Praca tymczasowa w Polsce ma się dobrze
2014-04-06 00:10
![Praca tymczasowa w Polsce ma się dobrze [© contrastwerkstatt - Fotolia.com] Praca tymczasowa w Polsce ma się dobrze](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Praca-tymczasowa-w-Polsce-ma-sie-dobrze-135207-200x133crop.jpg)
Praca tymczasowa w Polsce ma się dobrze © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Przeczytaj także: Praca tymczasowa dobra na kryzys
A co jest odpowiedzialne za tak dobre statystyki? Ojców sukcesu jest co najmniej kilku. - Przede wszystkim tzw. penetration rate, (stosunek osób pracujących jako pracownicy tymczasowi do całkowitej populacji osób pracujących) jest w Polsce w porównaniu do innych krajów zachodnioeuropejskich kilkukrotnie mniejszy i wynosi 0,8% W państwach Europy Zachodniej ten stosunek kształtuje się na poziomie 1,5 - 4,5%. Stanowi to dla naszego rynku pewne odniesienie i przesłanki aby rozwijać się w większym stopniu stosując ten model zatrudnienia.Nie możemy również zapomnieć, że Polska gospodarka się rozwija i wzrasta także rynek pracy, co w dużej mierze także przekłada się na zanotowany wzrost. Warto też zauważyć, że praca tymczasowa jako elastyczna forma zatrudnienia, jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców w sytuacji zmiennej koniunktury i będzie w dalszym ciągu zyskiwać na znaczeniu – mówi Anna Wicha, Dyrektor Generalny Adecco Poland.
Po wyraźnym spowolnieniu gospodarczym mamy do czynienia z zwiększeniem zapotrzebowania na pracowników tymczasowych. Jest to zjawisko normalne, bowiem firmy czekając na wzrost ekonomiczny, chętniej ich zatrudniają. Obecny trend także jest pozytywny. Można powiedzieć,
że jesteśmy w fazie wzrostu, choć agencje zatrudnienia takie jak Adecco Poland ostrożnie podchodzą do prognozowania bardzo optymistycznych scenariuszy. Niemniej jednak analiza wyników, także tych z raportu Eurociett, pozwala przypuszczać, że możemy mieć do czynienia z ożywieniem na rynku pracy.
fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com
Praca tymczasowa w Polsce ma się dobrze
Sytuacja na polskim rynku pracy jest dosyć stabilna, co pozwoli Polsce utrzymać nadal wysoki wskaźnik wzrostu osób zatrudnionych tymczasowo. Prognozujemy, że wzrost utrzyma się na podobnym poziomie około 20%, a na pewno nie mniejszym niż 15%.
Wynik Polski na tle innych krajów
Różnica pomiędzy europejskim a polskim rynkiem pracy, która bezpośrednio przekłada się na wskaźniki dotyczące pracy tymczasowej, to przede wszystkim nasycenie tamtejszego rynku elastycznymi formami zatrudnienia.
- W krajach gdzie bezrobocie jest na jednym z wyższych poziomów w Europie, czyli w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech takie formy zatrudnienia są bardzo popularne. Co ciekawe elastyczne formy pracy nadal tam się rozwijają. Dzięki nim nie ma problemów z szybkim pozyskaniem pracownika w trudnej sytuacji rynkowej. To jednak powoduje, że rynek pracy tymczasowej jest tam o wiele bardziej nasycony, dlatego też nie obserwujemy tam wzrostów na poziomie takim, jaki mamy w Polsce. – podkreśla Anna Wicha.
Prognozy są optymistyczne
- Sytuacja na polskim rynku pracy jest dosyć stabilna, co pozwoli Polsce utrzymać nadal wysoki wskaźnik wzrostu osób zatrudnionych tymczasowo. Prognozujemy, że wzrost utrzyma się na podobnym poziomie około 20%, a na pewno nie mniejszym niż 15% - mówi Anna Wicha.
Warto pracować nad rozwiązaniami systemowymi, które w sposób szerszy obejmą zagadnienia pracy tymczasowej i pozwolą większej liczbie osób bezrobotnych skorzystać z tego typu ofert.
- Rozwiązania IT oraz mobilne jak np. Adecco Jobs - uruchomiona niedawno przez nas aplikacja na smartfony - za pomocą których będziemy mogli publikować oferty pracy, czy dostęp do bazy osób bezrobotnych - to tylko niektóre z pomysłów jakie mogą usprawnić proces rekrutacyjny i znacznie wpłynąć na wzrost popularności elastycznych form zatrudnienia. – dodaje Anna Wicha.
![Główne trendy na rynku pracy w 2024 roku [© Andrey Popov - Fotolia.com] Główne trendy na rynku pracy w 2024 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Glowne-trendy-na-rynku-pracy-w-2024-roku-257038-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)