Świat: wydarzenia tygodnia 13/2014
2014-03-30 19:18
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 12/2014
- Według Departamentu Handlu wzrost gospodarczy w USA IV kwartale 2013 wyniósł 2,6% kw/kw. W całym 2013 r. wzrost PKB wyniósł 1,9% w porównaniu do 2,8% wzrostu w 2012 r.
- W Japonii stopa bezrobocia w lutym wyniosła 3,6 proc. (wobec 3,7 proc. w styczniu). - poinformowało w komunikacie biuro rządowe. Od czerwca 2013 stopa bezrobocia utrzymywała się powyżej 4 proc.
- Dodatkowe 6 milionów Amerykanów ZOSTAŁO objętych opieką zdrowotną. To efekt reformy ubezpieczeń zdrowotnych prezydenta Baracka Obamy. Liczba ta może jeszcze wzrosnąć, bowiem rządową stronę tej reformy odwiedza dużo zainteresowanych osób. Reforma zdrowia Obamy przewiduje obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Osoby, które tego nie zrobią zapłacą karę, która początkowo wyniesie 1 proc. a później 2,5 proc. rocznego dochodu. Republikanie od początku są przeciwni reformie.
- Na zaproszenie prezydenta Francji Hollanda, z oficjalną wizytą przebywał w Paryżu Xi Jingping - prezydent Chin i szef partii komunistycznej. Wizyta miała charakter polityczny, ale jej głównym rezultatem gospodarczym były kolejne zamówienia eksportowe dla francuskich przedsiębiorstw. Podpisano 50 kontraktów o wartości ok. 18 mld euro. Chiny złożyły zamówienia między innymi na 70 samolotów Airbusa (43 typu A320 i 27 typu A330) wartości 7 mld euro. Ważnym elementem programu gospodarczego była umowa o wejściu kapitałowym chińskiej firmy Dongfeng we francuski koncern samochodowy PSA Peugeot Citroen. Teraz Chińczycy i francuski rząd zainwestują po 800 mln euro i będą mieli w koncernie jednakowy udział (po 14 proc.), taki sam udział będzie miała rodzina założycieli koncernu.
- Wszystko wskazuje na to, że kryzys ukraińsko-rosyjski zmieni kształt polityki naftowej w świecie. Już teraz Rosja przyspiesza eksport większej ilości ropy do Chin. W ten sposób Europa jest skazana na droższy import, a także zwiększa się zależność Stanów Zjednoczonych od dostawy paliw z Bliskiego Wschodu. Fakty potwierdzają te zamiary, bo Chiny już zdecydowały o kupnie w najbliższych latach rosyjskiej ropy za ponad 350 mld USD. Obecna sytuacja będzie sprzyjać zacieśnieniu się związków między Rosją i Chinami.
- Ok. 30 proc. potrzeb gazowych Europy pokrywa import z Rosji i niewiele wskazuje na istnienie alternatywnych rozwiązań w istotnym stopniu zmieniających to uzależnienie. Stany Zjednoczone, nawet po szybkim wzroście wydobycia gazu łupkowego, są bardzo zależne od importu ropy (wynosi on ok. 40 procent zapotrzebowania na ropę, czyli 10,6 milionów baryłek dziennie).
- W trakcie szczytu w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego w Hadze odbyło się spotkanie przywódców siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata. Brali w nim udział m.in. prezydent USA Barack Obama, brytyjski premier David Cameron, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz inni przedstawiciele UE. Przywódcy państw G7 uzgodnili, że w Brukseli odbędzie się szczyt G7 (bez Rosji). Poprzednio w tym okresie miał odbyć się szczyt G8 w Soczi w Rosji. Państwa G7 uzgodniły, że będą rozmawiały o sposobach zmniejszenia zależności Europy od rosyjskich dostaw energii. To odpowiedź na przyłączenie Krymu do Rosji.
- Władze Chin ogłosiły plan powiększenia miast i poprawy świadczonych w nich usług publicznych. Oznacza to przemieszczenie kolejnych 90 milionów ludzi ze wsi do miast. W "Narodowym planie urbanizacji nowego typu" na lata 2014-2020 rząd zapowiedziano podniesienie wskaźnika urbanizacji kraju z ok. 54 proc., do poziomu 60 proc.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
ASSECO SZUKA SZANS INWESTYCYJNYCH NA RYNKACH WSCHODZĄCYCH. STAWIA NA KRAJE AFRYKAŃSKIE, GRUZJĘ I KAZACHSTAN
Asseco stawia na rynki wschodzące. Szansę rozwoju widzi w takich krajach, jak: Gruzja, Kazachstan, Wietnam i państwa afrykańskie. W Afryce ma już pierwsze kontrakty, takie jak budowa systemu komputerowego dla dystrybutora energii elektrycznej w Etiopii za nawet 10 mln dolarów.
