Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu III 2014
2014-03-31 13:32
Przedsiębiorcy oczekują ożywienia gospodarczego © MH - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy prognozują: 2014 - lepiej, ale drożej
Platforma Finansowa Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej zainicjowała cykliczne badanie, w którym członkowie Organizacji (ok. 10 tys. firm, zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują koniunkturę dla biznesu w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Pracodawcy RP wzorowali się przy tym na niemieckim wskaźniku koniunktury gospodarczej IFO. Wyniki badania prezentowane są w postaci Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców – gdy przyjmuje on wartość poniżej 100 pkt, oznacza to pogarszanie się sytuacji biznesowej, a gdy przekracza 100 pkt – wówczas sygnalizuje poprawę (równe 100 pkt pokazuje brak zmian). Poniżej prezentujemy pierwsze wyniki.Na podstawie badań ankietowych prowadzonych w marcu 2014 r. Indeks Optymizmu Przedsiębiorców przyjął wartości: 104,2 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej oraz 131 pkt w przypadku perspektywy półrocznej. – Oznacza to, że przedsiębiorcy patrzą w przyszłość, spodziewają się zwiększenia zamówień, sygnalizują zatrudnianie nowych osób i wskazują na zwiększenie konsumpcji oraz skali inwestycji. Oczekiwania wobec przyszłości są jeszcze bardziej pozytywne – mówi Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.
– Polski rynek jest już na tyle dojrzały i duży, że potrzebuje wskaźnika obrazującego bezpośrednie nastroje tych, którzy zarządzają przedsiębiorstwami, tworzą miejsca pracy oraz dbają o rozwój gospodarczy kraju. Polskie media często publikowały wyniki podobnych wskaźników z zagranicy. Doszliśmy do wniosku, że potrzeba nam barometru polskiej koniunktury, którego twórcami będą bezpośrednio działające na naszym rynku firmy. Dlatego do udziału w badaniu zaprosiliśmy przedsiębiorców będących członkami naszej Organizacji – powiedziała Iwona Sroka, Przewodnicząca Platformy Finansowej i jednocześnie Wiceprezydent Organizacji.
fot. mat. prasowe
Wskazania Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców – dane z marca 2014 r.
Ocena ogólna bieżącej sytuacji biznesowej osiągnęła poziom 104,2 pkt, co oznacza umiarkowany optymizm i poprawę sytuacji w stosunku do poprzedniego miesiąca. Największą poprawę sytuacji biznesowej firmy zasygnalizowały w sferze nowych zamówień, co może korzystnie wpłynąć na przyszły wzrost gospodarczy. Z optymizmem przedsiębiorcy patrzą także na poziom zatrudnienia – przy zwiększonej liczbie zamówień potrzebni będą bowiem kolejni pracownicy. Z kolei największe pogorszenie sytuacji firmy odczuwają w obszarze cen sprzedaży, co świadczyć może o dużej konkurencji na rynku i presji na obniżkę cen zbytu.
Niepokój w biznesie budzą natomiast zatory płatnicze – aż 25 proc. ankietowanych biznesmenów wskazało na pogorszenie sytuacji. Umożliwienie sprawniejszego dochodzenia własnych roszczeń, ale również wyeliminowanie fiskalizmu, niekorzystnego działania organów skarbowych, niejasnych przepisów i ich niespójnego interpretowania przez administrację, pozwoliłyby na ograniczenie skali tego problemu. Istotną bolączką naszych przedsiębiorców jest również spadek cen sprzedawanych przez nie dóbr i usług. Wskazują na to wyniki naszego Indeksu, a potwierdzają to także np. dane z GUS na temat inflacji producenckiej.
fot. mat. prasowe
Ocena sytuacji bieżącej
Przedsiębiorcy skupieni w Pracodawcach RP bardzo pozytywnie oceniają warunki do prowadzenia biznesu w kolejnych 6 miesiącach. Ponad połowa z nich spodziewa się nowych zamówień, co trzeci uważa, że ceny sprzedaży ich towarów i usług wzrosną, a prawie 50 proc. zapowiada dalsze inwestycje.
fot. mat. prasowe
Ocena sytuacji przyszłej
Najwięcej optymizmu wykazują średnie firmy, co pokazuje, że potrafią one elastycznie reagować na sytuację rynkową. Z drugiej strony nie można nie zauważyć wciąż bardzo trudnej – i nadal pogarszającej się – sytuacji małych przedsiębiorstw. Niestety warunki do prowadzenia małych firm niemal zawsze są niekorzystne, niezależnie od aktualnej koniunktury gospodarczej. Mniejsi przedsiębiorcy nie mają wystarczających zasobów finansowych oraz możliwości korzystania ze specjalistycznych usług, m.in. prawnych, pozwalających na poruszanie się w gąszczu skomplikowanych przepisów.
fot. mat. prasowe
Ocena ogólna sytuacji w zależności od wielkości firmy
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)