Upadłości firm w Polsce I kw. 2014 r.
2014-04-02 12:15
Spadek liczby bankructw © olly - Fotolia.com
Przeczytaj także: Upadłości firm II 2014
- W I kwartale 2014 roku sądy wydały postanowienia o upadłości 178 polskich przedsiębiorstw (wg danych na dzień 28 marca br.). Należy jednak pamiętać, że są to wyniki niepełne i statystyki wskazują, że ostateczny wynik będzie wyższy o kilkanaście przypadków.
- 178 upadłości to liczba o 15 proc. niższa od wyniku I kw. 2013 (także z końca marca). Spadek ten jest tym bardziej zauważalny, że baza sprzed roku była wyjątkowo wysoka.
- Oznacza to najlepszy wynik od czasu I kwartału 2011 roku, kiedy ostatecznie ogłoszono 179 bankructw. W kolejnych kwartałach, aż do końca 2013r. wyniki były zawsze wyższe.
- To jednak ciągle o 80 proc. więcej niż w pierwszym kwartale przedkryzysowego 2008 r.
- Zwraca uwagę spadek liczby upadłości spółek akcyjnych (-30 proc.), których wzrost obserwowaliśmy w 2012 i 2013 r.
- W pierwszych trzech miesiącach br. bardzo zmniejszył się odsetek postępowań upadłościowych z możliwością zawarcia układu – do 13 proc., podczas, gdy w ostatnich dwóch latach stanowił około 19 proc.
- Na podstawie danych z I kwartału 2014 r. możemy zauważyć zmianę w strukturze branżowej upadających firm. W porównaniu do I kwartału ub. r. zmniejszył się udział producentów (z 33 do 29 proc.) oraz budownictwa (z 21,4 do 18 proc.), a wzrósł udział firm handlowych (z 23 do 29 proc.)
- W kolejnych kwartałach 2014 roku utrzyma się spadek liczby upadłości, osiągając - wg prognoz Coface - na koniec roku wynik o 6-8 proc. niższy niż w roku 2013.
fot. mat. prasowe
Postanowienia upadłościowe w Polsce w I kwartałach lat 2008-2014
- Dynamika upadłości w pierwszym kwartale 2014 r. odzwierciedla poprawiający się stopniowo stan polskiej gospodarki – mówi Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce. Wyższe tempo wzrostu gospodarczego i rosnąca dynamika konsumpcji prywatnej wpływa zauważalnie na spadek liczby ogłaszanych upadłości wśród przedsiębiorstw po upływie co najmniej kwartału, co potwierdzają także analizy statystyczne przygotowywane przez Coface.
Nasz scenariusz bazowy na 2014 rok, zakładający wzrost gospodarczy na poziomie 2,9% oraz spadek liczby upadłości o 6-8% zostanie osiągnięty, jeżeli polska gospodarka nie doświadczy w tym roku szoków wewnętrznych oraz będzie relatywnie odporna na zawirowania zewnętrzne, w tym wstrząsy geopolityczne, które ostatnio uległy nasileniu, zwłaszcza za wschodnią granicą. Polskie firmy będą odczuwać zauważalny wzrost konsumpcji gospodarstw domowych wspierany przez stabilny popyt zewnętrzny. W rezultacie będą coraz więcej inwestować w rozwój swoich przedsiębiorstw oraz zwiększać zatrudnienie i płace – podsumowuje Grzegorz Sielewicz.
fot. mat. prasowe
Upadłości według branż
- Budownictwo, choć nadal borykające się z problemami związanymi z niewielką liczbą inwestycji oraz problemami płynnościowymi, stopniowo wychodzi z zapaści – mówi Marcin Siwa, dyrektor oceny ryzyka w Coface. Liczba upadłości spada, a to świadczy o tym, że w średnim terminie sytuacja branży powinna się poprawiać. Firmy w większości dostosowały koszty do bieżącego potencjału rynku i stopniowo poprawiają rentowność, a oczekiwane nowe inwestycje infrastrukturalne wprowadzają pewien optymizm do oceny sektora przez sektor finansowy. Bieżący rok na pewno będzie jeszcze dla branży trudny, można powiedzieć przejściowy i kto będzie w stanie przetrwać go w najlepszej kondycji finansowej, może zyskać w latach kolejnych, kiedy popyt na usługi budowlane prawdopodobnie wzrośnie.
Pewne ożywienie widać również w branży stalowej. Popyt ze strony przemysłu maszynowego, motoryzacyjnego oraz AGD daje impuls do wzrostu przychodów i szybszego obiegu pieniądza w sektorze, co poprawia w sposób widoczny płynność. Niestabilna wciąż sytuacja branży budowlanej nie pozwala sektorowi stalowemu na większą dynamikę wzrostu, ale perspektywy są raczej obiecujące.
fot. mat. prasowe
Upadłości według regionów
Jak zawsze na pierwszym miejscu znajduje się województwo mazowieckie, co odzwierciedla największą liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. W tym regionie – jako jedynym – zanotowaliśmy wzrost liczby bankructw – o około 15%. W pozostałych województwach zauważamy spadek bankructw, szczególnie widoczny w regionach zachodniopomorskim, pomorskim, łódzkim i podlaskim.
fot. mat. prasowe
Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw
W I kwartale 2014 r. obserwujemy spadek liczby upadłości spółek z o.o. i przede wszystkim spółek akcyjnych, których wiele bankructw odnotowaliśmy rok temu. Spadek, jednak słabszy, zanotowaliśmy także wśród przedsiębiorców, których udział w ogólnej liczbie upadłości wzrósł z 23 proc. do 25 proc.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)