– Kraje afrykańskie były naszą naturalną szansą od wielu lat. Wierzę, że w Polsce jest dużo wartości, i nie tylko dotyczy to informatyki, z którymi możemy wchodzić na te rynki. Głównie dlatego, że łatwiej nam zrozumieć kraje afrykańskie – to kraje biedne, a my do końca biedy nie zapomnieliśmy, więc mamy szansę rozumieć tych ludzi i te kraje lepiej niż firmy z krajów bogatych – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Adam Góral, prezes Asseco Poland.
Adam Góral wszedł w skład Rady Polskich Inwestorów w Afryce, której inicjatorem jest Jan Kulczyk, a której zadaniem będzie m.in. zachęcanie polskich firm do inwestycji na tym kontynencie. Coraz więcej polskich przedsiębiorców z zainteresowaniem przygląda się temu rynkowi. Góral podkreśla jednak, że niezbędna jest dobra oferta oraz stopniowe przekonywanie do naszych firm kontrahentów z Afryki.
Asseco zawarło już pierwszy kontrakt w Afryce. Wartość umowy z etiopską rządową agencją Information Network Security Agency sięgnie niemal 10 mln dolarów.
Projekt budowy systemu informatycznego (fragment tzw. systemu billingowego) dla krajowego dystrybutora energii elektrycznej ma potrwać do końca 2015 r.
Adam Góral przypomina, że podpisanie umowy było efektem rocznych przygotowań, które pozwoliły znacznie zmniejszyć ryzyko.
– Projekt jest trudny. Musimy wykształcić mnóstwo Etiopczyków, którzy będą rozumieli nasze produkty. Jeśli odniesiemy sukces, to wiem, że dla rządu Etiopii staniemy się bardzo wiarygodną firmą. Mamy nadzieję, że spróbujemy wspólnie rozwiązywać inne problemy informatyczne tego kraju – zapowiada Góral.
Zaznacza, że potencjał rozwoju Etiopii w tym obszarze jest ogromny, bo w tej chwili tylko ok. jedna czwarta mieszkańców tego kraju ma dostęp do energii elektrycznej. Przy zawarciu kontraktu bardzo pomocne było wsparcie polskiego rządu i ambasady, którzy uwiarygodnili Asseco w oczach etiopskich kontrahentów.
Asseco nie wyklucza też rozwoju w Nigerii, choć prezes informatycznej spółki podkreśla, że jest to kraj znacznie bogatszy. Dlatego też jest więcej zagranicznych inwestorów, z którymi trzeba konkurować.
Góral dodaje, że przy inwestycjach w Afryce niezbędne jest myślenie długofalowe.
– W naszych produktach, np. dla banków, firm ubezpieczeniowych, energetyki czy firm telekomunikacyjnych, jest zaszyta wiedza procesowa. Tam wiele firm i wiele instytucji jest dopiero na dorobku. Oni próbują w oparciu o opisane przez nas relacje biznesowe w systemach, budować swoje procesy – wyjaśnia Adam Góral. – My też występujemy tam jako konsultanci. Na tym polega nasza szansa, i zamierzamy ją wykorzystać, bo nie idziemy w kierunku uzależniania tych krajów od naszej firmy, ale wykształcimy tam ludzi. Pomożemy rządowi zbudować firmę software'ową. To jest model biznesu, który radzę przyjąć moim kolegom przedsiębiorcom, którzy będą próbowali tam zaistnieć w branży wysokich technologii, bo on jest bardzo fair – podkreśla prezes Asseco.
Asseco poza Afryką przygląda się też m.in. Gruzji, Kazachstanowi oraz Wietnamowi.
Zgodnie z najnowszym raportem CEED Institute, dla inwestorów zainteresowanych Afryką bardzo perspektywiczny jest sektor wydobywczy i bogate zasoby ropy naftowej, szczególnie w Afryce Subsaharyjskiej. Choć są one znacznie mniejsze niż na Bliskim Wschodzie, potencjał związany z niewydobywanymi lub nawet nieodkrytymi jeszcze złożami jest bardzo duży. CEED Institute podkreśla, że potwierdzone rezerwy ropy naftowej w Afryce wzrosły z 61 mld baryłek w 1992 r.
do 130 mld baryłek w 2012 r. To niecałe 8 proc. światowych zasobów, ale naukowcy szacują, że na odkrycie czeka na tym kontynencie jeszcze co najmniej 100 mld baryłek ropy. Jak podkreślono w raporcie, większość krajów afrykańskich z zasobami ropy to kraje znajdujące się u progu rozwoju, gdzie inwestorzy będą mieli duże perspektywy inwestycyjne.
Adam Góral, prezes Asseco
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)