eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaTydzień 34/2005 (22-28.08.2005)

Tydzień 34/2005 (22-28.08.2005)

2005-08-28 21:26

Przeczytaj także: Tydzień 33/2005 (15-21.08.2005)

  • Unia Europejska, USA i Japonia to potęgi gospodarcze, które dziś w największym stopniu dotują swoje rolnictwo. Według amerykańskich ekspertów aż 39% unijnego rolnictwa jest chronione barierami celnymi, natomiast produkty rolne są chronione w 26%. Natomiast Amerykanie twierdzą, że 70% dotacji w ich kraju jest skierowane na uprawę produktów ekologicznych. Spodziewane jest, że kończące się negocjacje w ramach Światowej Organizacji Handlu spowodują zniesienie poważnej części tych subsydiów. W jakim stopniu dotyczyć to będzie gospodarek każdej z tych trzech światowych potęg, zobaczymy.
  • W czerwcu wartość zamówień w krajach strefy euro wzrosła o 3,1% m/m i o 4,9% r/r . W całej Unii wzrost ten wyniósł odpowiednio 2,4% m/m i 5,2% r/r .
  • Według Federalnego Biura Statystycznego, PKB Niemiec w II kwartale było na poziomie takim samym, jak w I kwartale br., lecz w porównaniu z rokiem ubiegłym II kwartał 2005 roku był lepszy o 1,5% w stosunku do tego samego okresu w 2004 roku.
  • W II kwartale wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii wyniósł 1,8% r/r. To najgorszy wynik od 2 lat.
  • Rosja ma projekt budżetu na 2006 rok. Zakłada on wzrost gospodarczy na poziomie 5,8%, inflację w wysokości 7-8,5% oraz nadwyżkę budżetową rzędu 27,3 mld USD (3,2 PKB).
  • W tym roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Szwecji (BIZ) spadły do zera.
  • W Pekinie negocjują delegacje Unii Europejskiej i Chin. Przedmiotem rozmów jest impas w wymianie gospodarczej. W unijnych portach zatrzymano bardzo duże ilości chińskich towarów, bo limity przywozowe tych produktów na tereny unijne zostały już wyczerpane. Obaj partnerzy poszukują rozwiązania kompromisowego.
  • W pierwszej dekadzie września zostanie podpisana umowa o budowie rurociągu po dnie Bałtyku (Gazociąg Północny).
  • Airbus oczekuje na potwierdzenie przez Wielką Brytanię gotowości do wsparcia finansowego (w wysokości 370 mln GPD) swojego flagowego projektu, jakim jest uruchomienie produkcji A350, a który konkuruje z boeingiem B787 Dreamliner.
  • VW realizuje kolejny etap strategii obniżki kosztów. Firma zamierza do 2008 zredukować koszty o 4 mld euro także przez zwolnienia pracownicze.
  • Według prognoz MFW wzrost gospodarczy Ukrainy będzie niższy, niż to planuje ukraiński rząd i w tym roku wyniesie 5,5%, a w 2006 roku będzie na poziomie 4%.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

„ZA, A NAWET PRZECIW”, CZYLI O NOWEJ SPECJALNOŚCI UKRAINY

Po zakończeniu służby państwowej przez Prezydenta Wałęsę można było mieć nadzieję, że powiedzenie: za, a nawet przeciw” odejdzie do historii. Okazuje się jednak, że znakomitymi kontynuatorami tej szkoły w polityce są politycy ukraińscy. Rozpoczął ją prezydent Kuczma, który kilkakrotnie zobowiązywał się polskiemu partnerowi, że rurociąg Odessa-Brody będzie wykorzystany w celu zmniejszenia naszej zależności od dostaw rosyjskiej ropy (miał do Polski tłoczyć ropę kaspijską). Jednak ostatecznie zakończyło się to podpisaniem trzyletniej umowy z rosyjskim koncernem...

Zmieniła się ekipa rządząca Ukrainą i nastąpił okres gorącego flirtu z Unią Europejską, połączony z równie gorącym sporem o warunki dostaw ropy i gazu z Rosji. Słyszeliśmy zapowiedzi o szybkim wstąpieniu Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu, do NATO, o gotowości do negocjacji przedakcesyjnych z Unią, ale też o wystąpieniu Ukrainy ze Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej (WPG) współtworzonej przez Rosję do 2003 roku. Unia jednak chłodno przyjęła deklarację ukraińską, a wkrótce potem ukazała się informacja o zniknięciu z ukraińskich podziemnych magazynów zapasów gazu, który był własnością rosyjskiego Gazpromu. Następnie Rosja poinformowała Ukrainę, że zamierza dostarczać jej ropę i gaz na warunkach opartych na cenach światowych (dotąd w ramach WNP były one na poziomie ok. 30% cen światowych)...

Po wymianie „ciosów” prezydent Juszczenko już spokojnie poinformował, że nie rezygnując z planów przystąpienia do Unii, Ukraina weźmie udział w najbliższym szczycie WNP w dniach 26-27 sierpnia, podczas którego będzie kontynuowana dyskusja na temat WPG... Warto przypomnieć, że istotą koncepcji WPG jest swobodny przepływ towarów, kapitału i siły roboczej, oraz koordynacja polityki podatkowej, pieniężno-kredytowej i walutowej. W tworzeniu WPG dotąd uczestniczyły: Rosja, Białoruś, Kazachstan i Ukraina.

Polityka od zawsze była sztuką dokonywania trafnych wyborów oraz ich realizacji z możliwie najniższymi kosztami w jak najkrótszym czasie. Wymaga też od decydentów wyobraźni przy podejmowaniu się zadań i realizacji historycznych wyzwań. Muszą one być realne i realizowalne w istniejących warunkach. A to zawsze jest znacznie trudniejsze niż spektakularne wystąpienia wobec pełnych nadziei tłumów. Zawsze też kiedyś „kończą się schody”, a zaczyna proza życia. Nigdy nie można zapominać, że to warunki, w których działamy wyznaczają nam margines, w którym możemy się w miarę bezpiecznie poruszać. I.... i zawsze kiedyś ktoś wystawi rachunek za zawiedzione nadzieje i niespełnione oczekiwania.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: