Motywowanie pracowników: podział zysku i świadczenia pozapłacowe
2014-04-02 00:44
Przeczytaj także: Tworzenie unikalnej jakości pracy
Podział między pracowników
Następnie kwota 1 875 000,00 koron zostanie podzielona między pracowników. Powstaje pytanie, jaką część zysku powinien otrzymać każdy pracownik? Według nas dobrym wyznacznikiem jest tutaj ilość godzin, jaką poszczególni pracownicy przepracowali w ciągu omawianego roku obrachunkowego.
Część pracowników przepracowała większą ilość godzin, niż liczy przeciętny cały etat, jednak ustaliliśmy, że górna granica wymiaru czasu pracy będzie wynosić 1 800 godzin rocznie. Jeśli podzielimy liczbę godzin, jaką dany pracownik spędził w miejscu pracy, przez sumę czasu pracy wszystkich pracowników, otrzymamy udział w zysku, jaki mu się należy.
Jeśli ktoś się zwolnił
Pracownik, który odszedł z firmy w trakcie roku obrachunkowego, również otrzymuje swoją część zysku po zamknięciu roku obrachunkowego i obliczeniu kwoty do podziału. Pracował on przecież w trakcie danego roku i również przyczynił się do końcowego wyniku.
Składki ubezpieczeniowe i podatek dochodowy
Od części zysku przynależnej każdemu pracownikowi należy zapłacić składki ubezpieczeniowe i podatek dochodowy, zatem ostateczna kwota do wypłaty dla pracownika będzie pomniejszona o te składniki.
Wypłacony zysk nie stanowi podstawy naliczania wynagrodzenia urlopowego.
Termin wypłaty
Nasz rok obrachunkowy kończy się 30 kwietnia. Staramy się, aby wstępny bilans był gotowy do końca maja. Wtedy pracownicy otrzymują wstępną informację o wysokości zysku do podziału. Do 30 czerwca sporządzamy ostateczny bilans i rachunek wyników za dany rok obrachunkowy i wtedy też wypłacany jest udział w zysku, zwykle wraz z wynagrodzeniem za czerwiec.
Dobrze, jeśli przekazanie pracownikom ich części zysku następuje jak najszybciej po sporządzeniu ostatecznego bilansu.
Artykuł powstał na podstawie książki „SIM - SPEED INTUITION MANAGEMENT ”, wydanie 2, wydawnictwo BL Info Polska Sp. z o.o., maj 2010.
fot. mat. prasowe
„SIM - SPEED INTUITION MANAGEMENT ”
oprac. : BL Info Polska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)