płockiego, płońskiego, przasnyskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, żuromińskiego, żyrardowskiego, białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego, garwolińskiego, łosickiego, makowskiego, mińskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, pułtuskiego, siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego, wyszkowskiego oraz miast na prawach powiatu - Płocka, Radomia, Ostrołęki i Siedlec.
Okręg wyborczy nr 6 obejmuje województwo łódzkie, nr 7 województwo wielkopolskie, nr 8 to województwo lubelskie, nr 9 - województwo podkarpackie, nr 10 obejmuje województwa małopolskie i świętokrzyskie. Okręg wyborczy nr 11 to województwo śląskie, nr 12 obejmuje województwa dolnośląskie i opolskie. Ostatni, okręg wyborczy nr 13, składa się z województw lubuskiego i zachodniopomorskiego.
W Polsce zasady przeprowadzania wyborów do Parlamentu Europejskiego reguluje Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. "Kodeks wyborczy". Ustawa ta określa, że wybory do PE są wolne, powszechne, bezpośrednie i tajne. Kandydatów mogą zgłaszać zarówno sami wyborcy jak i partie polityczne.
Tegoroczne wybory do PE w Polsce będą jednak dopiero preludium przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi (które również odbędą się tym roku) oraz przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi. To dlatego nadchodzące głosowanie jest traktowane przez czołowe partie jako swego rodzaju sondaż popularności i wstęp do przyszłorocznego politycznego starcia, sami Polacy bowiem nie przywiązują dużej wagi do wyłaniania swych przedstawicieli do tej europejskiej instytucji, o czym świadczy niska frekwencja w poprzednich wyborach do PE, która w roku 2004 wyniosła 20,9 procent, a w roku 2009 - 24,53 procent wyborców.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)